Reklama

Powiat: Rok 2022 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego – AKTUALIZACJA!

Radni Powiatu Bialskiego w dniu 30 listopada podjęli uchwałę, na mocy której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. Na cały nadchodzący rok 2022 zaplanowano szereg wydarzeń społecznych i kulturalnych, które zostaną poświęcone cenionemu pisarzowi.

AKTUALIZACJA – 4 stycznia 2022 r.

Listę przedsięwzięć poświęconych Kraszewskiemu, jakie zostaną zrealizowane w roku 2022, można przeczytać na stronie Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej:
Rok Kraszewskiego w Powiecie Bialskim <<==>> LINK

_____________________
_____________________

W 2022 roku mija dwieście dziesiąta rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz sześćdziesiąta rocznica powstania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Rada Powiatu w Białej Podlaskiej postanowiła upamiętnić te rocznice ustanawiając Rok 2022 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w Powiecie Bialskim.

Józef Ignacy Kraszewski był jednym z najwybitniejszych polskich twórców, który na trwale wpisał się w dzieje literatury polskiej i europejskiej, a tym samym w historię naszego kontynentu. Obok niezaprzeczalnych zasług na polu literatury, dał się poznać jako historyk,
archeolog, krytyk literacki i muzyczny oraz tłumacz. Nie obca mu była sztuka, pozostawił bowiem cenione rysunki i obrazy prezentujące rodzimy pejzaż, uznany za romantyków za jeden z najważniejszych elementów kształtujących poczucie narodowości.

Kraszewski był również aktywnym dziennikarzem i redaktorem wielu pism i periodyków, redagował je z niezwykłym temperamentem i rozmachem. Miał wpływ na charakter i zmiany zachodzące w prasie i postrzegany jest dziś jako pierwszy jej teoretyk. Doskonale znał mechanizmy funkcjonowania dziennikarstwa i rozumiał ogromną rangę i rolę prasy w społeczeństwie.

Jako wpływowy działacz społeczny i polityczny wykorzystywał swoją pozycję do walki o wolność i niepodległość ojczyzny. Wychowany u dziadków w podlaskim Romanowie, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach, często wracając w swoich dziełach do stron rodzinnych, do swojej „małej ojczyzny”.

Rada Powiatu w Białej Podlaskiej uznała, że dwieście dziesiąta rocznica urodzin pisarza oraz sześćdziesiąta rocznica powstania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie to doskonałe okazje do docenienia i uczczenia postawy naszego Rodaka. Zachęca tym samym samorządy, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe do podejmowania inicjatyw i działań, których celem będzie upamiętnienie pisarza, jego twórczości i działalności.

 

 

materiał: XLI Sesja Rady Powiatu. Uchwała z dnia 30 listopada 2021 r. / Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama