Reklama

Małaszewicze: Zespół Szkól im. Wł. St. Reymonta z prestiżową nagrodą za tworzenie kultury bezpieczeństwa kolejowego!

W dniu 9 grudnia Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach miał szansę uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń w branży kolejowej – w V Konferencji Kultury Bezpieczeństwa organizowanej corocznie przez Urząd Transportu Kolejowego. Konferencja ta to nie tylko debata oraz wymiana doświadczeń. W ramach tego przedsięwzięcia rozstrzygnięto konkurs „Kultura Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, do którego ZS w Małaszwiczach zgłosił swoją zeszłoroczną aktywność – Międzyszkolny Konkurs Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego, który zorganizował we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacja dla Rozwoju Kolei. Jakże dużym zaskoczeniem dla szkoły było uznanie i docenienie właśnie tej działalność przez Kapitułę Konkursu! Co więcej, nie było to zwykłe wyróżnienie a NAGRODA GŁÓWNA w kategorii „Czynnik ludzki – edukacja”.

Warto zaznaczyć, że wśród wszystkich wyróżnionych i laureatów ZS w Małaszewiczach był jedyną szkołą, co jest niewątpliwie dodatkową nobilitacją. Być docenionym razem z takimi instytucjami jak: Koleje Śląskie, PKP Energetyka, Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych i Elektroenergetycznych „PROTEL”, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, Fundacja ProKolej czy też Portal „Raport Kolejowy” – jest ogromnym sukcesem, który na pewno szkoła będzie świętować jeszcze długo. Jest to także dodatkowa motywacja do działania w zakresie edukacji dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa w branży kolejowej. Podobno szkoła już planuje kolejne aktywności z tym związane.

Tę zacną nagrodę z rąk Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego – dr inż. Ignacego Góry, odebrała w imieniu Dyrektora Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – Pani Małgorzata Trębicka-Żuk – pomysłodawczyni docenionego konkursu.

Taka nagroda, to prestiżowe wyróżnienie. Pokazuje nam, że edukacja dla bezpieczeństwa kolejowego jest niezwykle istotna. Uważam, że przyszłe kadry kolejowe już na etapie nauki w szkole powinny mieć wpajane zasady i procedury, które będą służyły zachowaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa w środowisku pracy. To my kształcimy przyszłe kadry kolejowe, więc to na nas spoczywa ten obowiązek – mówi Pani Małgorzata Trębicka-Żuk, dodając – Przecież czym skorupka za młodu nasiąknie… każdy z nas zna to przysłowie, a w kwestii kultury bezpieczeństwa sprawdza się ono w stu procentach. Nie wyobrażam sobie, aby podczas prowadzenia procesu kształcenia nie poruszać tak elementarnych zagadnień, jakim jest właśnie kultura bezpieczeństwa, a propagowanie jej nie tylko w formie zajęć lekcyjnych, ale właśnie w formie konkursu – na pewno wzmacnia pozytywne i oczekiwane postawy w tym zakresie. Warto również wspomnieć, że nasza szkoła od 2019 roku jest sygnatariuszem Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, co dodatkowo obliguje nas do popularyzacji właśnie takich postaw, szczególnie wśród przyszłej kolejowej kadry.

Jubileuszowa V Gala Kultury Bezpieczeństwa zakończyła się debatą na temat „Rola transportu kolejowego w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, w której udział wzięli: Jakub Kapturzak – Zastępca Dyrektora Departamentu Kolejnictwa, dr Jakub Majewski – Prezes Zarządu Fundacji ProKolej, Piotr Majerczak – Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, Jacek Konop – Wiceprezes Zarządu ds. technicznych ze spółki Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A., Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. W debacie nie mogło zabraknąć gospodarza – dr inż. Ignacego Góry, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który przybliżył trendy i perspektywy rozwoju transportu kolejowego oraz podkreślił, że kolej wciąż ma bardzo duży potencjał, który koniecznie trzeba wykorzystać.

 

materiał: Zespół Szkół im.Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk nauczyciel przedmiotów zawodowych kolejowych Zespół Szkół im.Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama