Reklama

Sławatycze: Wybory Brodacza Roku 2021 (film) (galeria)

29 grudnia skwer w centrum Sławatycz po raz kolejny wypełnił się publicznością, która podziwiała ośmiu Brodaczy prezentujących misternie wykonane przebrania nawiązujące do tradycyjnego miejscowego rytuału pożegnania starego roku. Zwyczaj ten został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, co pozwoliło świętować wybory Brodacza Roku 2021 z jeszcze większym przytupem. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym, barwna galerią zdjęć i wynikami konkursu, do którego w tym roku przystąpiło ośmiu brodaczy.

Rok 2021 dla Brodaczy ze Sławatycz był czasem szczególnym i wyjątkowym. – Z ogromną radością przyjęliśmy informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2021 roku element: „Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku” został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – podkreśla dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach Bolesław Szulej. „Serdecznie dziękuję wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego” – czytamy w decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jest to dla nas ogromnym osiągnięciem, ponieważ daje nam otwarte drzwi do tego, by w przyszłości wpisać się na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego – dodał wójt Arkadiusz Misztal.

29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2021”. Konkurs odbył się w plenerze na skwerze w centrum Sławatycz.

Do prezentacji w konkursie przystąpiło 8 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne.

Komisja oceniająca w składzie: Jadwiga Golińska – twórczyni ludowa z Lisznej, Małgorzata Walczuk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sławatyczach, Bolesław Szulej – przedstawiciel depozytariuszy do wpisu na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Brodaczy ze Sławatycz, wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju. Po naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy:

I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2021 zdobył Przemysław Lewandowicz Nr 5,
II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr 7,
III miejsce przypadło dla Michała Zagajskiego z Nr8.

Przyznano również 5 wyróżnień oraz 3 nagrody specjalne:
– wyróżnienie I dla Radosława Szczura, wyróżnienie II dla Arnolda Sołoduszkiewicza Nr4, wyróżnienie III dla Mateusza Zagajskiego Nr6, wyróżnienie IV dla Jarosława Nuszczyka Nr2, wyróżnienie V dla Karola Kuniewicza Nr1.

Wójt Gminy Arkadiusz Misztal ufundował 3 nagrody specjalne, które otrzymali: – Przemysław Lewandowicz, Arnold SołoduszkiewiczRadosław Szczur. Nagrody brodaczom ufundowali: Pani Beata Mazurek Poseł do Parlamentu Europejskiego – bezpłatna wycieczka do Brukseli siedziby PE dla brodaczy biorących udział w konkursie wyboru Brodacza Roku 2021, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Zgromadzona publiczność mogła posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu miejscowych solistów Elżbiety i Franciszka Gruszkowskich oraz Janusza Pruniewicza, nabyć pamiątkowe wizerunki brodaczy malowane na desce przez Panią Ewę Ponieważ oraz posmakować grochówki przygotowanej przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół.

Live na profilu społecznościowym Radia Biper:
Wybory Brodacza Roku 2021, koncert kolęd i prezentacja stoisk <<==>> LINK

Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury. Współorganizatorami imprezy byli: Zespół Szkół i Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Arkadiusz Misztal.

Swoją obecnością prestiżowy konkurs zaszczycili Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Łukasz Jaszczuk – radny Powiatu Bialskiego, Arkadiusz Misztal – wójt Gminy Sławatycze; miłośnicy sławatyckiej tradycji, twórcy ludowi, etnografowie, reżyserzy, kulturoznawcy, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Poznania, Lublina, Siedlec, Białej Podlaskiej, Białegostoku.

Sprawnie i rzeczowo imprezę poprowadzili Bolesław Szulej i Elżbieta Gruszkowska, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach. Patronat medialny i prasowy sprawowały: Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Radio Biper, Puls Miasta, Podlasie24, Echo Katolickie, Biała24, Podlasie Się Dzieje, Portal Biała Podlaska24.info, Słowo Podlasia, Kraina Bugu, Gościniec Bialski.

Niech tej etykiety etniczności Sławatycz nie przyprószy żaden żywioł przemijania; tajemnicze, nieprzeciętnie wysokie, bajecznie kolorowe, brodate postacie w maskach rządzą ulicami Sławatycz przez ostatnie trzy dni roku jak najdłużej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sławatycze/GOK Sławatycze
tekst: Bolesław Szulej/GOK Sławatycze
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama