Reklama

Atak hakerski na Urząd Gminy Tuczna. Gmina apeluje o zachowanie ostrożności

W nocy z 26 na 27 listopada miał miejsce atak hakerski na Urząd Gminy Tuczna. W ostatnim czasie do tego typu zdarzeń doszło w całej Polsce, a cyberprzestępcy zaatakowali m.in. Małopolski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Gminy Kościerzyna, Urząd Miasta Otwocka, a także firmy takie jak Media Markt czy CD Projeckt.. Jak podkreśla Gmina, na chwilę obecną nie ma potwierdzenia co do wycieku danych osobowych, jednocześnie apeluje do mieszkańców o zadbanie o bezpieczeństwo i regularną zmianę hasła, nie otwieranie wiadomości od nieznanych nadawców, sprawdzanie własnej historii kredytową i nie odbieranie telefonów z podejrzanych numerów.

W związku z zaistniałą sytuacją Gmina informuje o możliwości naruszenia ochrony danych osobowych. Dane, do których dostęp mogły uzyskać osoby nieuprawnione, to dane podatkowe oraz księgowe mogące obejmować: imię, nazwisko, imię ojca, PESEL, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego, nr telefonu, adres email.

Podkreślamy, że na chwilę obecną nie ma potwierdzenia co do wycieku wyżej wymienionych danych – informuje Urząd Gminy Tuczna. O sytuacji poinformowane zostały odpowiednie służby oraz Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W celu zapewnienia najwyższych standardów podjęto czynności: zabezpieczono dostęp do baz danych w systemie informatycznym, zabezpieczono obszary informatyczne zawierające dowody przestępstwa, zlecono firmie zewnętrznej analizę wektora infekcji oraz zainicjowano proces odtworzenia systemów informatycznych.

Zaobserwowane nieprawidłowości należy zgłaszać organom ścigania. Inspektorem Ochrony Danych w Urzędzie Gminy Tuczna jest Marcin Laskowski. W przypadku dodatkowych pytań warto nawiązać kontakt: [email protected]

 

materiał: Urząd Gminy Tuczna
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama