Reklama

Sławatycze: Płk Andrzej Popko pierwszym generałem brygady Straży Granicznej z naszego regionu

W dniu 5 listopada Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o nadaniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę stopni generalskich czterem oficerom Straży Granicznej. Wśród nich znalazł się mieszkaniec Powiatu Bialskiego płk Andrzej Popko ze Sławatycz. To pierwszy stopień generalski SG przyznany mieszkańcowi naszego regionu. Serdecznie gratulujemy!

Andrzej Popko (49 lat) pochodzący ze Sławatycz jest absolwentem Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z mundurem związany od 1992 roku, kiedy to został kadetem Szkoły Chorążych Straży Granicznej w Kętrzynie. Po jej ukończeniu rozpoczął służbę w Nadbużańskim Oddziale SG, gdzie spędził kolejnych 25 lat. Swoją ścieżkę kariery rozpoczął jako kontroler w przejściu granicznym w Terespolu, obejmując m.in. stanowisko Komendanta Placówki w Terespolu oraz Dorohusku. W latach 2008-2016 był Naczelnikiem Wydziału Granicznego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, a w roku 2014 pełnił również obowiązki Zastępcy Komendanta Oddziału. Od maja 2018 roku Dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego – od dnia 25 maja 2021 r. płk SG Andrzej Popko został powołany na stanowisko Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany za wzorową służbę, m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej. (materiał: Komeda Główna Straży Granicznej)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na podstawie art. 53 ustawy o Straży Granicznej nadał stopnie generalskie czterem oficerom Straży Granicznej:
pułkownik SG Andrzej Popko – Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG
pułkownik SG Andrzej Jakubaszek – Komendant Podlaskiego Oddziału SG
pułkownik SG Adam Jopek – Komendant Śląskiego Oddziału SG
pułkownik SG Stanisław Laciuga – Komendant Karpackiego Oddziału SG

Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP w dniu 11 listopada 2021 r. 

 

materiał: Komenda Główna Straży Granicznej/Prezydent.PL
zdjęcie: Komenda Główna Straży Granicznej
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 2 komentarze do tego artykułu.

  1. Ciekawe czy szkołę w Moskwie kończył ? Z dotychczasowych informacji to nauki Dzierżyńskiego nie są Panu obce. Młodzi może tego nie pamiętają ale polscy oficerowie w minionych latach latali na Ukrainę i do Rosji aby się doszkalać .Rodzinny przykład jaki znam dokładnie opowiadał czego uczono i inne ciekawostki .

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama