Reklama

Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Sitniku (film) (galeria)

14 października 2021 roku zapisze się na długo w historii miejscowości Sitnik (gm. Biała Podlaska). Tego dnia odbył się jubileusz 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Sitniku oraz 10-lecie nadania placówce imienia Jana Brzechwy.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowcach. Dalsza część odbyła się na placu przed Klubem Kultury w Sitniku. Oprócz społeczności szkoły, uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. Wiesław Panasiuk – wójt gminy Biała Podlaska, Adam Olesiejuk – z-ca Wójta Gminy Biała Podlaska, Dariusz Plażuk -Przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska, Małgorzata Kiec – Dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk – prezydent Miasta Biała Podlaska, a także radni gminni, sołtysi, dyrektorzy gminnych szkół oraz byli dyrektorzy, pracownicy szkoły i absolwenci.

– W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To kolejne dzwonki, dni, miesiące i lata napędzają machinę szkolnego świata. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie. Do takich wydarzeń należy jubileusz, który zbiera informacje o historii szkoły i jej dorobku. Ten dorobek to praca wielu osób – grona pedagogicznego, uczniów, rodziców, pracowników administracji i obsługi. Dzisiejsza uroczystość to podsumowanie tego dorobku. To także okazja do osobistego zmierzenia się z jej tradycją, systemem wartości i wypracowaną renomą – powiedziała podczas otwarcia uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej w Sitniku, Marzena Demeszko.

Po powitaniu gości i wprowadzeniu głos zabrał wójt gminy Wiesław Panasiuk. – Szkoła w Sitniku nigdy nie była miejscem, czy instytucją, ale zwartą społecznością tworzoną przez pokolenia uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy oddali swojej szkole umiejętności, entuzjazm i serce – podkreślał wójt gminy. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu, wójt przekazał na ręce pani dyrektor podziękowania i okolicznościowy grawerton, życząc całej społeczności wszystkiego, co najlepsze. – Niech przygody bohaterów utworów poety będą inspiracją do osiągnięcia jak najlepszych wyników w nauce i kreują właściwe zachowania. Gronu pedagogicznemu dziękuję za pasję i oddanie w pracy edukacyjnej i wychowawczej. Życzę wam, abyście konturowali rozpoczęte przez poprzedników dzieło a codzienny trud nagradzany był licznymi sukcesami podopiecznych – mówił. Okolicznościowe życzenia przekazali również m.in. Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Plażuk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk i Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Ważnym punktem programu było ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Pasowanych na nowych uczniów zostało w tym roku 6 osób. Warto wspomnieć, że podczas spotkania ogłoszono również wyniki gminnego konkursu recytatorskiego oraz plastycznego pod patronatem Wójta Gminy Biała Podlaska. Ostatnim punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów, której treść nawiązywała do twórczości patrona szkoły Jana Brzechwy.

Druga część uroczystości odbyła się natomiast w murach szkoły. Tu osłonięto tablicę pamiątkową ufundowana przez pracowników szkoły. – Na przestrzeni lat szkoła zmieniała swoje oblicze, strukturę. W istocie jednak pozostała taka sama – jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej społeczności, ale jest też częścią naszego życia. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć naszą szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe wyzwania – powiedziała podczas odsłonięcia dyrektor Marzena Demeszko.

Uroczystość, był to ważny moment dla każdego związanego z tą szkołą. To nie mury ją tworzą a przede wszystkim ludzie i ich działania, a trzeba przyznać szkoła w Sitniku miała do nich szczęście. Jak pisał patron szkoły „Z ludźmi jest jak z zegarkami! Najważniejsze jest to, co mają w środku”. Wszyscy pracownicy i nauczyciele mieli w środku wszystko, co najlepsze i umieli to jeszcze przekazywać następnym pokoleniom. Z nieukrywaną łezką w oku świętowali zwłaszcza emerytowani pracownicy, którzy spędzili tu z dziećmi często kilkadziesiąt lat swojego życia. Jednym z takich gości była pani Janina Wolska, która od 1961 roku przez 37 lat była nauczycielką w szkole w Sitniku, a także pełniła również funkcję dyrektora w latach 1984-1992. – Kiedyś były zupełnie inne warunki, trzeba było przechodzić po skończonej lekcji z jednego budynku do drugiego. Teraz jest pięknie, jak wybudowali tą nową szkołę, to warunki się zmieniły. Jak rozpoczynałam swoją pracę w szkole uczyło się ponad dwieście osób, teraz dzieci jest znacznie mniej. Kochałam tą szkołę, było tu wspaniałe środowisko, współpraca z rodzicami układała się przepięknie, a grono pedagogiczne, to była rodzina – wspomina Janina Wolska.

Dziś choć w szkole nie ma już tylu uczniów, niż demograficzny zrobił swoje, to jednak Szkoła Podstawowa w Sitniku wciąż funkcjonuje i oferuje bardzo dobre warunki kształcenia. – Mamy obecnie jedynie 77 osób łącznie z przedszkolakami. Mamy jednak nauczycieli wszystkich specjalności, jest to łącznie 19 osób. Nauczyciele i uczniowie mają szeroki dostęp do nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Dzieci mogą uczestniczyć również w zajęciach pozalekcyjnych, m.in. sportowych oraz uczęszczać na zajęcia dodatkowe z każdego przedmiotu – mówi obecna dyrektor placówki Marzena Demeszko.

Po odsłonięciu tablicy można było obejrzeć pamiątkowe kroniki – ważne świadectwa historii tego miejsca, a także wpisać się do pamiątkowej księgi. Goście mogli również zwiedzić placówkę i zobaczyć prezentację multimedialną o historii szkoły. Czekał na nich również poczęstunek.

***

Historia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Sitniku

Trudno dokładnie odtworzyć datę powstania szkoły, ale z informacji źródłowych wynika, że był to rok 1919. Organizacja oświaty w gminie Sitnik była bardzo trudnym zadaniem, gdyż brakowało odpowiednich lokali. W 1919 roku w Łukowcach w murowanym budynku została utworzona polska szkoła. Dokumentami potwierdzającymi istnienie placówki oświatowej pozostają arkusze ocen od roku szkolnego 1928/29 i kronika szkoły w czterech księgach prowadzona od 1926 roku. Zaraz po wojnie Szkoła Powszechna Łukowcach mieściła się w dwóch budynkach położonych na terenie sąsiadujących ze sobą wsi – Łukowce i Sitnik. Do użytku szkoły zostały przekazane budynki po zlikwidowanym Domu Dziecka w Sitniku. W latach 1953 – 1968 zajęcia odbywały się w trzech budynkach, jednym murowanym w Łukowcach i dwóch drewnianych w Sitniku. 1 września 1965 roku nazwa Szkoła Podstawowa w Łukowcach została zmieniona na Szkoła Podstawowa w Silniku. Wówczas podjęto również decyzję o budowie nowej szkoły na terenie wsi Sitnik, a pierwsze prace związane z budową szkoły rozpoczęły się w lutym 1967 roku. 1 września 1968 dzieci zaczęły naukę już w nowym budynku. Uroczyste nadanie imienia szkole, wręczenie sztandaru oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy odbyło się 1 września 2011 r. Z dniem 1 września 1999 roku Szkoła Podstawowa w Sitniku stała się sześcioletnią szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym. Kolejna ważna zmiana organizacyjna nastąpiła w 2017 roku, która dotyczyła nowej ustawy oświatowej wprowadzającej do szkół ośmioletni system nauczania i wówczas szkoła w Sitniku została włączona do ośmioklasowej struktury oświatowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama