Reklama

Reklama

Ortel Książęcy Drugi: Szkolna społeczność porządkowała groby

Słowa słynnej piosenki wiodą nas do niewielkiego, zalesionego terenu w Ortelu Książęcym Pierwszym, gdzie w czasie drugiej wojny światowej miały miejsce nieznane, tragiczne wydarzenia. Przy drodze do Dokudowa, tuż koło cmentarza prawosławnego ukryte są wśród drzew trzy tajemnicze mogiły. Nikt nie wie, w jakich okolicznościach zginęli anonimowi ludzie. Wśród starszych mieszkańców krążyły przypuszczenia, że byli to Rosjanie.

Posłuchaj ważnego spotu:

Pamięć o tych, których nie ma

Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad,
Wraca dziś,
Pamięć o tych, których nie ma
Bo nie wszystkim pomógł los,
Wrócić z leśnych dróg,
Gdy kwitły bzy.
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już, kto pod nim śpi
( fragm. piosenki Krzysztofa Klenczona „Biały krzyż”

Stare drzewa pochylają się nad mogiłami i okrywają je jesienią kolorowymi liśćmi. Tylko one znają ukrytą w mogiłach historię. Od lat o tej porze, miejsce to odwiedzane jest przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Ortelu Książęcym Drugim. Co roku porządkowane są mogiły i zapalane znicze.

W tym roku stare drewniane krzyże zastąpiły nowe, metalowe, wykonane przez p. Sławomira Misiuka. Krzyże zostały uroczyście poświęcone przez proboszcza miejscowej parafii . W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie kl. 5. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy Biała Podlaska usunięto powalone drzewa oraz wyczyszczono teren wokół grobów. Do prac porządkowych włączyli się również pracownicy obsługi szkoły.

Wizyta na cmentarzu budzi zawsze w dzieciach zaciekawienie historią regionu. Uczniowie ozdabiają mogiły kwiatami przyniesionymi z domu. Z zapałem przynoszą też szyszki, gałązki sosny i świerku. Najwięcej emocji budzi zawsze zapalanie zniczy. Troska o takie miejsca to wspaniała lekcja historii, tolerancji i szacunku.


materiał: Szkoły Podstawowej w Ortelu Książęcym Drugim
tekst i zdjęcia: Barbara Ossowska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama