Reklama

Kodeń: Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości (film) (galeria)

11 listopada mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. św. Anny w Kodniu pod przewodnictwem proboszcza o. Michała Hadricha rozpoczęły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Część oficjalna uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości na kodeńskim rynku, gdzie odśpiewano hymn, a delegacje złożyły wiązanki. Przemówienia okolicznościowe wygłosili sekretarz gminy Mariusz Zańko i miejscowy historyk Tomasz Wojcieszuk.

Spotkanie przy Pomniku Wolności było okazją do przybliżenia rysu historycznego wydarzeń prowadzących do odzyskania niepodległości przez Polskę. – Niepodległość to efekt działalności i sukces nie tylko jednego człowieka. To pokolenia walczące o wolność, powstańcy, wielkie osobistości przede wszystkim Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski. Konflikt o skali globalnej umożliwił odzyskanie wolności wielu krajom, również Polsce. Ślady tej działalności pozostały także na Południowym Podlasiu. Pierwsza Brygada Legionów pod dowództwem ppłk. Kazimierza Sosnkowskiego przechodziła w okolicach Kodnia, od Kopytowa w kierunku Olszanek i Sławatycz. Jej hasłem były słowa „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały” – przypomniał historyk Tomasz Wojcieszuk. Miejsca pamięci związane z tym okresem znajdują się m.in. w Kopytowie i Olszankach.

11 listopada 1928 r. w Kodniu odsłonięto Pomnik Wolności. Powstał on dzięki zbiórce publicznej. Niebywałe było to, że w stosunkowo biednej gminie w zaledwie kilka tygodni udało się zebrać odpowiednią sumę. Wielu mieszkańców Kodnia reprezentujących różne poglądy polityczne tłumnie wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 15. rocznicę w 1933 r. społeczeństwo wzięło udział w uroczystym nabożeństwie w kościele parafialnym św. Anny oraz wysłuchali okolicznościowych przemówień i recytacji wierszy i pieśni legionowych przy pomniku. W 100-lecie odsłonięto odbudowany zniszczony pomnik. – Społeczeństwo pokazało swoje przywiązanie do wartości patriotycznych. Dziś ponownie gromadzimy się przy pomniku, by wspólnie zamanifestować umiłowanie niepodległości i podziękować tym, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu wolności Ojczyzny. Pamiętajmy, że wskrzeszony 103 lata temu ogień wolności to nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim nasze obecne postawy i działania. Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej małej Ojczyzny – Gminy Kodeń będzie dla nas życiowym celem, a poprzez uczciwą pracę dążmy do jej ciągłego rozwoju – apelował sekretarz Gminy Kodeń Mariusz Zańko.

 

materiał: Radio Biper Kodeń
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama