Reklama

Styrzyniec: Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Patrona Szkoły – Janiny Porazińskiej

14 października w Szkole Podstawowej im. Janiny Porazińskiej bardzo uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Patrona Szkoły - Janiny Porazińskiej. Na uroczystość przybyli pracownicy szkoły, punktu przedszkolnego, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i rodzice ze szkolną Radą Rodziców na czele. Agnieszka Kakietek i pani Agnieszka Wawryniuk przy współudziale pana Mariusza Polaka (oprawa muzyczna) wraz ze szkolną młodzieżą przygotowali część artystyczną, by uczcić święto wiedzy, święto nauki, święto nauczyciela i święto ucznia, które obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Pedagodzy i pracownicy niepedagogiczni szkoły otrzymali laurkę najpiękniejszych życzeń, wierszy i piosenek.

Pierwsza część uroczystości poświecona była historii święta DEN i przypomnieniu sylwetki Janiny Porazińskiej – patronki szkoły. 29 września minęły 133 lata od jej urodzin. W styrzynieckiej szkole juz od 23 lat świętuje się Dzień Janiny Porazińskiej, która nie tylko przez swoją twórczość, ale też poprzez pełnione funkcje była ściśle związana z edukacją. Pisarka, która sama o sobie mówiła, że choć urodziła się i wychowała w mieście, to „kochała nie ulicę, wysokie domy, kochała pola, lasy i wodę”. Janina Porazińska oczarowana wsią i przyrodą jest więc też „nauczycielką”. Uczy wrażliwości na piękno wsi, tradycji ludowych i kultury staropolskiej.

Pani dyrektor Bogumiła Chodun podziękowała za każdy uśmiech, za każdy przejaw uznania ze strony rodziców, za sukcesy edukacyjne i postawy uczniów, które dodają chęci do działania i doskonalenia się. Następnie wręczyła pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora. Otrzymali je nauczyciele: pan Wojciech Krzystanek, pani Agata Zbaracka, pani Anna Abramowska, pani Wioleta Jasińska i pani Agnieszka Kakietek oraz pracownicy niepedagogiczni: pan Ireneusz Olszewski, pani Mariola Kozłowska, pani Urszula Nożyk i pani Elżbieta Koleśnik. Na koniec pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim zgromadzonym w sali pedagogom. W dalszej części uroczystości chór szkolny zaprezentował piosenki o nauczycielach oraz piosenkę o Janinie Porazińskiej, do której słowa ułożyła pani dyrektor Bogumiła Chodun. Wzruszające wiersze zostały zaprezentowane przez przedstawicieli uczniów z każdej klasy. Na koniec starsi uczniowie przedstawili spektakl teatralny pt. Szewczyk Dratewka” na podstawie baśni Janiny Porazińskiej. Uczniowie również złożyli życzenia nauczycielom. Powiedzieli: „Życzymy, by słońce ozłacało każdą chwilę Waszego życia. Bądźcie zdrowi, zadowoleni z pięknej i trudnej pracy, jaką wykonujecie, zadowoleni z nas. Niech was omijają kłopoty i troski. Niech sie spełniają wszystkie Wasze marzenia. Z całego serca życzymy Wam stu lat pomyślności”.


materiał: Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej Styrzyniec
tekst i zdjęcia: Agnieszka Kakietek
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama