Reklama

Terespol: Odsłonili pomnik upamiętniający ofiary stanu wojennego (galeria)

13 grudnia w Terespolu w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego ofiary tego smutnego i tragicznego dla Polski okresu trwającego od 13 grudnia 1981 rok do 22 lipca 1983 roku. 

Odsłonięcie pomnika odbyło się na placu przy ul. Żeromskiego, gdzie powstaje ośrodek szkoleniowo – treningowy organizacji proobronnych i klas mundurowych z inicjatywy Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” we współpracy z miastem Terespol.  

Wśród gości obecni byli  m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, poseł Dariusz Stefaniuk, burmistrz Terespola Jacek Danieluk, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. dr. Jarosław Gromadziński, prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „COMBAT ALERT”  – Marcin Korowaj, wicestarosta bialski – Janusz Skólimowski wraz z radnymi, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński, a także służby mundurowe, radni miejscy oraz mieszkańcy.

– Jesteśmy dumni, że właśnie tutaj na granicy Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej nie tylko oddajemy cześć i szacunek ofiarom stanu wojennego, jest to ponad sto osób, które zginęły w tym czasie i 10 tysięcy osób, które były internowane, ale tak naprawdę pokazujemy, że Polacy w czasie zagrożenia potrafią się zjednoczyć – zaznacza wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

Uroczystego poświęcenia pomnika dokonał proboszcz parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Trójcy w Terespolu – Zbigniew Hackiewicz. Obecny był również proboszcz parafii prawosławnej pod wezwaniem św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu – Jarosław Łoś

– Ten pomnik jest wyjątkowy, bo powstał w czynie społecznym, bez zaangażowania środków publicznych. To wolontariusze na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” pracowali przy tym. To lokalny samorząd stworzył przyjazną atmosferę do tego, aby takie miejsce powstało. Nie byłoby to również możliwe gdyby nie firmy, które się w te przedsięwzięcie włączyły – podkreślał w przemówieniu Marcin Korowaj, prezes fundacji „COMBAT ALERT”.

– Pomnik powstał w tym miejscu, gdzie docelowo powstanie ośrodek szkoleniowy organizacji proobronnych. Będzie tu przebywała młodzież z klas mundurowych, z liceum z Terespola, z Białej Podlaskiej, ale i młodzież z całej Polski będzie tu przyjeżdżała na szkolenie i będzie obcowała z historią. Jeżeli będą pamiętać o tych wydarzeniach, to i będą pamiętać o bohaterach tych wydarzeń. Tu będzie to wspaniałe miejsce, gdzie będzie można upamiętnić te osoby, które swoim życiem dały dowód patriotyzmu i miłości do ojczyzny – powiedział  dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. dr. Jarosław Gromadziński.

Uroczystość swoją obecnością ubogaciła kompania honorowa pod dowództwem ppor. Marcina Rudnickiego, wystawiona przez 18. batalion dowodzenia oraz posterunek honorowy. 

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu nastąpiło odczytanie „Apelu Pamięci”, po czym została oddana salwa honorowa. Chwilę potem delegacje złożyły przed pomnikiem kwiaty. Wydarzenie zamknął pokaz sprzętu i wyposażenia 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz część artystyczna.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama