Reklama

Komunikat: Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu. Kontrole Bialskiej Policji

Zima i ujemne temperatury to czas, w którym wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Bialscy policjanci podczas służb sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany czy altanki na ogródkach działkowych. Nie zapominają też o osobach starszych i mieszkających samotnie. Apelujemy również o przekazywanie nam informacji o osobach narażonych na wychłodzenie. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Zima to czas, kiedy bialscy policjanci podczas codziennych służb zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe i altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób oraz oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Na wychłodzenie organizmu narażone są również osoby starsze i samotne. W ich przypadku do zamarznięć może dochodzić w sytuacjach, kiedy nie mogą one poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić ośrodek pomocy społecznej czy też dzielnicowego danego rejonu, który z pewnością nie pozostawi tej osoby bez pomocy.

Nie bądźmy obojętni również wobec osób nietrzeźwych, które z uwagi na stan w którym się znajdują, mogą zasnąć na ławkach czy przystankach autobusowych. Mitem jest przekonanie, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Następstwem wypicia alkoholu jest chwilowe podwyższenie ciepłoty ciała, jednak w konsekwencji taki organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Stanowi to dla nich śmiertelne zagrożenie. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy i powiadomić funkcjonariuszy. By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka.

Kiedy sytuacja nie wymaga natychmiastowego działania, a wiesz, że w okolicy znajdują się miejsca spotkań osób bezdomnych, nie pozostawiaj tej informacji dla siebie i skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Policjanci sprawdzą, każde takie zgłoszenie.

Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nasze zainteresowanie, może przyczynić się do tego, że uratujemy komuś życie. Nie bądźmy obojętni!


materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama