Reklama

Parafia św. Praksedy w Dokudowie (film) (galeria)

Parafia św. Praksedy w Dokudowie po wielu latach doczekała się własnego wydawnictwa, jakim są dwie publikacje "Historia parafii" oraz "Modlitewnik parafialny". O historii zabytkowego kościoła i patronce osób samotnych rozmawiamy z ks. proboszczem Tadeuszem Tomasiukiem.

Do Parafii św. Praksedy w Dokudowie trafiamy nieprzypadkowo. Miejscowy kościół o bardzo bogatej i burzliwej historii trafił na łamy publikacji, która przybliża zarówno dzieje powstania świątyni, jak i postać jej patronki. – Parafia wiele lat czekała na to wydawnictwo, a teraz powstał rys historyczny i modlitewnik z modlitwami do św. Praksedy.  To pomysł ks. kanonika Jacka Owsianki – wyjaśnia ks. Tadeusz Tomasiuk, proboszcz Parafii św. Praksedy w Dokudowie. – Źródłem dla publikacji była przede wszystkim kronika parafialna, pozostałe informacje dotyczące historii zebrał redaktor zajmujący się powstawaniem kolejnych rozdziałów książki. Dużo pomógł również ks. Artur Katolo. Ta publikacja jest o tyle ważna, że jest pierwszą dla tej parafii. 

Jak wspomina ks. Tomasiuk, początkowo w Dokudowie stała cerkiew unicka, podobna do cerkwi w Ortelu Królewskim, ufundowana przez Karola Stanisława Radziwiłła w latach 1692-1716, jednak została spalona razem z całą wsią podczas najścia wojsk rosyjskich w 1915 r. Obecny kościół został wybudowany w latach 1928-1933. Parafia św. Praksedy była parafią unicką do 1958 r. i posługiwali w niej duchowni uniccy mówiący w języku wschodniosłowiańskim. Dekretem bp Ignacego Świrskiego został tu przywrócony obrządek łaciński. – Obecnie nie posiadamy żadnych relikwii, ale staramy się, żeby zostały sprowadzone z Rzymu. W lewej nawie mamy namalowany uwspółcześniony obraz Praksedy. Warto dodać, co oznacza imię Prakseda – to znaczy: „ta, która działa”. Jest patronką samotnych kobiet, ale i wszystkich ludzi samotnych – tłumaczy ks. Tomasiuk. – Samotność, indywidualność i zamknięcie na drugiego człowieka jest niechlubną cechą naszych czasów. Chętnie śledzimy życiowe perypetie bohaterów seriali, a tak trudno nam otworzyć drzwi do naszego życia dla sąsiada, znajomego czy krewnych. Święta Prakseda razem z rodzeństwem umiała dzielić się otrzymanym spadkiem z duchownymi i pomagać w ten sposób w budowie kościołów. Dwa z nich budowała z Piusem I oraz pastorem Demetriuszem. Była głosicielką ewangelii, poświęciła się służbie bliźnim. Ukrywała prześladowanych chrześcijan.

Wspomnienie liturgiczne św. Praksedy obchodzone w miejscowym kościele przypada na 24 lipca

Ciekawostką, którą przekazuje nam proboszcz, jest poprzednia nazwa Dokudowa – początkowo było to Lewkowo. Miejscowość otrzymała prawa miejskie wcześniej niż Biała Podlaska. Te i inne informacje można przeczytać w nowej publikacji „Historia pod wezwaniem Świętej Praksedy w Dokudowie”, która dostępna jest w kancelarii parafialnej. Część zgromadzonych materiałów nie została w niej wykorzystana, zatem można spodziewać się kontynuacji publikacji w przyszłości. Modlitwy zgromadzono w Modlitewniku Parafialnym „Módlmy się… do Świętej Praksedy”.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama