Reklama

Uczniowie ZDZ w Białej Podlaskiej w finale „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

19 października w Siedlcach odbyły się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021”, w którym zaszczytne wysokie miejsca zajęły drużyny Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia ZDZ im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej. Dwie drużyny awansowały do finału w Warszawie.

Organizatorami konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych“ są Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna i Fundacja PGE, natomiast partnerem  regionalnym – Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.Patronatem honorowym wydarzenie objęli Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zadaniem uczestników jest zbudowanie modelu turbiny, która przetwarza energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu całego kraju ma za zadanie promować odnawialne źródła energii i zachęcać do pogłębiania wiedzy z zakresu fizyki zdobywanej na co dzień w szkole. Biorąc udział w konkursie młodzież zyskuje również wiele informacji z obszaru mechaniki oraz umiejętności związane z budową maszyn. Jest to sposób na zainspirowanie do podejmowania nauki na kierunkach technicznych związanych z zieloną energetyką. Turbiny wykonane przez uczestników konkursu testowane są na unikatowym stanowisku pomiarowym. Ich zadaniem jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. Biorąc udział w konkurencji „Moc” ocenie podlega czas wykonania zadania, natomiast w przypadku kategorii „Wydajność” liczy się ilość zużytej wody.

W eliminacjach regionalnych w Siedlcach wzięły udział drużyny Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia ZDZ im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej pod opieką mgr inż. Grzegorza Michaluka, które, dzięki bardzo wydajnym i sprawnym w przekształcaniu energii turbinom, zdobyły zaszczytne wysokie miejsca, a dwie drużyny awansowały do finału w Warszawie.

1 miejsce w konkurencji „MOC” drużyna „CICHA WODA” w składzie:
Bartłomiej Łukaszuk, kl. 3TLP
Jakub Bagłaj, kl. 3TLP
Daniel Miszczuk, kl. 3TLP

1 miejsce w konkurencji „WYDAJNOŚĆ” drużyna „ELDO” w składzie:
Jakub Zdunek, kl. 3TLP
Paweł Zugaj, kl. 3TLP
Aleksander Miszta, kl. 3TLP

2 miejsce w konkurencji „WYDAJNOŚĆ” jednoosobowa drużyna „KM AQUA” – Karol Malczuk, kl. 1 FM

Warto podkreślić, że najlepsze drużyny w każdej kategorii konkursu zostały nagrodzone elektronarzędziami, które pozwalają młodym konstruktorom tworzyć nowe projekty i rozwijać techniczne zainteresowania. Na laureatów turnieju finałowego czekają nagrody o wartości: I miejsce 2000 zł, II miejsce 1500 zł, III miejsce 1000 zł.

materiał/zdjęcia: Technikum i Branżowa Szkoła I Stopnia ZDZ im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama