Reklama

Rakowiska: Nowe otoczenie parafii pw. Św. Ojca Pio (galeria)

Ksiądz proboszcz Wojciech Majewski wraz z parafianami i dobrodziejami nie ustają w rozwoju, rozbudowie i umacnianiu swojej parafii. Rękę dobrego gospodarza widać i na przełomie roku 2021/2022. Styczeń będzie miesiącem - o ile sprzyjać będzie pogoda - w którym to otoczenie kościoła uzyska zupełnie nowy a wyczekiwany przez parafian wygląd. Błoto, nierówności, wyboje, kiepski dojazd i dojście do kościoła odchodzą do lamusa.

Dosłownie w ostatnich minionych miesiącach uporządkowano plac przed kaplicą i wokół niej. Oprócz eleganckiej kostki brukowej która znacznie poprawiła warunki komunikacyjne i wizualne miejsca, zadbano również o miejsca siedzące. Wiosną, latem aż do późnej jesieni korzystać będzie można z już zakupionych dwudziestu ławek które wystawione zostaną na zewnątrz. Zadbano również o podjazdy do samej kaplicy dla rodziców z dziećmi w wózkach z których bez problemy korzystać mogą również osoby na wózkach inwalidzkich i niepełnosprawne ruchowo.

To co obecnie dzieje się na działce parafialnej to budowa na około trzech tysiącach metrów kwadratowych dużego parkingu. Ma się tu znaleźć miejsce dla około dziewięćdziesięciu samochodów. Prace drogowe i brukarskie wykonuje firma Tre-Drom z Białej Podlaskiej. W tym samym czasie, podczas prac parkingowych, zainstalowano system energetyczny pod budowę oświetlenia całego terenu. Zainstalowanych zostanie około jedenastu lamp.

W przyszłości czekają nas prace z budową ogrodzenia wokół siedziby parafii. Montaż dwóch bram wjazdowych. Jedna od ulicy Wspólnej a druga w kierunku na Terebelę. – mówi nam w rozmowie ks. proboszcz Wojciech Majewski. Proboszcz nie zapomniał też o tym, że bez parafian i dobrodziejów prace w parafii Ojca Pio nie byłyby możliwe. – Jest kilku dobrodziejów którzy pamiętają o mnie i parafii. W tym miejscu bardzo im dziękuję. Generalnie jednak są to datki z tacy i ofiary kolędowe samych parafian. – mówi proboszcz.

Mieszkańcy Rakowisk, Cicibora Dużego, Cicibora Małego i Terebeli chcą mieć swój kościół i swoją parafię. Widać to podczas mszy i w odpowiedzi na akcje pomocy finansowej o których informuje parafia. Wspólnie buduję swój kościół. Przypomnijmy, dla tych którzy pochodzą z tego terenu, nie są już tutaj a rozjechali się po kraju i świecie, że parafia uruchomiła specjalne konto bankowe na które można kierować, nawet najmniejsze, skromne ale wsparcie finansowe które służy rozwojowi kościoła w Rakowiskach, poniżej podajemy numer konta:

32 8025 0007 0055 7979 2000 0010

Parafia już świetnie zadomowiła się na swoim miejscu. Trwa oprócz inwestycji materialnych również rozwój spraw duchowych i sakralnych. Parafia św. Ojca Pio gromadzi obecnie około trzydziestu ministrantów a jest to już liczba pokaźna i w sumie żadna z parafii okolicznych nie może się pochwalić taką ilością młodych ludzi chcących wspomagać msze swoim udziałem.

Ciekawostką jest to, że o ile kaplica, parking, w przyszłości kościół parafii św. Ojca Pio kojarzony i przypisywany jest do Rakowisk, zresztą sam adres parafii: Rakowiska, ul. Budziszewska 63 o tym informuje, to jednak teren na którym pobudowano kaplicę a obecnie budowany jest parking w przyszłości prowadzone będą kolejne inwestycje, administracyjne należy do gruntów Cicibora Dużego, tak jak i osiedle domów jednorodzinnych budowanych na działce sąsiedniej w kierunku na Terebelę.

Kolejna ciekawostka i szybka podróż w historię tego miejsca. Jeszcze niedawno, na prawdę niedawno, siano w tym miejscu zboże i sadzono ziemniaki. Potem na części działki uruchomiono kopalnię piachu i żwiru. To stąd pobierano materiał m.in. na budowę bialskiego szpitala i trasy Alei Tysiąclecia w Białej Podlaskiej.

W przyszłości chcemy część tego wyrobiska jeszcze zasypać. Może nie koniecznie w całości ale jednak podnieść poziom gruntu o kilka metrów. Niecka oczywiście pozostanie. Nie ma bowiem sensu niwelować całości terenu jeśli w zamierzeniach jest właśnie w tym miejscu budowa kościoła. Ogólnie rzecz mówiąc, czekają nas jeszcze kolejne prace porządkowe terenu wokół. – dodaje ksiądz proboszcz.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama