Reklama

Gm. Rokitno: Budżet na rok 2022 przyjęty jednogłośnie

30 grudnia podczas XXIX sesji Rady Gminy Rokitno uchwalono budżet na rok 2022.  Mimo trudnych czasów, dzięki otrzymaniu dofinasowania ze środków rządowych w przyszłym roku realizowane będą trzy duże inwestycje. Zmniejszy się również zadłużenie gminy dzięki regularnemu spłacaniu zaciągniętego kredytu. 

Dochody gminy na rok 2022 opiewać będą na kwotę 17 mln 43 tys. zł. Wydatki natomiast, jakie zamierza ponieść gmina to 18 mln 90 tys. zł. Deficyt wyniesie 1 mln 47 tys. zł Jego pokryciu posłuży m.in. nadwyżka budżetowa z roku bieżącego, która wynosi ponad 1 mln zł. Gmina ma do spłacenia jeszcze 1 mln 150 tys. zł kredytu, ostatnia rata ma być uregulowany w 2027 roku. – Chciałbym podkreślić że nasze zadłużenie jest w tej chwili minimalne i wpłacamy co roku po około 300 000 zł i tego zadłużenia nie zamierzamy zwiększać – zaznacza wójt gminy Jacek Szewczuk. 

Jeżeli chodzi o ważniejsze inwestycje, to w przyszłym roku zostanie zbudowana droga gminna nr 100227L w miejscowości Zaczopki i Zaczopki Kolonia (2 mln 185 tys. zł) oraz ruszy budowa sieci wodociągowej na terenie gminy (1 mln 425 tys. zł). W 2022 rozpocznie się także realizacja dwuletniego zadania, jakim będzie budowa przedszkola w Rokitnie (2 mln 205 tys. zł). Na wszystkie trzy inwestycje gmina otrzymała dotację z Rządowego Funduszu Polski Ład. W styczniu planowane jest ogłoszenie przetargów.

– Niepokoi nas sytuacja, gdzie wszystko drożeje, rośnie inflacja i nie zwiększają się w sposób proporcjonalny subwencje  i dofinansowania. Formułując ten budżet jest niestety  za mało finansów chociażby na modernizację czy w ogóle utrzymanie m.in. dróg. Każde sołectwo, a mamy ich siedemnaście zasługuje na różne inwestycje, podchodzę do tego globalnie i staramy się, aby w każdym jakakolwiek inwestycja jednak była  – mówił na sesji włodarz gminy Rokitno.

Radni zagłosowali jednogłośnie za projektem budżetu na 2022 rok – Wierzę że uda nam się i 2022 rok będzie rokiem realizowania tych zamierzeń, które mamy w budżecie. Ogromne podziękowania dla wszystkich, bo przygotowanie projektu budżetu jest to ogromna praca – powiedział po głosowaniu wójt Jacek Szewczuk. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama