Reklama

Łomazy: Młodzi radni odebrali mandaty i złożyli ślubowanie

Na posiedzeniu inauguracyjnej sesji Młodzieżowej Rady Gminy Łomazy, która odbyła się 17 grudnia 2021 r. radni odebrali z rąk przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej Jakuba Tykałowicza zaświadczenia uzyskania mandatu do MRG, złożyli ślubowanie, wybrali Prezydium Rady oraz Komisję Rewizyjną.

Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy odbyły się 10 grudnia 2021 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach. MRG jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej na terenie Gminy Łomazy uczącej się w szkołach podstawowych klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych, dlatego dokonano podziału na okręgi wyborcze i liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu. Uczniowie szkół podstawowych, Okręg Nr 1, wybierali 7 radnych z 19 kandydatów, zaś uczniowie szkół ponadpodstawowych, Okręg Nr 2, – 8. Komisja wyborcza powołana zarządzeniem Wójta Gminy Łomazy składała się z 5 członków. Głosowanie było przeprowadzone tylko w Okręgu Nr 1. W okręgu Nr 2 kandydaci zostali radnymi na podstawie protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej, ponieważ nie zgłoszono wymaganej liczby, przynajmniej 8, kandydatów na radnych. W głosowaniu wzięło udział 130 osób. Nad przebiegiem wyborów do MRG czuwała pani sekretarz Gminy Marianna Łojewska.

MRG III kadencji liczy 10 radnych:
1. Rafał Abramek – Łomazy
2. Tomasz Bańkowski – Łomazy
3. Dominika Chotkowska – Łomazy
4. Katarzyna Derlukiewicz – Łomazy
5. Julia Filipiuk – Łomazy
6. Julia Korszeń – Dubów
7. Karolina Trochonowicz – Łomazy
8. Hubert Hołonowicz – Łomazy
9. Weronika Mirońska – Łomazy
10. Patrycja Wakulska – Łomazy

Podstawą działalności Rady jest, zgodnie ze statutem, praca społeczna radnych. Za pełnienie swojej funkcji radni nie mogą pobierać wynagrodzenia lub diet. Rada jest wolna od powiązań z partią polityczną lub ugrupowaniem politycznym. Kadencja Rady trwa 2 lata, licząc od daty wyborów. 

Na posiedzeniu inauguracyjnej sesji MRG, która odbyła się 17 grudnia 2021 r. radni odebrali z rąk przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej Jakuba Tykałowicza zaświadczenia uzyskania mandatu do MRG, złożyli ślubowanie, wybrali Prezydium Rady oraz Komisję Rewizyjną. Prezydium składa się z przewodniczącego Rady, dwóch wiceprzewodniczących, sekretarza i skarbnika.

Przewodniczącą Rady została Katarzyna Derlukiewicz
Wiceprzewodniczący: Hubert Hołonowicz, Weronika Mirońska
Sekretarz – Julia Korszeń
Skarbnik – Tomasz Bańkowski

Komisja Rewizyjna składa się z 3 radnych:
Dominika Chotkowska – przewodnicząca
Rafał Abramek – członek
Patrycja Wakulska – członek

Wójt Gminy Jerzy Czyżewski na czas kadencji Rady powołał Opiekuna Rady, którego zadaniem jest zapewnienie warunków umożliwiających swobodny przepływ informacji pomiędzy Radą a organami samorządowymi Gminy Łomazy i Urzędem Gminy Łomazy. Został nim przewodniczący Rady Gminy Łomazy Andrzej Wiński.

Wójt Gminy pogratulował nowo wybranym radnym. Podkreślił, że młodzież w ten sposób w gminie Łomazy może mieć również swój wkład w podejmowaniu decyzji dotyczących młodych ludzi. Rada ma charakter konsultacyjny, wspiera i upowszechnia ideę samorządności, będzie mogła czynnie uczestniczyć w życiu Gminy oraz reprezentować interesy młodzieży.

 

materiał: Urząd Gminy Łomazy
zdjęcie: Urząd Gminy Łomazy
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama