Reklama

Biała Podlaska: Jubileusz 30-lecia Fotoklubu Podlaskiego (galeria)

Chęć uwieczniania tego, co dookoła nas towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Kiedy wynaleziono fotografię, stała się ona narzędziem, dzięki któremu można było utrwalać Świat tak wiernie, jak jeszcze nigdy wcześniej. Zatrzymane urywki dziesiątek dekad, stanowią dla nas i następnych pokoleń bezcenną wartość poznawczą i historyczną. Fotografie pozwalają poznać coś, czego nie widzieliśmy a bardzo często, czego przez upływ czasu zobaczyć już nie można. Fotoklub Podlaski pokazuje nam bezcenne fotografie przedstawiające Białą Podlaską i Południowe Podlasie na przestrzeni aż trzech ostatnich dekad. 8 października klub obchodził swój okrągły jubileusz.

Z okazji jubileuszu Fotoklub Podlaski we współpracy z Bialskim Centrum Kultury przygotował wystawę pt. „Jeden dzień – Biała Podlaska”, którą zaprezentowano w bialskim Parku Radziwiłłowskim. Tworzą ją wybrane fotografie z albumu o tym tytule wydanego przez klub. Zdjęcia dużego formatu ozdabiają ogrodzenie Ogrodu Włoskiego. Tu odbyło się oficjalne otwarcie uroczystości z udziałem członków Fotoklubu Podlaskiego, zaproszonych fotografów z innych klubów, sympatyków klubu oraz gości specjalnych w tym prezydenta miasta Michała Litwiniuka. – Cała nasza bialska społeczność jest ogromnie wdzięczna członkom Fotoklubu za to, że robią to, co tylko fotograf w tak unikalny sposób zrobić potrafi. Dzięki swojej ogromnej wrażliwości potraficie uchwycić ten moment, przez tą wąską perspektywę obiektywu, tak szeroko zdefiniować i opisać chwilę rzeczywistości. Zostawiliście po sobie najpiękniejszą pamiątkę, dzięki której nasze dzieci i wnuki, będą uczyły się o swojej lokalnej kulturowej i historycznej tożsamości, za co Wam serdecznie dziękuję – powiedział podczas otwarcia prezydent.

Drugą część wystawy obejrzeć można w Galerii I Piętro Strefa Sztuki w Bialskim Centrum Kultury. – Pomysł na wystawę Jeden dzień Biała Podlaska powstał w 2019 roku. Projekt został zrealizowany 9 września 2019 roku i brało w nim udział 19 osób z naszego klubu. Powstało ponad tysiąc fotografii. Z puli tej zostało wybranych około dwustu prac do albumu o tym tytule.  Powstała też prezentowana dziś wystawa – wyjaśnia Małgorzata Piekarska, instruktor do spraw fotografii w BCK i opiekun Fotoklubu Podlaskiego.

Swoje prace zaprezentowali : Elżbieta Pyrka, Małgorzata Piekarska, Alina Kulawiec, Mirosław Bajkowski, Robert Sozoniuk, Andrzej Mackiewicz, Leszek Dryglewski, Grzegorz Doroszuk, Piotr Świderski, Piotr Rekucki, Lech Mazur, Krzysztof Tarasiuk, Marek Zubik, Tadeusz Żaczek, Wiesław Denisiuk, Jarosław Domański, Henryk Oleszczuk, śp. Adam Trochimiuk i śp. Andrzej Jędryczkowski.

W drugiej części jubileuszu opiekun Fotoklubu Podlaskiego Małgorzata Piekarska przedstawiła w skrócie historię klubu, a następnie prezydent miasta wręczył członkom podziękowania oraz nagrodę pieniężną. Zaprezentowane zostały również krótkie prezentacje multimedialne poświęcone pamięci zmarłym w tym roku członom klubu Adamowi Trochimiukowi oraz Andrzejowi Jędryczkowskiemu. Na koniec na gości czekał poczęstunek w tym jubileuszowy tort.

***

Fotoklub Podlaski powstał w 1991 roku. Obecnie działa przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Jego założycielami byli Anna Leszczyńska, Leszek Szczerbinki, Henryk Oleszczuk, Tadeusz Żaczek, Adam Trochimiuk, Jarosław Domański oraz Piotr Świderski. Obecnie do Fotoklubu należy 20 członków. Dwóch z nich przynależy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Działalność Fotoklubu skupia się na organizacji plenerów, warsztatów oraz cyklicznych spotkań dyskusyjnych. Zorganizował do tej pory 35 wystaw tematycznych oraz 33 indywidualnych. Od 2012 roku klub organizuje coroczne wystawy tematyczne fotografii w Galerii 1 Piętro „Strefa Sztuki” mieszczącej się w Bialskim Centrum Kultury. Ostatnim nowym projektem Fotoklubu, jest cykl „Spotkania z fotografem”, podczas których goszczeni są znani mistrzowie tej profesji. W najbliższym czasie dzięki współpracy z miastem ma powstać stała Bialska Galeria Fotografii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama