Reklama

Pożar w pałacu w Korczewie

Dziś nad ranem około godziny 6:00  w zabytkowym pałacu w Korczewie (pow. siedlecki) wybuchł pożar. Ogniem objęta została połać dachu i przestrzeń strychu nieużytkowego. Ogień przeniósł się również na pierwsze piętro. 

– Na miejscu jest 36 jednostek straży pożarnej i ponad 100 strażaków. Spłonął cały dach i strop, który zawalił się, a ogień przeniósł się na 1. piętro. Sytuacja w tej chwili się stabilizuje – poinformowała str. Katarzyna Urbanowska z Komendy Wojewódzkiej Mazowieckiej Straży Pożarnej. 

Bezcenny zabytek

Pałac został zbudowany w  1734 r. Krótko po zbudowaniu nazwano określano go mianem „Siedleckiego Wilanowa”. W kolejnych latach właściciele Kuczyńscy inwestują w majątek , przebudowują pałac, projektują rozległy 35 hektarowy park oraz wzbogacając zespół w nowe obiekty. Ostatnimi właścicielami majątku w Korczewie do II wojny światowej była rodzina Ostrowskich. To w dwudziestoleciu międzywojennym pałac otrzymuje kształt i formę jaką oglądamy dziś. Wówczas przylega do pałacu określenie „Perła Podlasia”. W czasie I wojny światowej niestety ulega znacznym zniszczeniom. Po wojnie z inicjatyw Wandy Kuczyńskiej rusza odbudowa. Prace kończą kończą się dopiero w 1939 roku. Niestety cały zespół pałacowy nie nacieszył się spokojem za długo. Wybuch II wojny światowej znów przynosi duże zniszczenia, choć największe dotykają pałac w okresie powojennym, kiedy majątek zostaje rozparcelowany a Pałac przechodzi w ręce GS-u w Korczewie. W pałacu wówczas znajdowały się sklepy, w sali balowej magazyn nawozów sztucznych oraz mieszkania. W latach 90-tych majątek odzyskują prawowici właściciele, córki Wandy Ostrowskiej.  Przenoszą się do Korczewa na stałe i zaczynają mozolną odbudowę „Perły Podlasia”. W pałacu i budynkach na terenie zespołu parkowo-pałacowego znajdują się m.in. udostępnione do zwiedzania wnętrza pałacowe, restauracja, sala weselna i hotel. 

Więcej o pałacu przeczytasz w naszym materiale >>> Wakacje na Południowym Podlasiu – Radio Biper poleca: Korczew.

Zdjęcie: OSP Korczew

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama