Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Drogowcy na Zamkowej. Ścieżka rowerowa i chodniki (galeria)

- Zwracam się do mieszkańców miasta z prośbą o wyrozumiałość. Naturalne jest to, że szczególnie przy pracach drogowych okresowe wyłączone są z ruchu części ulic, napotykamy zwężenia i nową organizację ruchu. Również piesi, korzystający z chodników napotykają podczas spacerów i podróży po mieście utrudnienia w postaci zakazu przejścia czy też fragmentów chodników na których aktualnie trwają prace budowlane. - mówi prezydent Michał Litwiniuk. W Białej Podlaskiej w 2021 roku, realizowanych jest ponad 50. tytułów inwestycyjnych.

Posłuchaj ważnego spotu:

Trwają w mieście prace inwestycyjne. Część z nich zakończy się jeszcze w tym miesiącu. Część zostało w ostatnich dniach rozpoczętych. Są to nowe przedsięwzięcia.

Każda z prowadzonych prac jest inna. Nie wszystkie są pracami dużymi i uciążliwymi. Część wykonywana jest też w lokalizacjach mniej uczęszczanych. Najbardziej widoczne są te, które prowadzone są przy głównych trasach komunikacyjnych. Tu gdzie ruch pojazdów i ludzi jest największy.

Rozpoczęto i trwają prace m.in. przy rozbudowie i przebudowie ulic: Zamkowej, Łomaskiej, Zielonej i Witoroskiej, obejmującej budowę ścieżki rowerowej, przebudowę chodników oraz budowę zatoki autobusowej z peronem. Prace wykonywane są w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”. To jedne z najtrudniejszych i wymagających cierpliwości i wyrozumiałości zarówno od kierowców jak i pieszych, inwestycji prowadzonych na terenie miasta. Przetarg na budowę ścieżek w najnowszym rozdaniu wygrała Grupa PRD Horeglad z Białej Podlaskiej.

Jedną z najnowszych rozpoczętych prac jest przebudowa Drogi Wojewódzkiej 812 – ul. Zamkowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Narutowicza (zjazd przy Małpim Gaju) po skrzyżowanie z ulicą Artyleryjską Piłsudskiego. W zakres prac wchodzi przebudowa skrzyżowań, w tym tych największych: z ul. Narutowicza i Warszawską. Inwestycja polega na budowie ścieżki rowerowej, przebudowie chodników, zjazdów i zatoki autobusowej z peronem (ulica Zamkowa przy obiektach Liceum im Kraszewskiego).

Prowadzone działania pozwolą spiąć dwie ścieżki: w ulicy Zamkowej, przy Małpim Gaju i Rowerowym Bulwarze Radziwiłłów do ścieżek rowerowych w skrzyżowaniu ulic Artyleryjska / Piłsudskiego / Zamkowa. Łącznik ścieżek rowerowych wyprowadzony zostanie również w ulicę Warszawską i boczną Reymonta. Ciekawie pasy ścieżki poprowadzone są w okolicach biurowca Vectry i sklepu Żabka przy Zamkowej. Na północ rowerzyści pojadą bliżej zabudowań, kierunek na południe poprowadzony zostanie obecnym tu zjazdem i parkingiem. Skrzyżowanie z ulicą Warszawską rowerzyści pokonywać będą zjazdem przez pasy w kierunku kościoła św. Anny, przy pomniku Archanioła Michała walczącego ze smokiem. I tutaj rowerzyści pokonywać będą ulicę Warszawską. Przy pomnikach. Drugi mijany pomnik to popiersie Józefa Ignacego Kraszewskiego. Następnie wzdłuż ogrodzenia liceum im. Kraszewskiego. Tu przebudowana zostanie zatoka autobusowa. Skrzyżują się trasy rowerowe i piesze. Rowerzyści pojadą za przystankiem. Przebudowane zostanie skrzyżowanie ze światłami ulic Narutowicza i Zamkowej. Powstaną czytelniejsze lewoskręty. Ścieżka rowerowa pokona ulicę Narutowicza przy kamienicy z muralem Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Następnie pasem zieleni od Narutowicza w kierunku na CPN. Strona wschodnia ulica Zamkowej pozostanie pasem ścieżki rowerowej dalej przez wyspy na zjeździe z Zamkowej w kierunku na łącznik Narutowicza. Przy Małpim Gaju nastąpi połączenie już istniejącej i obecnie budowanej przeprawy rowerowej. Przy okazji odnowie poddane zostaną chodniki. Również nawierzchnie skrzyżowań w obrębie przejść i przejazdów zostaną odnowione.

Przebieg ścieżki rowerowej w ulicy Zamkowej:

Zamkowa na północ. Łącznik przy Małpim Gaju i Rowerowym Bulwarze Radziwiłłów
Zamkowa na północ. Łącznik przy Małpim Gaju i Rowerowym Bulwarze Radziwiłłów
Zamkowa odcinek ze skrzyżowaniem z Narutowicza.
Zamkowa odcinek ze skrzyżowaniem z Narutowicza.
Zamkowa skrzyżowanie z Warszawską
Zamkowa skrzyżowanie z Warszawską
Zamkowa na przeciw Osiedla Centrum i przy biurowcu Vectra i sklepie Żabka
Zamkowa na przeciw Osiedla Centrum i przy biurowcu Vectra i sklepie Żabka

 

Galeria z budowy ścieżki rowerowej w ulicy Zamkowej z końcówki października 2021 roku

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
mapy: część projektowa i przetargowa Urząd Miasta Biała Podlaska
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama