Reklama

Z Rakietką Ku Niepodległości. Biało – czerwony turniej tenisa (film) (galeria)

18 grudnia z inicjatywy Fundacji Absens Carens na hali sportowo-widowiskowej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej przy ul. Sidorskiej 30 odbył się ostatni z dwunastu turniejów pod hasłem “Z Rakietką Ku Niepodległości”. Patronat nad projektem objął Polski Związek Tenisa Stołowego oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Radia Biper i Fundacji Absens Carens oraz filmu, w którym o przebiegu turnieju rozmawiamy z jego organizatorami.

„Z Rakietką Ku Niepodległości” to cykl dwunastu turniejów tenisa stołowego, które organizowane są w celu uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zawody rozgrywane są w okresie październik–grudzień 2021 r. w dziewięciu województwach. Miastami-gospodarzami są: Lubartów, Ząbki, Bilcza, Dębica, Zielona Góra, Gliwice, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków, Poznań, Gdów, Olsztyn oraz Biała Podlaska. Rywalizacja toczy się w trzech kategoriach: do lat 12, 13–16 lat, 17 lat i starsi, w podziale na kobiety i mężczyzn. Na każdego uczestnika turnieju czekał przygotowany pakiet startowy oraz specjalny pamiątkowy medal. Najlepsi w swoich kategoriach otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe.

Ostatnia część rozgrywek miała miejsce w Białej Podlaskiej, dokąd zawodnicy przybyli naprawdę licznie, by powalczyć o miano najlepszych w swoich kategoriach. Łącznie stawiło się ponad 100 osób, a najliczniejszą grupę stanowili panowie w kategorii 17 lat i starsi. – To drugi turniej, który organizujemy w Białej Podlaskiej, pierwszy był w październiku – wyjaśnia wiceprezes Fundacji Absens Carens Michał Siedlanowski. – To fajne miasto, przyjaźni i gościnni ludzie. Żal było nie skorzystać i nie przeprowadzić tutaj po raz drugi turnieju. Staramy się, by każdy detal był na jak najwyższym poziomie, by uczestnicy poczuli się wyjątkowo. Nie jak na szkolnym turnieju, a fajnym sportowym wydarzeniu.

Co ma wspólnego rakietka i niepodległość? Oczywiście sport, który, jak dodaje Michał Siedlanowski, ma na celu kultywowanie tradycji. – Jak wiemy, dawniej sportowcy to byli przede wszystkim żołnierze. Poprzez sport chcemy tę niepodległość i patriotyzm podkreślać.

W turnieju, jak wyjaśnia prezes Fundacji Absens Carens Katarzyna Galińska, może wziąć udział każdy, zarówno amator, jak i zawodowiec. – Wystarczyło zgłosić się wcześniej lub w dniu turnieju. Na turniej przyjechały osoby z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. 

W ceremonii otwarcia w imieniu patronującego wydarzeniu prezydenta miasta wziął udział Dariusz Trębicki, natomiast Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi reprezentowała dyrektor Violetta Chmielewska. – To bardzo fajny turniej, dość popularny i dobrze zorganizowany – zauważa Julia Wójcik, jedna z uczestniczek turnieju. – Brałem udział już w trzech turniejach – dodaje Konrad Kudło. Oboje przyjechali z Lubartowa, gdzie działają dwa kluby tenisowe. – Rakietka i niepodległość mają ze sobą wiele wspólnego, to bardzo waleczny sport. Możemy rywalizować i pokazać swoje siły – podsumowują zawodnicy.

Klasyfikacja końcowa:

Kategoria do lat 12 (dziewczynki)
1. Magdalena Lipska
2. Lena Groszek
3. Zuzanna Czmielewska
4. Roksana Daniłko
5.-6. Natalia Bonik, Karolina Siwek

Kategoria do lat 12 (chłopcy)
1. Przemysław Kalinowski
2. Marcin Pacuła
3. Michał Szynkiewicz
4. Kacper Król
5.-6. Jakub Brukalski, Wiktor Pacuła
7.-8. Adam Sawczuk, Michał Kowalczuk
9.-12. Patryk Kasak, Dawid Tur, Kacper Weremko, Piotr Żukowski

Kategoria 13 – 16 lat (panie)
1. Julia Groszek
2. Natalia Wójcicka
3. Aleksandra Wolińska
4. Martyna Sykterz
5.-6. Amelia Trejda, Lena Hordejuk

Kategoria 13 – 16 lat (panowie)
1. Maksymilian Karczmarz
2. Aleksander Szustowski
3. Mateusz Wawrzyniuk
4. Wiktor Terebelski
5. Kacper Adamczyk / Paweł Knyszyński
6. Kamil Rogalski
7. Hubert Baran
8. Bartosz Wójcik

Kategoria 17 lat i starsi (panie)
1. Anna Lipska
2. Julia Wójcik
3. Karolina Budenas
4. Urszula Lewkowicz
5. Katarzyna Jusiak

Kategoria 17 lat i starsi (panowie)
1. Konrad Kudło
2. Emil Nowak
3. Marcin Wardzyński
4. Robert Baran
5.-6. Marek Wierzbicki, Kamil Bajko
7.-8. Mariusz Sałuda, Adam Kaczor
9.-12. Andrzej Bondarzewski, Mirosław Korpysz, Mateusz Cyliński, Daniel Sawicki
13.-16. Grzegorz Wołowik, Sławomir Wawryniuk, Zbigniew Burdzicki, Łukasz Kalinowski

Każdemu turniejowi towarzyszyła wystawa poświęcona polskim sportowcom walczącym o niepodległość. Uczestnicy mogli poznać wiele ciekawostek o polskich olimpijczykach, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. Cały cykl turniejów współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska/Fundacja Absens Carens
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk/Fundacja Absens Carens
tekst: Fundacja Absens Carens / Anna Ostapiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama