Reklama

Międzyrzec Podlaski: Odsłonięcie muralu w LO im. Wł. Sikorskiego (film) (galeria)

Generał Władysław Sikorski, patron Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim, został upamiętniony w wyjątkowy sposób. Na jednej ze ścian placówki znalazł się monumentalny mural z jego podobizną. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 1 października podczas szkolnych obchodów Dnia Patrona.

Malowidło zajmujące całą powierzchnię jednej ze ścian zewnętrznych międzyrzeckiego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego powstało w zaledwie cztery i pół dnia. Za jego wykonanie odpowiada trójka warszawskich artystów z firmy Wallart, natomiast fundatorem muralu jest Jan Brodawka, właściciel Zakładu Mięsnego „Karol” w Strzakłach. O takim upamiętnieniu patrona szkoły jej dyrektor Artur Grzyb marzył od dawna, ale do tej pory brakowało na to środków. Kiedy Jan Brodawka i jego syn Karol zaproponowali sfinansowanie dzieła, bardzo szybko wybrano projekt spośród kilku propozycji i uzyskano niezbędne pozwolenie konserwatora. Wykonawcy, ku niedowierzaniu osób obserwujących postępy pracy, uwinęli się w ciągu zaledwie kilku dni, dzięki czemu już 1 października 2021 r. mogło nastąpić uroczyste odsłonięcie muralu.  – Szukaliśmy inicjatywy w otoczeniu, w którym żyjemy i które kochamy. Pracowałem kiedyś dziesięć lat w Warszawie, ale tu wróciłem, ciągnęły mnie korzenie. Tu zbudowaliśmy naszą firmę, którą chcemy nadal rozwijać i tworzyć. Ale chcemy też wykorzystywać nasze możliwości na cele dobre, takie jak ten mural czy tabliczki, które postawiliśmy przy lasach, żeby w nich nie śmiecić, żeby to miejsce było dla nas przyjazne. Na wykonanie muralu mieliśmy już wcześniej przeznaczone środki. Dziękuję dyrektorowi Arturowi Grzybowi za to, że tak szybko udało się załatwić sprawy z konserwatorem i władzami, które wydają decyzje na realizację tego typu dzieła. Dziękuję także młodzieży. Za to, że jesteście. Warto brać przykłady z takich ludzi, patriotów. Życzę, żeby z waszej grupy powstało jak najwięcej patriotów, którzy będą dbali o Ojczyznę, ale też o nasze miejsce, o Międzyrzec Podlaski. Pewnie wszyscy, którzy tu jesteśmy, kochamy to miejsce – zauważył fundator muralu Jan Brodawka. Właściciel firmy „Karol” zapewnił, że powstanie muralu nie byłoby możliwe bez zaangażowania jej pracowników w codzienną pracę i rozwój zakładu. – To pracownicy na te środki zapracowali.

Pomysłodawcą umieszczenia muralu na budynku LO był Karol Brodawka, który pracując w dziale marketingu rodzinnej firmy dostał zadanie zwiększenia zasięgu odbiorców. – Dostałem zadanie zwiększenia świadomości marki. Mieliśmy dużo pomysłów, najprostszym było stworzenie banera lub szyldu i postawienia go w okolicy. Ale zauważyłem, że mamy tego mnóstwo, że przysłaniają naszą piękną architekturę i krajobraz. Nie chciałem więc tego odbierać, tylko dodać dodatkową wartość temu miastu. Jeśli mamy jakieś wartości, coś jest dla nas bardzo ważne, to możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Kiedy bardzo dobry pomysł spotyka szansę, to jest właśnie sukces, osiąganie tego, na czym nam zależy. A mi zależało na odświeżeniu murów, nadaniu im wartości i pokazaniu historii, jaką niosą nasze budynki, również tej szkoły – mówił o swoim pomyśle Karol Brodawka. Jak wyjaśnili fundatorzy, kontynuacji idei pomysłodawcy podjęła się jego siostra Magda, która sfinalizowała realizację muralu.

Wśród zaproszonych na odsłonięcie gości byli wicestarosta Janusz Skólimowski, sekretarz Sławomir Sosnowski, główny specjalista Wydziału Spraw Społecznych Małgorzata Kadłubowska, burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniew Kot, wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, radni powiatu Andrzej Mironiuk i Paweł Litwiniuk oraz dyrektorzy miejscowych szkół i instytucji. Niektórzy z nich to absolwenci międzyrzeckiego LO.  – Wydaje się, że to jest dzieło sztuki i tak jest, ale to jest tylko obrazek. Pamiętajcie, żeby ten obraz nie zabił w was chęci zdobywania dodatkowej wiedzy na temat tego bohatera. Na pewno dowiecie się od nauczycieli  wiele lub prawie wszystkiego o patronie, ale szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę. Jest miejscem, w którym przekazuje się wartości – zauważył dawny uczeń LO wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, który zwrócił się do zebranej młodzieży z apelem o podążanie przez życie według wartości, jakie reprezentował Władysław Sikorski.

Jak podkreśla dyrektor Artur Grzyb, w międzyrzeckim liceum uczy się najlepsza młodzież z terenu Międzyrzecczyzny, która zasługuje na tak wyjątkowego patrona jak Sikorski. – Od zawsze marzyłem o muralu, który by upamiętniał naszego patrona, ale szkoły, z jej zasobami finansowymi, nie stać na tego typu wydatek. Gdy pojawił się pan Brodawka z synem, byłem przeszczęśliwy. Na początku nie wierzyłem, że ktoś chce nam sfinansować mural, ale szybko okazało się, że to jednak prawda. Załatwianie formalności i wykonanie poszły szybko i dziś mamy wspaniały efekt. Byłem zszokowany szybkością wykonania firmy Wallart, bo trwało to tylko cztery i pół dnia wraz z montażem i zdjęciem rusztowań. Ściana, na której powstał mural, to jedyna ściana nadająca się dla tak znamienitego człowieka jak generał Władysław Sikorski – podsumowuje wydarzenie dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Artur Grzyb.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
film: Małgorzata Mieńko/Mariusz Maksymiuk
zdjęcia: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama