Reklama

Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy w Białej Podlaskiej (film)

29 listopada mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mamy zaćmę na oku”. Celem inicjatywy było zachęcenie osób, które obserwują u siebie pogorszenie wzroku, do podjęcia aktywnych działań w kierunku diagnozy i leczenia zaćmy, a także przekazanie wiedzy na temat tej choroby i jej wpływu na jakość życia.

Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy zostały przeprowadzone w mobilnym punkcie badań wzroku zlokalizowanym przy Placu Wolności w Białej Podlaskiej. Zakres badania okulistycznego objął komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenie ostrości wzroku z korekcją wg odczytu z autorefraktometru, badanie w lampie szczelinowej, bez mydriazy oraz badanie dna oka. – Zaćma to choroba soczewki oka. Naturalna soczewka jest przejrzysta, niestety z wiekiem staje się mętna i przepuszcza do oka coraz mniej światła, przez co widzenie staje się zamazane, kolory blakną. Ludzie, którzy mają zaćmę mówią, że widzą jak przez brudną szybę lub przez mgłę. Jest jak siwe włosy, pojawia się wraz z wiekiem i dotyczy większości osób po 65 roku życia  – wyjaśnia Katarzyna Domańska z firmy Alcon Polska. – Zaćma powoduje stopniową utratę wzroku, co ogranicza samodzielność. Jest główną przyczyną utraty wzroku na świecie. Na szczęście jest odwracalna i można ją bardzo łatwo wyleczyć za pomocą prostego zabiegu operacyjnego. Zabieg polega na wymianie zmętniałej soczewki oka na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

Natomiast samo badanie, które pozwala zdiagnozować zaćmę jest prostym badaniem okulistycznym, które można wykonać w różnych warunkach, czego przykładem jest akcja „Mamy zaćmę na oku” obejmująca 10 miast w całej Polsce. – Jeździmy po to, by pomóc Polakom, którzy mają utrudniony dostęp do okulisty. Nie tylko po to, by zdiagnozować zaćmę, ale też porozmawiać o objawach i leczeniu, by Polacy byli bardziej świadomi i mogli podjąć świadome kroki w kierunku leczenia. Warto się badać i obserwować zaćmę, by nie zmniejszyła komfortu życia – podkreśla Katarzyna Domańska.

Więcej o zaćmie i szczegółach akcji:
Mamy zaćmę na oku <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcie: Biper TV
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama