Reklama

Budżet Lubelskiego na rok 2022 – remonty i przebudowy dróg wojewódzkich – „Inka” przy Warszawskiej

Województwo Lubelskie 2022. Dochody budżetu grubo ponad 1 miliard 317 milionów złotych. Co do wydatków województwa w br. to będą mniejsze niż dochody i wyniosą ponad 1 mld 240 mln zł. Inwestycje i wydatki majątkowe zaplanowano na kwotę prawie 390 mln zł. W materiale znajdziecie informacje o planowanych na ten rok działaniach związanych z modernizacją, przebudową, projektami i remontami dróg wojewódzkich w regionie Białej Podlaskiej i Łukowa. Jest też coś co dotyczy budynku biurowego przy ulicy Warszawskiej - "przychodni".

Dochody Województwa Lubelskiego 2022 – ponad 1 mld 317 mln 726 tys zł.
W tym dochody własne ponad 527 mln zł.
Ponad 230 mln zł pochodzić będzie natomiast z pieniędzy Unii Europejskiej, są to dotacje na finansowanie programów i projektów z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków zagranicznych. Województwo nie poradziłoby sobie z dopięciem budżetu bez subwencji. W br. będzie to kwota ponad 470 mln zł.

Wydatki Województwa w 2022 roku są mniejsze niż planowane dochody i wyniosą ok. 1 mld 241 mln zł.
Inwestycje i zakupy inwestycyjne w br. zaplanowana w kwocie prawie 390 mln zł.
Województwo po raz kolejny w budżecie zapisało też pieniądze na PROMOCJĘ – w 2022 roku wydatkowane na te zadania zostanie 7 mln 400 tys zł.
Obsługa długu publicznego pochłonie w ciągu roku 25 mln 248 tys zł.
Wydatki na finansowanie programów lub projektów z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków zagranicznych zapisano w wysokości ponad 286 mln zł.

Spłaty otrzymanych krajowych pożyczek i kredytów to już pokaźna kwota ponad 87 mln zł. Wraz z wyżej wspomnianą obsługą długu daje to łącznie 112 mln zł!

Inwestycje zaplanowane w regionie Białej Podlaskiej i Łukowa:

Biała Podlaska. Nowe windy i „Inka” w biurowcu przy Warszawskiej
W budżecie wojewódzkim znalazło się 350 tys zł na projekt i modernizację oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego w budynku przy ul. Warszawskiej 14 (biurowiec dawnej przychodni). W tym samym obiekcie w br. prowadzone będą prace wartości 369 tys zł a dotyczące wykonania projektu i modernizacji wind. Ponad 4 mln 50 tys zł kosztować ma też, zaplanowana na ten rok przebudowa pomieszczeń na potrzeby Szkoły Policealnej – Medycznego Studium Zawodowego im. Danuty Siedzikówny ps.”Inka” we wspomnianym już budynku przy ul. Warszawskiej 14.

Zadania drogowe:
Ossówka: – rozbudowa drogi Nr 811. Trasa Sarnaki – Konstantynów – Biała Podlaska. Kontynuacja prac na przebudowanym w roku minionym skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą powiatową Nr 1031L na Janów Podlaski. Powstało skrzyżowanie zwykłe a nie zdążono niestety z projektem pod budowę ronda. W br. zaplanowane dokończenie projektu budowlanego plus wykup gruntów: kwota 40 tys zł. W 2023 roku ponownie rozpoczną się w tym miejscu prace drogowe.
Kodeń: – Nadbużanka. Z czeków Polskiego Ładu zaplanowano dokończenie modernizacji i remontu nawierzchni trasy Nr 816. Prace prowadzone będą na odcinku od Kostomłot do Kodnia.
Janów Podlaski – Konstantynów: – droga wojewódzka Nr 698. Remont i modernizacja nawierzchni drogi czeka odcinek pomiędzy Janowem a Konstantynowem. Z kierunku Janowa prace rozpoczną się na wysokości skrzyżowania z drogą powiatową na Gnojno (Stary Pawłów).
Konstantynów – Zakalinki: droga wojewódzka Nr 811. Zadanie polegać ma na częściowym remoncie drogi. Nowa nawierzchnia łącznie na 1500 metrach. Prace dotyczyć będą głównie modernizacji łuków drogi wraz z dojazdami do nich.
Biała Podlaska: – jako jedno z głównych zadań znajdujących się w planach Rejonu Dróg Wojewódzkich w Białej Podlaskiej znalazły się też prace związane z przygotowaniem do realizacji inwestycji polegającej na przebudowie i modernizacji odcinka drogi wojewódzkiej Nr 811. Mowa o gruntownym remoncie drogi Cicibór Duży – Biała Podlaska. W tym jednak temacie nadal prowadzone są negocjacje z wykonawcą budowy autostrady A2. W Ciciborze Dużym planowany jest do budowy węzeł drogowy na skrzyżowaniu z omawianą DW Nr 811. Możliwe, że zostaną podzielone koszty prac a samo zadanie wejdzie do wykonania w formie etapów.

W 2022 roku Obwód Drogowy Dróg Wojewódzkich w Janowie Podlaskim otrzyma nowy samochód ciężarowy na potrzeby bieżącego utrzymania dróg w Obwodzie.

Komarówka Podlaska: – budowa ronda w przebiegu drogi Nr 813. modernizacja skrzyżowania ulic: Lubelska, Wiskowska, J. Benia – wartość zadania: 2 mln zł.
Łuków: – kontynuacja zadania. Przebudowa drogi Nr 807 Maciejowice – Sobolew – Żelechów – Łuków w zakresie budowy chodnika przy ulicy Żelechowskiej, na odcinku o długości ok.1 km 690 metrów – wartość zadania 150 tys zł. Prace prowadzone będą na odcinku drogi już za Łukowem w stronę na Żelechów, po prawej stronie drogi jadąc z Łukowa.
Łuków: – rozbudowa drogi Nr 806 Łuków – Międzyrzec Podlaski. Odcinek o długości 1 km 520 metrów. Ulica Międzyrzecka. Planowane jest wykonanie dokumentacji projektowej, budowa kanalizacji deszczowej, przebudowa jednego skrzyżowania na rondo (ulica Międzyrzeca i ulica Wójtostwo) – wartość zadania 1 mln 200 tys zł.
Trzebieszów: – rozbudowa drogi Nr 806. Trasa Łuków – Międzyrzec Podlaski. Wykonanie projektu i przebudowa odcinka drogi o długości prawie 8 i pół kilometra. Zadanie dotyczy odcinka drogi przez cały Trzebieszów aż do granicy z Powiatem Bialskim – miejscowość Strzakły w gminie Międzyrzec Podlaski – wartość zadania: 1 mln 500 tys zł.
Łuków: rozbudowa drogi Nr 807. Trasa Maciejowice – Sobolew – Żelechów – Łuków. Prace na odcinku 12 i pół kilometra. Prace projektowe zrealizowane mają zostać do sierpnia 2022 roku. Być może jeszcze w tym roku ruszą roboty budowlane. Jest to kontynuacja prowadzonych obecnie robót drogowych na tej drodze. Pracom poddany zostanie kolejny odcinek. Duże zadanie polegające na kompleksowej przebudowie drogi na odcinku od Kosuty – Ogniwo – Osiny – Wandów – Kamień. Wartość prac: 1 mln 300 tys zł.
Łuków: – również jako remont zaplanowano modernizację nawierzchni na odcinku 2 i pół kilometra trasy wojewódzkiej Nr 806 na odcinku Dębowica – Karwów (gm. Trzebieszów).

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama