Reklama

Sekrety Romanowa. Premiera albumu Muzeum J.I. Kraszewskiego (film) (galeria)

7 października w Muzeum im. J.I. Kraszewskiego w Romanowie, podczas Wieczoru Poezji pod hasłem "Dary moje ubogie... lecz nie gardźcie niemi", miała miejsce prezentacja publikacji "Sekrety Romanowa" upowszechniającej mniej znaną dziedzinę twórczości pisarza.

Wieczór poezji „Dary moje ubogie… lecz nie gardźcie niemi” poświęcono recytacji wybranych utworów lirycznych Józefa Ignacego Kraszewskiego. W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy poezji, dla których dzień ten był kolejnym etapem mierzenia się z wybitnym talentem twórcy znanych i cenionych powieści. Recytacja wierszy przybliżyła mniej znaną płaszczyznę literacką pisarza. Wydarzenie stało się okazją do premierowej prezentacji albumu „Sekrety Romanowa” upowszechniającego mniej znaną poezję oraz propagującego zbiory Muzeum w Romanowie. – Album to poezja Kraszewskiego, jako ta mniej znana, a także zasoby, zgromadzone pamiątki i piękne wnętrza naszego muzeum wykonane przez Tadeusza Żaczka z Białej Podlaskiej. Prezentuje część dorobku poetyckiego Kraszewskiego, który oprócz prozy pisał utwory poetyckie – wyjaśnił dyrektor Muzeum Krzysztof Bruczuk.

Publikacja powstała dzięki dotacji z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach: poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” objętego Programem w zakresie „Działań promujących obszar LSR”. Wartość dofinansowania projektu wyniosła 32.539,00 zł. – Inicjatywa Leader jest wdrażana na terenie powiatu bialskiego za pośrednictwem Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania. Jest to kolejne nasze zadanie, które udało się zrealizować z PROW za jej pośrednictwem. Wcześniej był to projekt dotyczący renowacji infrastruktury sakralnej świeckiej, czyli kaplicy dworskiej na terenie zespołu parkowego. Wyremontowaliśmy most wjazdowy na fosie. W przyszłości planujemy kolejne działania w kierunku infrastruktury turystycznej – wyjaśnia Krzysztof Bruczuk.

Prezes Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania wspierającej inicjatywy na terenie powiatu bialskiego uczestniczył w poetyckim wieczorze.  – Efekt współpracy widać, da się go dotknąć i przeczytać. Nadchodzi jesień i jej długie wieczory, więc będzie się można w tej lekturze zanurzyć – zauważa prezes BLGD Mariusz Kostka. – Bardzo się cieszymy, że takie instytucje jak muzeum chcą aplikować do nas o środki finansowe, a efektem tego są takie publikacje. Gratulujemy, że zachowane są zasady dziedzictwa historycznego, po to, by młodzi ludzie mogli się dowiedzieć, jak wyglądało kiedyś życie na wsi, jak tworzył Kraszewski, jak mieszkał. Muzeum wydało publikację, my troszeczkę pomogliśmy, a to świadczy o tym, że aktywizacja mieszkańców wiejskich jest jak najbardziej właściwa.

Jak zauważa Kostka, w ostatnim czasie czasie odczuwalny jest wzrost liczby wydanych monografii gmin, takich jak Łomazy, Drelów, Konstantynów czy Rokitno, a na terenie gminy Międzyrzec skatalogowano kapliczki i krzyże. Jak ocenia, tego typu publikacje pozwalają ukazać piękno miejsc dotąd nieodkrytych.

Dostępny dla wszystkich zainteresowanych bezpłatny album „Sekrety Romanowa” wzbogacono o płytę. Publikację można odebrać w Muzeum w Romanowie. Warto się pospieszyć, ponieważ nakład jest ograniczony. 

Więcej o szczegółach dofinansowania projektów realizowanych przez Muzeum w Romanowie:
Muzeum J.I. Kraszewskiego otrzymało dofinasowania na realizację projektów <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Romanów
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia: Radio Biper

Galeria:

Autor zdjęć:
Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama