Reklama

Biała Podlaska: Dar od KAS dla Muzeum Południowego Podlasia (galeria)

Monety i banknoty, ikony oraz karafka do wina – w sumie ponad 220 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim przekazała lubelska Służba Celno-Skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. To kolejne już muzealia, które w ostatnich latach trafiły z granicy do bialskiego muzeum.

W przekazaniu obiektów uczestniczyli: zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie podinsp. Anna Sakowicz, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rafał Izbicki.

Przedmioty przekazane do bialskiego muzeum pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu na przejściach granicznych w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – obiekty mogły powiększyć zbiory bialskiej placówki.

Do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej trafiło w sumie 208 monet i 6 banknotów, 6 ikon oraz zabytkowa karafka do wina. Banknoty i 191 monet, w tym szelągi, półgrosze, krajcary i halerze, ujawnili w 2019 r. funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem. W kolekcji, którą nielegalnie przewoził ukraiński podróżny, znajdowały się m.in. perełki numizmatyczne z lat 1661 – 1795.

Kolejne 17 monet zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Podróżujący autokarem kursowym obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił obiektów numizmatycznych przy kontroli celnej. Biorąc pod uwagę czas powstania monet – określony na lata 1867-1965 – nie posiadają one typowych cech zabytków, ale mają wartość muzealną.

Najcenniejsza w zbiorze darów przekazanych do bialskiego muzeum jest zabytkowa karafka do wina. Jej czas powstania datowany jest na lata 80-90 XIX w. i, jak określił konserwator zabytków, może stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. Karafka, podobnie jak i XIX-wieczna ikona, zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie. Kolejne 5 przekazanych ikon trafiło do bialskiego muzeum z przejścia granicznego w Dorohusku.

Warto podkreślić, że w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się wiele przedmiotów pochodzących z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przemytów. Muzeum posiada olbrzymią kolekcję ikon – około 1600 egzemplarzy, z których znaczna część zatrzymana była właśnie przy nielegalnych próbach przewozu przez granicę.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / Urząd Miasta Biała Podlaska / Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
Zdjęcia: Muzeum Południowego Podlasia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama