Reklama

Jubileusz wydania 50-tego numeru „Echa Studzianki” (film)

6 stycznia w świetlicy w Studziance odbyło się spotkanie jubileuszowe poświęcone publikacji "Echo Studzianki", które to w grudniu 2021 r. zostało wydane w postaci pięćdziesiątego numeru. Jubileusz był okazją do rozmów na temat roli prasy regionalnej w promocji dziedzictwa kulturowego oraz sięgnięcia do archiwalnych numerów kwartalnika, którego autorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka.

Na spotkanie, na które zaprosił lider Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka Łukasz Węda, przybyli sympatycy organizacji i wydawanego przez nią kwartalnika oraz członkowie redakcji. Pojawili się przedstawiciele samorządu, placówek kulturalno-oświatowych z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego, reprezentanci środowiska akademickiego AWF, łącznie ponad 40 osób. – Publikacja „Echo Studzianki” rozpoczęła się w 2009 r. za sprawą Sławka Hordejuka. Do dziś wydaliśmy już pięćdziesiąt numerów – wspomina Łukasz Węda. – Na łamach kwartalnika poruszamy tematy tatarskie, historyczne, piszemy o aktywności mieszkańców. Stałe rubryki to m.in. Studzianka w starej fotografii, kącik poetycki, wspomnienia i odpowiedzi na listy przysłane do redakcji oraz sukcesy mieszkańców miejscowości. 

Jednym z gości redakcji „Echa Studzianki” był emerytowany wykładowca AWF dr Tomasz Demidowicz, który poruszył kwestię zasadności wydawania prasy w regionie. Podczas spotkania odbyła się prelekcja na temat „Wkładu prasy regionalnej w promocję dziedzictwa kulturowego na przykładzie kwartalnika <Echo Studzianki>”, który, jak wielokrotnie podkreślają znawcy tematy, staje się doskonałym źródłem historycznym regionu. – Historię Studzianki i regionu propagujemy i odkrywamy na podstawie dokumentów archiwalnych, wspomnień, zdjęć i poszukiwań bibliotecznych. Jest to gazeta skupiona na dziedzictwie kulturowym, historii i popularyzacji tradycji, zarówno tatarskiej jak i regionalnej, samej Studzianki oraz szeroko rozumianej okolicy – podkreśla Węda.

Kwartalnik, zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej, trafia do odbiorców w ilości 1000 egzemplarzy. Nakład jest stały, kilkukrotnie natomiast zmieniała się na przestrzeni lat częstotliwość wydania gazety, która pojawiała się w podwójnych wydaniach. 

6 stycznia, krótko po wydaniu 50. numeru gazety, cała redakcja mogła cieszyć się wraz z gośćmi zasłużonym spotkaniem jubileuszowym, na którym nie mogło oczywiście zabraknąć tortu urodzinowego i wspólnych rozmów na temat dalszego rozwoju Studzianki i jej flagowej publikacji.

Zachęcamy do sięgnięcia po najnowszy numer „Echa Studzianki”:
Echo Studzianki nr 4 (50), 12/2021 <<==>> LINK

W numerze:
1.Sławomir Hordejuk, To co najlepsze
2. Łukasz Węda, Pięćdziesiąt numerów „Echa Studzianki” 
3. Łukasz Węda, W skrócie 
4. Paweł Pakuła, Ultra Tataruk – 66 km z historią w tle w Studziance
5. Ewa Krzemińska, Tatar z wyboru
6. Łukasz Węda, Nazwiska ze Studzianki (6) Ejsmont 
7. Łukasz Węda, Wszystko przeszło, czyli wspomnienie o Studziance Heleny Makaruk z domu Ejsmont
8. Łukasz Węda, Rocznice znanych Studzianczan i wspomnienie tych, którzy odeszli 
9. Studzianka lata 50-te XX wieku. Henryk Sawicki, Krystyna Stawecka, Irena Ejsmont, Eugenia Sienkiewicz, Władysław Ejsmont. Leokadia Wakulska, Marianna Ejsmont, Krystyna Junkiewicz z Dubowa. Fot. ze zbiorów Heleny Makaruk (Ejsmont)
10. Henryk Kozak, Wigilia

 

materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk / Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama