Reklama

Reklama

Koszoły: Odsłonięcie pomnika upamiętniającego męczeństwo rodziny Remeszów (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 15 listopada 2021
, godz. 11:30
15 listopada o godz. 11:30 w Koszołach odbędzie się odsłonięcie pomnika upamiętniającego miejsce męczeństwa rodziny Remeszów, której sześciu członków zostało zamordowanych w dniu 28 lipca 1942 r. Była to największa zbrodnia we wsi Koszoły w czasach okupacji. Na wydarzenie zaprasza Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Tłoka" i Fundacja Orlen.

Posłuchaj ważnego spotu:

Nowy pomnik upamiętniający męczeńską śmierć rodziny Remeszów powstał w ramach projektu „W Koszołach pamięć o rodzinie Remeszów trwa” – „Czuwamy! Pamiętamy!” – edycja 4/2021, realizowanego od czerwca do października 2021 r., którego celem jest rewitalizacja miejscowego miejsca pamięci. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 7.000 zł. 

Najważniejszym historycznie miejscem we wsi Koszoły, położonym tuż na jej obrzeżu jest Miejsce Pamięci Narodowej poświęcone rodzinie Remeszów, zamordowanych okrutnie przez Niemców 28 lipca 1942 r. na terenie swojego gospodarstwa. Zginęli wówczas: Jan Remesz lat 66, Jakub Remesz lat 43, Elżbieta Remesz lat 40, Stanisław Remesz lat 13, Józef Remesz lat 7, Józef Pradiuszyk lat 45. Zabudowania zostały przez Niemców spalone, co spotęgowało jeszcze grozę tego dnia w Koszołach. Po wojnie ciała ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Huszczy. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ub w. działająca ówcześnie Głowna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce potwierdziła ten fakt (wydawnictwo: Ministerstwo Sprawiedliwości GKBZHwP inf. wew. nr 68/2 Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945 woj. bialskopodlaskie). W 1970 roku z betonu i lastryka wykonano upamiętnienie, jego stan techniczny jest zły i nie oddaje należytego szacunku pomordowanym niewinnie. Zmiany również wymaga tablica z epitafium gdyż nie oddaje prawdy historycznej. Mieszkańcom wsi zależy, by pamięć o tej tragedii nie zaginęła, dlatego przed dwoma laty postawiono obok pomnika wysoki krzyż oraz tablicę informacyjną, na której zamieszczony został wiersz poety Feliksa Czubli (1913-1996) – ułana, żołnierza września 1939 roku, świadka historii – pt. “Rodzina Remeszów”, który wiernie opisał okoliczności tej zbrodni niemieckiej. Teren na którym znajduje się upamiętnienie jest obecnie własnością Andrzeja Łojewskiego zam. we Włodawie, który wyraża zgodę na prowadzenie wszelkich prac związanych z upamiętnieniem. Miejsce to od dwóch lat otaczają opieką uczniowie szkoły podstawowej w Łomazach. (tekst: Opis miejsca pamięci, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka” z Koszoł).

W miejsce starego pomnika stanął duży, wielotonowy głaz narzutowy z granitową tablicą epitafijną.  W uroczystości oficjalnego odsłonięcia miejsca pamięci w dniu 15 listopada o godz. 11:30 będą uczestniczyć przedstawiciele Fundacji Orlen i IPN, mieszkańcy wsi Koszoły oraz władze lokalne.

Szczegóły projektu upamiętnienia miejsca męczeństwa rodziny Remeszów wraz z notą historyczną:
„W Koszołach pamięć o rodzinie Remeszów trwa” – „Czuwamy! Pamiętamy!” – edycja 4/2021 <<==>> LINK

 

 

materiał/zdjęcie: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka”
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama