Reklama

Kultura: Noworoczny tydzień w CSK w Lublinie (zaproszenie)

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie serdecznie zaprasza na wydarzenia w noworoczny tydzień. Na Sali Operowej wystąpią w kolejności: Polski Balet Królewski „Dziadek do orzechów”, 7 STY 2022 | 20:00, GOLEC uORKIESTRA „Kolędowanie z Papieżem” - 8 STY 2022 | 18:00 oraz Spektakl „Goło i wesoło” - 10 STY 2022 | 17:30 i 20:30. 

Ponadto Od piątku w Kinie CSK premierowe pokazy najnowszej produkcji w reż. Woody’ego Allena pt. Hiszpański romans | 7-9 STY 2022.

Wystawy:

  • „O miłości do fotografii, baletu i Lublina” | do 30 STY 2022
  • BOHATERKI – wystawa Fundacji „5Medium” | do 14 STY 2022
  • „Barwy Arktyki – Spitsbergen” | do 9 STY 2022,
  • Wystawa z okazji jubileuszu członków Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga z okazji 85-lecia działalności | do 16 STY 2022,
  • Zainspirowani Hartwigiem – wystawa pokonkursowa w ramach konkursu Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga | do 16 STY 2022Piotr
  • Młodożeniec | Galeria Saska (parkan Ogrodu Saskiego) – Galeria Saska | do 31 STY 2022.

Szczegóły:

Polski Balet Królewski „Dziadek do orzechów”
7 STY 2022 | 20:00
Sala Operowa
Spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego. Jeden z najlepszych zespołów baletowych w Europie, wybitni tancerze międzynarodowych scen, wspaniałe choreografie oraz zapierające dech w piersiach, bajeczne kostiumy, które oczarują każdego. To znakomite widowisko dla całej rodziny. KLASYKA BALETU – ŚWIĄTECZNY SPEKTAKL DLA CAŁEJ RODZINY! Kupując bilety na spektakle Polskiego Baletu Królewskiego, widz staje się mecenasem kultury polskiej, wspierając w ten sposób przede wszystkim polskich artystów, czym przyczynia się do pielęgnowania wielkich i wspaniałych polskich tradycji tańca.

 

GOLEC uORKIESTRA „Kolędowanie z Papieżem”
8 STY 2022 | 18:00
Sala Operowa
Z okazji Bożego Narodzenia, Bracia przygotowali dla widzów niezwykły prezent – wzruszający koncert, w którym zaśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy… razem z Janem Pawłem II. Elementem przedsięwzięcia są unikatowe nagrania, które Łukasz i Paweł otrzymali od zaprzyjaźnionej Siostry Teodory, Sercanki, która pracowała podczas pontyfikatu Jana Pawła II na Watykanie. To dźwiękowy zapis kolęd, które Ojciec Święty śpiewał w Watykanie podczas papieskich Wigilii. Materiały zostały odrestaurowane i stały się częścią specjalnie przygotowanych nowych aranżacji. W czasie koncertu Golec uOrkiestra zaprezentuje 15 kolęd, ale także podzieli się swoimi świątecznymi wspomnieniami i opowie, dlaczego ich marzeniem było wspólne kolędowanie z Janem Pawłem II. Będzie to również okazja, by dowiedzieć się, dlaczego dla Ojca Świętego śpiewanie polskich kolęd było tak ważną świąteczną tradycją?

Spektakl „Goło i wesoło”
10 STY 2022 | 17:30 i 20:30
Sala Operowa
Komedia „Goło i wesoło” autorstwa Stephena Sinclaire’a i Anthony’ego McCartena zawojowała już cały świat. Nie schodzi z afisza od prapremiery w Mercury Theatre w Auckland w Nowej Zelandii, która miała miejsce w 1987 r. To mówi samo za siebie! Spektakl wystawiany był m.in. w USA, Kanadzie, Anglii czy Francji. Wszędzie przyjmowany jest z entuzjazmem – zarówno przez publiczność, jak i krytyków teatralnych. „Goło i wesoło” to historia kilku bezrobotnych z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy wpadają na pomysł, by założyć grupę striptizerów. Pod nazwą „Napalone Nosorożce” planują zrealizować marzenie o wielkiej karierze, która przerwałaby pasmo życiowych porażek. Będziemy więc towarzyszyć im w tym zuchwałym przedsięwzięciu, obserwując, jak pobierają pierwsze, nieudolne lekcje tańca, starają się o występ w klubie Eden (jedynym w mieście) czy wreszcie – po wielu godzinach ćwiczeń – dają swój premierowy, niezapomniany występ. „Goło i wesoło” to zaskakująca i przezabawna komedia. Za reżyserię spektaklu odpowiada Arkadiusz Jakubik, a na scenie będziemy mogli zobaczyć m.in. Katarzynę Ptasińską, Sebastiana Cybulskiego, Michała Lesienia i Piotra Zelta. Przed nami gorący wieczór w towarzystwie „Napalonych Nosorożców”. Jesteście gotowi?

KINO CSK
HISZPAŃSKI ROMANS | premiera | Reż.: Woody Allen; komedia | Hiszpania, USA, Włochy | 2020
7 STY 2021 | 19:00
8 STY 2021 | 19:00
9 STY 2021 | 18:00
Festiwal Filmowy w San Sebastian, przystojny kandydat na kochanka, zazdrosny mąż i cała masa sercowych kłopotów. Woody Allen niejednokrotnie udowadniał, że życie jest jak film – w „Hiszpańskim romansie” życie jest jak komedia, dramat i… zagadka w jednym.
– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

WYSTAWY
„O miłości do fotografii, baletu i Lublina” – Fotografie Agnieszki Kołodyńskiej-Jakowickiej
do 30 STY 2022
Finisaż wystawy: 27 STY 2022 | 18:00
Aleja Kultur 0
Niespełnione marzenie z dzieciństwa przerodziło się w miłość do fotografii.

Balet – główny bohater wystawy, dzięki któremu możemy zapoznać się z charakterem i niebywałym pięknem tej tanecznej dziedziny sztuki. Każdy gest, ruch, a nawet mimika odgrywają ogromną rolę w przekazywaniu emocji, jednocześnie podkreślając ogromny wysiłek i kunszt pracy codziennie wykonywanej przez tancerki.
Wystawa zawiera w sobie całą gamę kolorystycznych odcieni, zmieniającego się światła, a pory dnia dodatkowo potęgują odbierane przez nas emocje. Dominują stateczne pozy, wymagające wielkiej precyzji wykonania oraz wieloletnich treningów. Na drugim planie pojawia się także ukochane miasto artystki – Lublin, miejsce pełne pięknych zakamarków i architektonicznych perełek. Tym właśnie szlakiem przeprowadzone zostały kolejne sesje utalentowanych baletnic.

Wspólnie z Teatrem Tańca GRAWITAN liczymy na to, iż Lublin pokocha jeszcze bardziej ten artystyczny kunszt, a ekspozycja wzbudzi podziw i szacunek dla tej niezwykle dostojnej i wytrawnej dziedziny sztuki.
Agnieszka Kołodyńska-Jakowicka urodziła się 5 grudnia 1983 r. w Lublinie. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Od 15 lat zajmuje się fotografią. Pierwsze lata pracy spędziła przy wystawach jako grafik – foto laborant, realizując pierwsze wystawy analogowe oraz cyfrowe dla wielu artystów z LTF-u oraz lubelskich podróżników.

Od 2009 roku świadczy usługi w zakresie fotografii reportażowej ślubnej oraz portretowej dla rodzin oraz dzieci, będąc jedną z pierwszych fotografek specjalizujących się w fotografii ciążowej i noworodkowej w Lublinie. Ostatnie lata w życiu fotografki to rozwój autorskiej obróbki oraz FINE ART, które otworzyły kolejne gałęzie fotografii i stanowią już tylko działalność artystyczną.
Zdjęcia baletnic zostały nagrodzone przez międzynarodową platformę THIS MAGAZINE.
Wstęp wolny w godzinach otwarcia CSK

„BOHATERKI”
do 14 STY 2022
Foyer Sali Kinowej -1
Wystawa Fundacji „5Medium” pt.: BOHATERKI to cykl intymnych portretów opowiadających
o niezwykłej sile drzemiącej w człowieku. Modelkami są kobiety z całej Polski dotknięte chorobą nowotworową i sfotografowane na różnych etapach leczenia, zarówno w trakcie chemioterapii,
po mastektomii, jak i kilkanaście lat po diagnozie. Przedstawione zostały w nietypowej florystycznej odsłonie, symbolizującej odradzanie się i niezłomną walkę o budowanie siebie na nowo. Autorem zdjęć, kostiumów i makijaży był Paweł Totoro Adamiec. Wystawa jest częścią projektu Troski na urlopie. Kultura na tropie!, którego pomysłodawczynią jest Agnieszka Jarmuł, lubelska animatorka, która w 2018 roku usłyszała diagnozę raka piersi. 
– wstęp wolny

„Wystawa z okazji jubileuszu członków Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga z okazji 85-lecia działalności”
do 16 STY 2022
Galeria Wystaw Czasowych +1

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane przez członków Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga, będące indywidualnym spojrzeniem autorów na różnorodność kategorii fotograficznych takich jak: krajobraz, portret, reportaż, dokument. Autorska interpretacja świata jest pełna emocji, wrażliwości na piękno krajobrazu, zawiera również ukryte przesłania pozostawiające odbiorcy pole do interpretacji. Część z prezentowanych zdjęć pokazuje piękno Lublina i regionu lubelskiego.
– wystawa czynna wtorek-czwartek | 13.00-18.00 i piątek-niedziela | 12:00-18:00, wstęp wolny

„Zainspirowani Hartwigiem – wystawa pokonkursowa w ramach konkursu Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga”
do 16 STY 2022
Foyer Sali Operowej +1
Wystawa pokonkursowa Zainspirowani Hartwigiem prezentuje wyróżnione prace w jubileuszowym konkursie Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga. Tematyka prac jest bardzo szeroka, tak jak szerokie były zainteresowania twórcze patrona LTF. Wystawa ukazuje różnorodność kategorii fotograficznych, takich jak: ludzie, pejzaż, portret, architektura, fotografia teatralna. Wystawa składa się z 23 prac wyróżnionych wśród których znajdują się 3 prace zwycięskie oraz 2 specjalnie wyróżnione. Wyboru prac dokonało jury, w skład którego wchodzili: Lidia Popiel, Tomasz Sikora oraz Stefan Ciechan.
– wstęp wolny, wystawa dostępna w godzinach otwarcia CSK

„Barwy Arktyki – Spitsbergen”
do 9 STY 2022
Aleja Kultur +1
Arktyka w świadomości wielu osób jawi się jako kraina skuta lodem, schowana pod grubą warstwą białego śniegu, szara, mroczna i enigmatyczna. Rzeczywistość jest jednak inna, wręcz zaskakująca i mogąca wprowadzić w zdumienie.

Barwy Arktyki wiążą się bezpośrednio z porami roku oraz operowaniem słońca nad widnokręgiem. Znaczną część roku zajmuje okres zimowy — od października do początku czerwca, nazywany okresem nocy polarnej, podczas którego widoczne są zapierające dech w piersiach zorze polarne. Nadejście krótkiej wiosny szybko przechodzącej w lato i jesień, zmienia oblicze barw Arktyki. Znika śnieg, a obszary tundrowe pokrywają się kobiercami różnorodnych kwiatów i mchów. O tym, że znajdujemy się w obszarze polarnym świadczą wtedy jedynie lodowce, których czoła mienią się odcieniami turkusu, bieli i szarości.

Zdjęcia przedstawiające dziewicze piękno Arktyki zostały wykonane na Spitsbergenie, który od 1986 roku jest miejscem Wypraw Polarnych Pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorem zdjęć jest uczestnik 16. Wypraw Polarnych UMCS na Spitsbergen, pracownik Katedry Geomorfologii i Paleogeografii, Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS.
– wstęp wolny, wystawa dostępna w godzinach otwarcia CSK

Galeria Saska
Piotr Młodożeniec
do 31 STY 2022 | wystawa przedłużona
Ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Wystawa prezentuje twórczość Piotra Młodożeńca – grafika, malarza, rysownika, projektanta, autor filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych, pracował też z neonami. Pochodzi on z artystycznej rodziny: jest synem Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych twórców tzw. polskiej szkoły plakatu i bratem Stanisława Młodożeńca, malarza mieszkającego w USA. W 1981 roku ukończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Młodożeniec projektujac plakaty korzysta często z komputera, jest jednym z pierwszych artystów, który zaczął wykorzystywać to narzędzie w swojej twórczości. W jego plakatach widać nawiązania do sztuki pop artu czy neoekspresjonizmu. Stylistyka jego plakatów nawiązuje również do charakteru i ducha lat 70-tych. Wczesne grafiki bazowały na kubistycznych formach i szablonowych literach, szarości, czerni i bieli. Młodożeniec skupia uwagę na liternictwie, przyznając mu niekiedy pierwszoplanową rolę. – wstęp wolny

Wkrótce w CSK

• #JAZZwCSK – Koncert „Jazz Forum Talents” | 20 STY 2022 | 19:00.

 

info / grafiki: Centrum Spotkania Kultur  w Lublinie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama