Reklama

Gm. Biała Podlaska: Klub Seniora rozpoczął swoją działalność (film) (galeria)

W Domu Kultury w Styrzyńcu zrealizowano jeden z punktów działalności Klubu Seniora Gminy Biała Podlaska. Uczestnicy spotkania wykonali dekoracje świąteczne, a przed nimi szereg zajęć zakładających aktywizację i społeczną integrację. O półtoramilionowym projekcie rozmawiamy z wójtem Wiesławem Panasiukiem.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Gmina Biała Podlaska realizuje zadanie: usługi społeczne, opiekuńcze, wychowawcze i kluby seniora. – Program opiewa na kwotę 1,5 mln złotych i został podzielony na kilka segmentów: usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania podopiecznych, usługi specjalistyczne, zajęcia z psychologiem i warsztaty w domu kultury – wyjaśnia Wójt Gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk. Zadanie realizują wspólnie Urząd Gminy Biała Podlaska, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury. Docelowo projekt obejmie 80 chętnych seniorów z terenu gminy. Macierzysta jednostką jest Świetlica Wiejska w Wólce Plebańskiej. – Ze względu na trwający remont tego obiektu zajęcia zostały przeniesione tymczasowo do świetlicy w Styrzyńcu. Nie mogliśmy czekać dłużej, ponieważ panie rwą się na zajęcia. Jest duże zainteresowanie, zobaczymy co będzie dalej. Myślę, że trafiliśmy w punkt, ponieważ trzeba zająć się seniorami. Gmina Biała Podlaska wychodzi zatem naprzeciw tej potrzebie.

Zajęcia warsztatowe mające na celu wykonanie dekoracji świątecznych odbyły się w Domu Kultury w Styrzyńcu w dniu 16 listopada. Uczestnicy wykonali świąteczne wianki z użyciem naturalnych elementów. – Zaczęliśmy od zajęć rękodzielniczych, ale to będzie cały cykl różnorodnych spotkań. Będą zajęcia kulinarne, artystyczne, muzyczne i taneczne, gimnastyka i zajęcia z dietetykiem, a także informatyczne i wiele innych. Wachlarz jest przeogromny i przebogaty – opowiada o projekcie opiekun Klubu Seniora Renata Rudawska. – Mamy nadzieję, że seniorom się to spodoba i nie będą się nudzić. Że będą chętnie przyjeżdżać i to coraz większą grupą, a wspólnie będziemy się dobrze bawić i miło spędzać czas.

Obecnie Klub Seniora liczy 50 osób, które zostały podzielone na trzy grupy, a ich spotkania odbywają się w każdy wtorek, środę i czwartek. – Podzieliliśmy te grupy regionami, co nam pozwala na łatwiejszy dowóz seniorów na miejsce i ich odwóz do domów. Na ten moment mamy zajęcia objęte ramami czasowymi, ale wszystko zależy od chęci i zainteresowania. Będziemy spędzać ze sobą tyle czasu, ile chcemy – zapewnia Renata Rudawska. 

Jeden z klubów seniora organizowany jest w dworku w Wilczynie. – To bardzo duży projekt, w którego pierwszym etapie zamierzamy utworzyć dzienny pobyt seniorów, docelowo będzie to opieka całodobowa – przybliża plany wójt Panasiuk. Obecnie w budynku trwa remont, który obejmie również piętro. Projekt „Termomodernizacja pałacu w miejscowości Wilczyn” ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku poprzez jego docieplenie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę kotłowni oraz wprowadzenie systemu zarządzania energią.

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
film: Małgorzata Mieńko

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama