Reklama

Zapraszamy do chatki gdzie wiszą makatki. Inscenizacja życia na wsi w Zaściankach (film) (galeria)

Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek po raz kolejny zaprosił widzów do obejrzenia inscenizacji z cyklu "Jak to na wsi niegdyś bywało". Tegoroczna odsłona została oparta o tradycję haftowania makatek, które choć proste w swojej formie, zawierały często moralistyczne przesłanie i były odzwierciedleniem uznawanych przez domowników wartości.

Inscenizacja pod hasłem „Zapraszamy do chatki, gdzie wiszą makatki” odbyła się 26 września w Domu Ludowym w Zaściankach, a jej wykonawcami byli członkowie Zespołu Śpiewaczego „Leśne Echo” z Zaścianek. Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego.

Mieszkanki Zaścianek zaprezentowały tradycję haftowania prostych makatek z charakterystycznymi dla nich hasłami „Mydło najlepsze ciała bielidło”, „Żywa woda zdrowia doda”, „Dobra żona gotuje, co mężowi smakuje”, „Dobrej gospodyni wszystko w rękach rośnie”, na których oparto scenariusz spektaklu. – Chciałbym podziękować zespołowi za to, że wam się chce, że propagujecie tradycję, pozwalacie nam spojrzeć w przeszłość i zobaczyć, jak to kiedyś na wsi bywało. To jest bezcenne – w imieniu wójt Krzysztofa Adamowicza podziękowanie członkom zespołu złożył jego zastępca Michał Teofilski.

W trakcie spotkania w Zaściankach wystąpił miejscowy dziecięcy zespół ludowy „Hreczka” pod kierunkiem Zofii Nestorowicz. Zespół „Leśne Echo”  zaprezentował kilka utworów z własnego repertuaru, a gościnnie zaśpiewały zespoły „Ale Baby” z kapelą z Berezy, „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Kalina” z Wygnanki i „Na swojską Nutę” z Zahorowa. 

 

tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
film: Małgorzata Mieńko

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama