Reklama

Biała Podlaska: Spotkania autorskie w ramach XXXVII Podlaskich Spotkań Literackich (galeria)

Ze statystyk opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ostatnim roku, przynajmniej jedną książkę w ręku miało mniej niż 40% rodaków. To raczej mały powód do dumy, choć z pewnością ma na to wpływ dużo czynników. Wydarzenia, jak organizowane od 37. lat Podlaskie Spotkania Literackie, próbują zachęcić do czytelnictwa i wpłynąć jakkolwiek na zmianę tego spadkowego trendu.

W dobie Internetu, świecie zamkniętym w ekranach telefonów, telewizorów i innych urządzeń służących do rozrywki, sięgnięcie po treści na kartach książki stało się czymś wręcz elitarnym. Łatwiej obejrzeć film na Netflixie, pograć w grę. Popularniejsze od przeczytania tradycyjnej książki stało się np. słuchanie audiobooków. Czy tylko nowe technologie są powodem spadku czytelnictwa? Trudno powiedzieć. Słyszy się często, że ktoś lubi czytać, ale nie ma na to czasu. Czy więc głównie czas wolny jest determinantem poziomu czytelnictwa ? Czy może wybór sposobu jego spożytkowania? Książka z pewnością nie wygra w statystykach popularności w starciu z postępem technologicznym, ani nie stanie się na powrót najpopularniejszą formą rozrywki. Z pewnością może jednak wciąż być ważnym narzędziem w rozwoju człowieka. Dlatego każda forma promocji czytelnictwa jest w obecnym czasie na wagę złota. Organizatorzy Podlaskich Spotkań Literackich – bialski Klub Literacki „Maksyma” przy wsparciu Urzędu Miasta Biała Podlaska i bialskich instytucji kulturalnych, starają się co roku zapraszać na ciekawe wydarzenia promujące książki i czytelnictwo oraz autorów z naciskiem na rynek lokalny, który mimo trudnych czasów, wciąż przyzwoicie kwitnie.

Czwartkowe spotkania rozpoczęły się od pogadanki ze znanym autorem bajek i wierszyków dla dzieci Jackiem Danilukiem. Obecne na spotkaniu dzieci dowiedziały się o kulisach pracy nad książeczkami i drodze do bycia autorem, a także usłyszały kilka historyjek z opublikowanych tomików. – Wolę pisać dla dzieci. Dorosły odbiorca jest bowiem bardziej wymagający. Dzieciom natomiast wystarczy, aby wierszyk się rymował, aby było wesoło i było wesołe zakończenie. Z kolei w pisaniu dla dorosłych staram się zawsze coś udowodnić, coś zaznaczyć, na coś zwrócić uwagę, ale nie przymuszając do pewnych racji – mówił na spotkaniu Jacek Daniluk.

Następnym gościem czwartkowego dnia był Andrzej Halicki. Poeta opowiedział o swoich początkach, etapach rozwoju swojej poezji oraz źródłach swoich inspiracji. Głównym tematem był jego najnowszy, trzeci już tomik pt. „Ludzie bezcelowi”. Autor przedstawił kulisy jego powstawiania oraz zaprezentował z niego kilka wierszy. – W tomiku znajdują się wiersze, które powstały w ciągu roku w czasie pandemii. Każdy z nas w jakiś sposób tego doświadczył i wiersz tytułowy jest namiastką myśli i emocji o tej sytuacji i wiąże się z jedną z moich pasji, jaką jest las – wyjaśniał poeta na spotkaniu.

Wieczór zamknęło spotkanie dyskusyjne członków Klubu Literackiego „Maksyma” podczas którego rozmawiano o literaturze, jako produkcie regionalnym.

Kolejny dzień „Podlaskich Spotkań Literackich” otworzyło spotkanie autorskie z dr Pawłem Borkiem. Tematem było jego najnowsze wydawnictwo pt. „9 Dywizja Piechoty i Południowe Podlasie w wojnie polsko-sowieckiej 1919-1920”, w którym podejmuje próbę całościowego zaprezentowania aktualnego stanu wiedzy historycznej na temat działań wojennych 9 Dywizji Piechoty w latach 1919-1920 oraz istotnej roli Południowego Podlasia w konflikcie z Sowiecką Rosją. Słuchacze dowiedzieli się o sposobach zdobywania źródeł do książki oraz poznali wiele ciekawostek dotyczących działań wojennych z tego okresu.

Godzinę później o swojej twórczości opowiedział znany bialski poeta Grzegorz Szupiluk. Jest to obecnie jeden z najbardziej płodnych bialskich poetów, który do tej pory wydał już trzynaście tomików a w przygotowaniu jest czternasty. Słuchacze usłyszeli przekrojowy wybór wierszy, w tym kilka premierowych, a także dowiedzieli się o inspiracjach i tematach nad jakimi się pochyla w swoich utworach.

Trzecim piątkowym gościem był Piotr Kowieski, który opowiedział o świeżo wydanym drugim tomiku poezji pt. „Moje nieba”. Piotr znany szerzej publiczności z działalności głównie malarskiej, na spotkaniu uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej jego kolejnej pasji, jaką jest pisanie. Autor w twórczości literackiej pochyla się nad ludzkimi emocjami, obawami, wspomnieniami, refleksjami i przedkłada przed czytelnika te treści w sposób nieoczywisty. Czytelnik może sam odnaleźć elementy tej układanki i poskładać je w całość w często ważny przekaz. Na spotkaniu autor wnikliwe opowiadał o swoim sposobie postrzegania świata i prezentowaniu jego w swojej twórczości. Usłyszeliśmy o jego motywacjach, dążeniach i sposobach przekazywania myśli za pomocą zapisanych słów.

Cykl spotkań zamknęła rozmowa z Agnieszką Panasiuk, autorką popularnych powieści o losach trzech kobiet, których akcja rozgrywa się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Słuchacze poznali kulisy tworzenia powieści, dowiedzieli się o etapach pracy nad nimi, poznali bliżej bohaterki opowiadań, źródła inspiracji pisarki oraz tło historyczne w jakich osadzone są powieści.

 

Zdjęcia: J. Sowa / Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama