Reklama

Polski Ład w Gminie Rossosz (film) (galeria)

Gminę Rossosz i jej włodarza Kazimierza Weremkowicza odwiedził wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Wspólny spacer po okolicy pozwolił przekonać się, jak duże są potrzeby gminy i jak wiele z nich zostanie zrealizowanych dzięki środkom z Polskiego Ładu. Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 10 mln złotych, które zostanie wykorzystane na gruntowny remont mostu i przebudowę drogi oraz budowę mieszkań komunalnych.

W spotkaniu na terenie gminy Rossosz, które odbyło się 8 listopada, uczestniczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wójt Kazimierz Weremkowicz, przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinkiewicz i radny Powiatu Bialskiego Mateusz Majewski. Wspólnie przyjrzano się infrastrukturze, która zostanie poddana modernizacjom dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 9.850.000 zł. – To spotkanie wynika z tego, że w ramach Polskiego Ładu Gmina Rossosz dostała duże pieniądze na inwestycje. Dziękujemy panu wojewodzie, że tak liczne inwestycje z tak dużym nakładem możemy u nas przeprowadzić – mówił wójt Gminy Rossosz Kazimierz Weremkowicz.

W ramach dofinansowanych projektów zostanie wykonana gruntowna przebudowa mostu na rzece Zielawa będącego elementem drogi gminnej, ulicy Szelest w Rossoszu. Obecny obiekt ma pokrycie drewniane, które wymaga wymiany. – To poszycie należy co 5-7 lat remontować. Czekaliśmy długo, żeby zrobić remont generalny, nareszcie się doczekaliśmy i będzie to most z prawdziwego zdarzenia. Na tę inwestycje dostaliśmy 3,5 mln złotych – informuje wójt Weremkowicz. Oprócz mostu pozyskane środki pozwolą również przebudować drogę gminną Nr 01235L w Romaszkach w kierunku Polubicz w systemie zaprojektuj-wybuduj. Przebudowa obejmie odcinek o długości 1600 m.

W ramach tego samego dofinansowania Gmina przygotowuje się do budowy 15 mieszkań komunalnych, z czego 5 mieszkań będzie miało metraż 40m2, pięć – 55 m2 i pięć – 70 m2. – Mieszkania będą budowane od podstaw, ale naszym zamiarem jest jeszcze przebudowa pomieszczeń w przedszkolu tak, by dostosować je do standardów mieszkań komunalnych – dodaje wójt gminy Rossosz.

Wizytujący w Rossoszu wicewojewoda nie kryje radości z faktu, że przyznane z Polskiego Ładu środki trafiają w potrzeby mieszkańców i to z myślą o nich będą realizowane kolejne inwestycje. – Rossosz to nie tylko gmina o wielkim sercu, ale i wspaniałej historii i kulturze, położona w urokliwym miejscu. Inwestycje, które są skorelowane z potrzebami mieszkańców, to bardzo istotna część działania administracji. Bardzo się cieszę, bo to moja gmina sąsiednia, bratnia, choć w innym powiecie. Widzimy jednak, jakie są potrzeby – zauważa wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Most, na którym się znajdujemy, potrzebuje znacznych nakładów finansowych, a w ramach dofinansowania będzie wybudowany całkiem nowy. Również odcinek drogi Romaszki w stronę Polubicz, tak długo wyczekiwany, będzie wykonany. To dofinansowanie w wysokości 95% to naprawdę znaczne środki. Bardzo się cieszymy, że te pieniądze trafiają do tych jednostek, które tego potrzebują. A samorząd gminny, jako jednostka najbliższa służąca mieszkańcom na to zasługuje. Jak podkreśla urzędnik, ponad 160 mln złotych w tym rozdaniu Polskiego Ładu to znaczne dofinansowanie, w dużej części przeznaczone na infrastrukturę drogową czy wodno-kanalizacyjną. – Chcemy te zapóźnienia niwelować i być dumni, że jesteśmy mieszkańcami tego wspaniałego regionu – podsumowuje.

W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinkiewicz, który skierował kroki przedstawicieli władz również do pobliskiego drewnianego kościoła będącego w fazie remontu. – To stary kościółek będący stale w moim sercu. Budowali go mój pradziadek i mój sąsiad. Gdy dowiedziałem się, że będzie remontowany, od razu przyklasnąłem. Jest to dla nas ewenement, historyczna chwila. Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika jest drewniany i taki pozostanie, to zabytek i trzeba go historycznie wskrzeszać – zauważa Jan Marcinkiewicz. Przypomniał również, że pomnik, przy którym włodarze złożyli tego dnia kwiaty, wybudował w 10. rocznicę odzyskania jego dziadek. Przewodniczący z dumą podkreślił, że obecny rozwój gminy to także zasługa radnego powiatowego Mateusza Majewskiego, obecnego podczas wizyty wicewojewody. – Jego zasługą jest to wszystko, co się teraz u nas dzieje, podpowiada nam, a my chcemy wydać każdą złotówkę tak, aby się nic nie zmarnowało. Tego jeszcze nie było, mina rozporządza rocznie kwotą 10 mln złotych, a teraz mamy ponad to! – zaznacza Marcinkiewicz.

 

materiał: Radio Biper Gmina Rossosz
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Radio Biper
film: Małgorzata Mieńko

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama