Reklama

Biała Podlaska: Wycieczka piłkarskim szlakiem północnej Lubelszczyzny na otwarcie „Nocy Bibliotek” (galeria)

Piątkowe spotkanie z autorem książki "Piłkarskim szlakiem północnej Lubelszczyzny. Kluby, mecze i rozgrywki ligowe sezon po sezonie 1975-2021” Cezarym Hince, rozpoczęło tegoroczną miejską edycję „Nocy Bibliotek”.

W spotkaniu uczestniczył prezydent miasta Michał Litwiniuk, który oficjalnie zainaugurował wydarzenie. – Życzmy sobie, aby wśród bialskich czytelników było, jak najwięcej pasji i żebyśmy swoją pasją zarażali kolejne pokolenia. Dziękuję dyrektorowi i całej załodze za pracę, jaką wykonujecie w tej dobie nowoczesności, gdy mnóstwo spędzania wolnego czasu odciąga naszą uwagę od tradycyjnych metod rozrywki i rozwoju. Dziękuję wszystkim za przybycie oraz autorowi za zorganizowanie tego spotkania – powiedział prezydent miasta.

Na wydarzeniu obecny był także naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisław Romanowski, gospodarz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej Paweł Borek oraz mieszkańcy zainteresowani tematem spotkania.

Powiedzonko najwybitniejszego selekcjonera polskiej kadry w piłce nożnej Kazimierza Górskiego, że „piłka jest okrągła , a bramki są dwie” zna chyba każdy. W prosty sposób tłumaczy, o co w tym sporcie chodzi. Jednak są jeszcze osoby, w tym przypadku autorzy, którzy trochę głębiej wnikają w arkany tej niezwykle popularnej dyscypliny i stawiają przed sobą wyzwanie drobiazgowego pochylenia się nad danym zagadnieniem. Jednych z nich jest bialczanin Cezary Hince, który od wielu lat zgłębia historię piłki nożnej na Południowym Podlasiu. Spotkanie z nim było okazją do zapoznania się z informacjami na temat jego najnowszego dzieła, szczegółami pracy nad publikacją, pozyskiwaniem materiałów do niej i jej zawartością. – Kilka lat pisałem o piłce bialskiej i uznałem, że bardzo chciałbym napisać też o piłce województwa bialskopodlaskiego. Napisałem więc kompendium, w którym opisane są wszystkie kluby dawnego województwa i okolic. Książkę pisałem dwa lata, ale materiały do niej zbierałem ponad pięć lat  – wyjaśnia Cezary Hince.

Autor w swoim najnowszym wydawnictwie przedstawia również rozgrywki ligowe i pucharowe, sylwetki piłkarzy, trenerów i działaczy, wiele faktów i ciekawostek z obszaru dawnego województwa bialskopodlaskiego i czterech powiatów (bialski, łukowski, parczewski, radzyński). Publikacja obejmuje szeroki okres od 1975 do 2021 roku. W książce znajdziemy również ponad 200 fotografii zespołów, zawodników, kibiców oraz archiwalnych wycinek prasowych.

W ramach Nocy Bibliotek odbędę się dziś również inne ciekawe wydarzenia. Szczegóły w materiale >>> Moc czytelniczych wrażeń z kryminałem w tle podczas Nocy Bibliotek w Białej Podlaskiej.

Zdjęcia: J. Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama