Reklama

Biała Podlaska: Dzień Nauczyciela i Mistrza Szkolącego w Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców (galeria)

29 października w bialskim Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców odbył się uroczysty Dzień Nauczyciela i Mistrza Szkolącego. Podczas spotkania wręczono najwyższe rzemieślnicze odznaczenie, jakim jest Szabla Kilińskiego, złote i srebrne medale Kilińskiego oraz honorowe odznaki rzemiosła. Niebawem film z wydarzenia!

Społeczność rzemieślnicza zebrała się, by wspólnie uczcić Dzień Nauczyciela i Mistrza Szkolącego. Uroczystość stała się okazją do uhonorowania trudu pracy i wręczenia honorowych odznaczeń, wśród których znalazło się wyjątkowe, najwyższe jakie może otrzymać rzemieślnik – Szabla Kilińskiego. W tym roku z rąk prezesa Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie Zbigniewa Marchwiaka przyjął ją Zenon Śledź. – Rzemieślnicy charakteryzują się przede wszystkim wielką fachowością. Podtrzymują tradycję i choć mówimy tradycyjnie „rzemieślnik” nasze zakłady są nowoczesne. Mamy nowoczesne maszyny i uzbrojenie, a uczniowie i potem pracownicy, by dorównać dzisiejszemu światu, muszą kończyć kursy i przystosowywać się do coraz nowszych wyzwań – mówił Zenon Śledź dziękując za wyróżnienie. Przypomniał również o rodzinnym zaangażowaniu w budowie Domu Rzemiosła, w której uczestniczyli jego rodzice. 

Zenon Śledź zrzeszony w bialskim cechu od 1978 r. W zarządzie udziela się od 1995 r. Przez wiele lat pełnił i nadal pełni zaszczytne funkcje również w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, takie jak: członek Komisji Egzaminacyjnej, członek Rady Izby Rzemieślniczej w Lublinie, członek Sądu Cechowego, członek Komisji Rewizyjnej, członek Krajowej Rady Rzemiosła, delegat Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości na Zjazd Związku Rzemiosła Polskiego. Od 2009 r. nieprzerwanie członek Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie. Zakład Zenona Śledzia ma ponad półwieczną tradycję rodzinną. Działalność rzemieślniczą przejął po swoim ojcu. W firmie zatrudnieni są brat Zenona Sławomir oraz bratanek Robert. Specjalizacja zakładu jest wykonywanie sieci, przyłączy oraz instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych i ciepłowniczych. W zakładzie od dziesięcioleci prowadzone jest szkolenie uczniów chcących zdobyć wykształcenie rzemieślnicze. Zenon Śledź na trwałe zapisał się w historii Bialskiego Cechu. Współuczestniczył w budowie Domu Rzemiosła i jego modernizacji. Jest inicjatorem utworzenia Izby Tradycji przy Bialskim Cechu. Zawsze aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Biała Podlaska. Jego firma ma duże zasięgi w promocji regionu oraz działalności charytatywnej. Wkłada dużo zaangażowania w promocję bialskiego cechu i szkół rzemieślniczych nie tylko w środowisku lokalnym, ale także na skalę krajową. Zawsze czynnie uczestniczy we wszelkich świętach i imprezach cechowych i rzemieślniczych. 

Uczestnicy spotkania obejrzeli film ukazujący działalność zakładu laureata Szabli Kilińskiego. – To nie są bezduszni twórcy, którzy tworzą seryjnie. Seryjna twórczość nie ma duszy. Ta natomiast tę duszę posiada, niezależnie co się zrobi, czy to instalację hydrauliczną czy drewnianą. To musi mieć duszę, bo przechodzi przez ręce człowieka. Temu, czego dotyka swoimi rękoma rzemieślnik, przekazuje siebie. W tym tkwi różnica. Kiedy człowiek obcuje z pięknem, zaczyna pięknie żyć. Musimy zatem tworzyć niepowtarzalne dzieła. Może być nas nawet mniej, bo nie każdy może być rzemieślnikiem, rzemieślnik musi mieć pewien etos, poczucie piękna i solidność – zauważył ksiądz kanonik Marian Daniluk podkreślając istotną rolę rzemieślników w ubogacaniu życia odbiorców i ich poczucia estetyki.

Rzemieślnikom oraz pracownikom rzemiosła zrzeszonym w bialskim Cechu wręczono również honorowe odznaczenia rzemieślnicze.

Złoty Medal Kilińskiego:
1. Kazimierz Mikołajuk
2. Elżbieta Zieniewicz
3. Joanna Łosiak
4. Dorota Krzymowska
5. Eugenia Grabarczyk

Srebrny Medal Kilińskiego:
1. Jan Hołownia
2. Feliks Syrytczyk
3. Wojciech Tarasiuk
4. Bogusław Zaciura
5. Jerzy Wójcik
6. Leszek Zozula
7. Krzysztof Kamiński
8. Józef Michalczuk
9. Stefan Wygas
10. Edyta Trębicka
11. Zbigniew Leszcz
12. Andrzej Kadłubowski
13. Mirosław Joński
14. Donat Czapski

Zasłużonemu Izba Rzemieślnicza:
1. Bartosz Chorąży
2. Paweł Ignatiuk
3. Sylwester Miedziński
4. Iwona Sisidko
5. Magdalena Cap

Honorowa Odznaka Rzemiosła:
1. Bożena Brygoła
2. Cezary Niwiadomski
3. Ireneusz Panasiuk

Wśród przybyłych na uroczystość znalazł się włodarz Białej Podlaskiej, który złożył gratulacje laureatom i podziękował za ich niestrudzoną pracę. – Przypominacie o istotnej roli, jaką odgrywa rzemiosło w naszym życiu osobistym i społecznym, bo wszyscy jesteśmy waszymi klientami. Nie tylko nasze życie indywidualne, ale też sprawna działalność gmin nie wyglądałyby tak dobrze, gdyby nie to, że wciąż mamy swoich mistrzów. Wasza historia jest bardzo bogata, a mistrzostwo sięga korzeniami czasów antycznych. Podkreślacie ją z dumą, a przy tym unowocześniacie tradycję i doskonalicie absorbowanie coraz nowocześniejszych technologii. Cząstkę historii przenosicie do teraźniejszości dając nadzieję na coraz lepszą przyszłość – podkreślił prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Do nieustawania w wysiłkach i dalszego tworzenia, a przy tym do dalszego umiejscawiania zawodów rzemieślniczych w świadomości społecznej, zachęcał prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie Zbigniew Marchwiak. – Róbcie to cały czas, bo to nie jest praca na rok, ale na wiele lat.

Część artystyczną przygotowali uczniowi Szkół Rzemieślniczych pod wodzą Edyty Papińskiej i Magdaleny Kostrubały, a spotkanie zakończył wspólny poczęstunek na Sali Tradycji przygotowany przez Jadwigę Turutę Firma „Partner”.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama