Reklama

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy prac Marka Jędrycha w 2M Clinic (film) (galeria)

28 sierpnia w Galerii 2M Art Centrum Medycznego 2M Clinic w Białej Podlaskiej odbył się wernisaż prac artysty-malarza Marka Jędrycha.

 

Centrum Medyczne 2M Clinic w Białej Podlaskiej znane jest nie tylko z dbałości o fizyczne zdrowie pacjentów, ale też o ich stronę psychiczną i duchową. Wielokrotnie już na ścianach stworzonej w strukturach kliniki Galerii 2M Art zawisły obrazy promujące lokalnych artystów. – Przestrzeń 2M Clinic jest miejscem, gdzie poza troską o zdrowie fizyczne pacjenta dbamy o stronę psychiczną i duchową, stąd pomysł stworzenia Galerii 2M Art. Galeria wpisuje się w motto jednej z dziedzin naszego działania „Piękno w zgodzie z naturą”. Naszym zamysłem było wspieranie artystów, szczególnie w dobie pandemii i pokazanie, że sztuka może membranować również w miejscu nieoczywistym. Dzięki temu nasi pacjenci oczekując na wizytę mogą się zrelaksować i odstresować oglądając dzieła sztuki. Mogą również je zakupić wspierając artystów – wyjaśnia współwłaścicielka 2M Clinic Małgorzata Konon-Kisiel.

28 sierpnia w galerii miał miejsce wernisaż wystawy prac bialskiego artysty-malarza Marka Jędrycha, wieloletniego pracownika Galerii Podlaskiej. – Malarstwo Marka jest mi bardzo bliskie. Jego obrazy zachęcają do refleksji. Poza treścią wizualną, ubraną pięknie w formę i kolor, zawierają również sentencje filozoficzne, które są integralną częścią obrazu. Te obrazy nie tylko oglądamy, ale też czytamy – zauważa Małgorzata Konon-Kisiel, którą w organizacji wystawy wsparła Maria Daszko. – Tym razem mamy do czynienia z narracją polifoniczną, gdyż obrazy są opowieściami. Jędrych opowiada niesłychanie kunsztownie przy pomocy figur, rzeczy i słów, które razem układają się w figurę myśli. Możemy powiedzieć, że kompozycją rządzi swobodny kontrapunkt, na który składają się linie, kolory, litery, frazy i postacie – tłumaczy Maria Daszko.

Obrazy artysty charakteryzują się zwracającą uwagę kompozycją, w której główne skrzypce grają litery i teksty spinające klamrą zawarte na płótnie grafiki. – Przede wszystkim staram się być uczciwy i szczery w tym, co robię. Artysta nie może iść w kierunku podobania się komukolwiek, musi być uczciwy wobec siebie samego. Chcę uniknąć powielenia tego, co jest znane. Chcę, by moje obrazy były prawdziwe, pozbawione naleciałości i skojarzeń. Dużą rolę odgrywa w nich tekst, który jest świetnym elementem graficznym. Na razie tego nie czuję, ale może to kwestia czasu i przejdę tylko na sam tekst. Ta sytuacja mnie inspiruje – zauważa artysta-malarz Marek Jędrych.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Radio Biper
film: Małgorzata Mieńko

Galeria:

Autor zdjęć:
Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama