Reklama

Biała Podlaska: Skatpark przy Świerkowej (galeria)

Wykonawca Skatparku przy Świerkowej w Białej Podlaskiej, firma Kamidek z Konstantynowa informuje, że w dniach 2 i 3 listopada, łącznie z godzinami nocnymi, w miejscu budowy wykonywać będzie betonową nawierzchnię obiektu sportowego. Prace w tym okresie wykonywane będę przez całą dobę co oznacza, że będą prowadzone również w godzinach ciszy nocnej od 22 do 6 rano. Przypomnijmy, że skatepark powstaje w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego 2021. Firma realizuje przedsięwzięcie o wartości ok. 784 i pół tysiąca złotych. Przyglądamy się bliżej trwającej inwestycji.

Prace wykonuje Zakład Usług Drogowych Kamidek, Grażyna Wawryniuk, Konstantynów. Wartość prac wynikająca z wygranego przetargu: 784 tys 475 zł 24 grosze. Na realizację zamówienia Miasto Biała Podlaska zabezpieczyło i zamierzało przeznaczyć kwotę 917 tys 558 zł 28 groszy brutto.

Opis Projektu Zagospodarowania Działki.
Inwestorem jest Miasto Biała Podlaska.
Lokalizacja przedsięwzięcia ulica Świerkowa w Białej Podlaskiej.
Teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Biała Podlaska pod nazwą „Pieńki – Grzybowa”

Przedmiot inwestycji
Przedmiotem zamierzenia inwestycyjnego jest budowa placu sportowego typu skatepark jako obiektów małej architektury. (istniejący pumptrack, budowany skatepark, istniejąca siłownia i plac zabaw, istniejące utwardzenia szutrowe, istniejące i nowo wybudowane ciągi komunikacyjne z kostki, powierzchnia biologicznie czynna) – ogólna powierzchnia opracowania – 7 tys 843 m2.

Istniejący stan zagospodarowania działki
Działka budowlana zlokalizowana jest na terenie oznaczonym symbolem US-1 przeznaczonym na realizację i utrzymanie sportu i rekreacji. Na przedmiotowej działce znajduje się obecnie obiekty sportowe typu siłownia, plac zabaw oraz pumptrack. Teren działki płaski, częściowo ogrodzony, posiadający dostęp do utwardzonej drogi gminnej.
Od strony zachodniej i wschodniej przedmiotowy teren graniczy z działkami miejskimi zabudowanymi budynkami mieszkalnym jednorodzinnymi.
Od strony północnej przedmiotowy teren graniczy z działką drogową.
Od strony południowej przedmiotowy teren graniczy z terenem niezabudowanym.
Dojścia istniejące wykonane z kostki betonowej brukowej. Dostępność komunikacyjna działki jest zapewniona poprzez bezpośredni dostęp do utwardzonej drogi gminnej (ul. Świerkowa) przebiegającej od strony północnej i zachodniej granicy działki poprzez istniejące zorganizowane dojście.

Projekt przewiduje utwardzenie nawierzchni w formie gładkiej, żelbetowej płyty z przeszkodami kotwionymi do nawierzchni przystosowanymi do jazdy po nich na łyżworolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach.
Kształt, forma oraz wielkość projektowanego placu i przeszkód zostały dostosowane do istniejącego terenu. Oprócz przeszkód zaprojektowano także poręcze stalowe kotwione do nawierzchni. Projektowana płyta żelbetowa posiada spadek jednostronny ułatwiający płynną jazdę na deskorolkach i rolkach oraz umożliwiający odprowadzenie wód opadowych na teren nieutwardzony w granicach własnej działki.

W projekcie przewidziano także montaż tablicy informacyjnej z regulaminem obiektu, ławek i koszy na śmieci oraz słupów oświetleniowych. Ponadto przewiduje się obsianie trawą i uzupełnienie istniejących trawników w terenie przyległym w zakresie niezbędnym do uporządkowania i przywrócenia odpowiedniego stanu istniejącym terenom zielonym. Obszar ten będzie jednocześnie pełnić funkcję strefy bezpieczeństwa dla użytkowników obiektu

Projektuje się wykonanie skateparku poprzez wykonanie nawierzchni betonowej lub asfaltowej i umieszczenie zestawu przeszkód wraz z ławeczkami, koszami na odpady i tablicą informacyjną.
Budowa skateparku ma na celu możliwość podniesienia walorów użytkowych i rekreacyjnych miasta Biała Podlaska oraz zapewnić relaks mieszkańcom (a przede wszystkim młodzieży) i podnosić ich sprawność fizyczną.

Skatepark jest szczególnym placem przeznaczonym dla:
a) BMX-owców, gdy jeżdżą na standardowych rowerach BMX, które mają Pegi na kołach – pod warunkiem, że są one profesjonalnie wykończone, z zaokrąglonymi krawędziami, by zapobiec zniszczeniu powierzchni.
b) Deskorolkarzy, gdy używają standardowych desek zakupionych od profesjonalnego producenta.
c) Łyżworolkarzy, gdy używają standardowych rolek zakupionych od profesjonalnego producenta

Montowane urządzenia spełniają normy bezpieczeństwa i posiadać będą odpowiednie certyfikaty oraz będą zaprojektowane, przygotowane do produkcji, produkowane, transportowane, instalowane i odbierane wg planu kontroli jakości.

Teren ma spełniać funkcję rekreacyjną dla okolicznej młodzieży i dzieci jeżdżących na deskorolkach i rolkach, może być miejscem rozgrywania zawodów dla amatorów skatingu.
Jeżdżący powinni zachować ostrożność względem innych oraz zawsze zakładać kask i ochraniacze dostępne w sklepach z artykułami sportowymi.
Projektuje się skatepark o wymiarach bazowych nawierzchni asfaltowej lub betonowej ok. 29,0m x 35,0 m, na którym zostaną zainstalowane elementy – przeszkody szt. 7 w opcji standard lub prestiż.

Projektowane elementy skateparku:
1. Quarter Pipe + Bank ramp,
2. Funbox do skoków z Grindboxem + poręcz + grindbox,
3. 2x Bank ramp piramida + Quarter pipe,
4. Poręcz prosta,
5. Ławka,
6. Platforma street z grindboxami, poręczą, schodami, london gap + Bank ramp,
7. Minirampa + Quater pipe.

Projekt Skatepark Świerkowa wykonała Autorska Pracownia Architektoniczna Archijas Biała Podlaska, mgr inż. atch. Adam Stanilewicz.

Materiał archiwalny z 22 czerwca 2020 roku:
BO Tak! Zrób coś w mieście! Zobacz co już powstało! (film) (galeria) <<==>> LINK

Fotorelacja z placu budowy – koniec października 2021 roku.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
grafika: Autorska Pracownia Architektoniczna Archijas Biała Podlaska
zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama