Reklama

Naczepa wywrotka dla branży budowlanej – 4 ważne parametry

Naczepy są konstrukcjami, które znajdują szerokie zastosowanie w branży transportowej. Naczepy wywrotki przeznaczone do transportu materiałów budowlanych należą do kategorii pojazdów, które pracują w intensywnych i trudnych warunkach. Dobór sprzętu powinien być oparty na parametrach wymaganych do prawidłowego wykonania prac. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wyborze naczepy samowyładowczej?

Wywrotka — zastosowanie do przewozu materiałów budowlanych
Naczepy wywrotki służą do transportu materiałów sypkich, takich jak gruz budowlany, ziemia, asfalt czy kamienie. Surowce te charakteryzują się wysoką twardością i zróżnicowaną strukturą. Podczas każdego etapu transportu istnieje możliwość uszkodzenia konstrukcji naczepy. Podczas szybkiego załadunku i rozładunku powierzchnia skrzyni ulega uszkodzeniu na skutek mechanicznego tarcia materiałów o ścianki. Z drugiej strony transport wywiera nacisk na ścianki skrzyni, a im trudniejsza trasa do pokonania, tym większe naprężenia chwilowe.

Najważniejsze parametry naczepy samowyładowczej
Nowoczesne systemy transportowe materiałów budowlanych muszą stale radzić sobie z tymi problemami. Jakie parametry zapewniają niezawodność naczepy?

Maksymalna ładowność przy niskiej masie własnej
Duża ładowność to oszczędność czasu, pieniędzy i sprzętu. Im więcej ładunku zmieści się w wywrotce, tym mniej czynności załadunkowych i rozładunkowych trzeba wykonać, co znacznie wydłuża żywotność pojazdu.

Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zastosowaniu naczep z rodziny Super Light producenta pojazdów Wielton. Umożliwiają one spełnienie surowych przepisów transportowych, które określają maksymalną masę naczepy z ładunkiem. Jeden z modeli Wieltonu, wywrotka Weight Master, charakteryzuje się niską masą własną – od 4850 kg (przy 23 m3) – oferując jednocześnie wysoką wytrzymałość i niezawodność podczas transportu.

Wytrzymała konstrukcja
Skrzynie naczep budowlanych są wykonane z trwałych materiałów, zazwyczaj ze stali konstrukcyjnej, takiej jak Hardox 450. Ta odporna na ścieranie stal o doskonałych właściwościach wytrzymałościowych jest odporna na wgniecenia. Ponadto znacznie wydłuża żywotność pojazdu, nawet w przypadku użytkowania w trudnych warunkach i przy dużym obciążeniu.

Ramy wywrotek marki Wielton wykonane są z mocnej stali S700, która jest odporna na rozciąganie, ścieranie, odkształcenia plastyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Łatwość obsługi i konserwacji
Im łatwiejsza w obsłudze jest wywrotka, tym więcej cykli transportowych wykona. Na przykład nowoczesne wywrotki Strong Master mają skrzynię ładunkową w kształcie rynny, która zwęża się ku przodowi, co skutecznie zapobiega przywieraniu materiału do ścian. Dzięki temu rozładunek zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku standardowych rozwiązań.

Bezpieczeństwo
Jest to jeden z najważniejszych aspektów, które należy rozważyć przy zakupie wywrotki. Sprzęt musi być dostosowany do warunków, w jakich będzie używany. W branży budowlanej to głównie rozładunek w trudnym terenie i ryzyko przewrócenia się, które może stanowić zagrożenie dla pracowników. Wielton dobrze o tym wie, dlatego też superlekkie wywrotki firmy zostały zaprojektowane tak, aby poprawić sztywność i stabilność konstrukcji ramy, zmniejszając jednocześnie ryzyko wywrócenia się. Każdy pojazd i wszystkie rozwiązania firmy przechodzą serię testów – są rygorystycznie sprawdzane przed wejściem do powszechnej produkcji.

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama