Reklama

Jubileusz 60-lecia Biblioteki w Krzewicy (film) (galeria)

Biblioteka w Krzewicy obchodziła Jubileusz 60-lecia. Wydarzenie, które odbyło się 22 września, było okazją do przybliżenia rysu historycznego, wręczenia podziękowań bibliotecznym przyjaciołom i spotkania z pisarką Małgorzatą Gutowską-Adamczyk.

Placówka powstała w 1961 r., nosiła wówczas nazwę Gromadzkiej Biblioteki Publicznej otrzymywała wsparcie Gromadzkiej Rady Narodowej w Tłuśćcu. Kilkukrotnie zmieniała swoją siedzibę, mieściła się domach mieszkańców Krzewicy: Cisaków, Panasiuków i Pawłowskich. Funkcje pierwszych bibliotekarek objęły Jadwiga Cisak (1961-66) i Halina Panasiuk (1966-94). W 1973 r. filia została przemianowana i przyjęła nazwę Biblioteka Publiczna Gminy Międzyrzec Podlaski Filia w Krzewicy. Aby ułatwić dostęp do księgozbioru powstały punkty biblioteczne w Łuniewie, Łukowisku, Wólce Krzymowskiej i Krzymoszycach. W latach 1994-2015 r. na czele biblioteki stała Elżbieta Pawłowska. W 2002 r. biblioteka została przeniesiona do budynku szkoły. Wśród pracowników znalazły się Magdalena Jałtuszyk, Katarzyna Szymona i Jolanta Basara. Filia biblioteki w Krzewicy gromadzi i udostępnia zbiory, popularyzuje kulturę, wiedzę i czytelnictwo. Wspomaga życie społeczne i kulturalne środowiska wsi. – Książka otwiera drogę. Oczywiście przez życie możemy przejść drogą prostą wpatrzeni w cel, do którego idziemy i nie widząc świata wokoło. Książka dalej nam możliwość zobaczyć świat szerzej, ale też zrozumieć go oczami autora, naszych doświadczeń i przeżyć. Takim miejscem szczególnym jest biblioteka. To wyjątkowe miejsca w gminie i pracują w nich szczególne osoby , które potrafią nie tylko wypożyczać książki, ale też nadać tym miejscom ducha. Biblioteki stały się ważnym miejscem kulturotwórczympodkreślił wójt Krzysztof Adamowicz. Biblioteka to przede wszystkim ludzie z pasją. Wymuszają to na nas czasy, więc biblioteki dawno wyszły poza samo wypożyczanie książek. Pełnią funkcje kulturotwórcze, animacyjne i integrujące lokalne społeczności. Wymusza to również na bibliotekarzach ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji – dodał dyrektor MBP w Białej Podlaskiej Paweł Borek zapewniając jednocześnie o gotowości do wspierania działań placówek gminnych.

Osobom, które w sposób szczególny współpracują z placówką w Krzewicy, współtworzą jej historię, tradycję i wizerunek podziękowano wręczając sympatyczne biblioteczne sówki. – Stało się to już tradycją, że w trakcie jubileuszy poszczególnych filii nagradzamy i dziękujemy osobom, które wspierają naszą bibliotekę – wyjaśniła dyrektor GBP Magdalena Chodzińska. Wśród wyróżnionych znaleźli się dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach Zenon Domański, Katarzyna Tymoszuk, Anna Kuczyńska, Edyta Filipiuk, Anna Zaniewicz oraz Jan Granaś.

Gościem specjalnym jubileuszu była autorka wielu powieści Małgorzata GutowskaAdamczyk. Pisarka przybliżyła zgromadzonym swoją twórczość. – Jestem bardzo wzruszona i poruszona, że zostałam wybrana z setek autorów, by z wami świętować tę uroczystość. Małe biblioteki są mi szczególnie bliskie. Byłam twórczynią, jedyną pomysłodawczynią i wykonawczynią ogólnopolskiego konkursu „Wójt przyjacielem biblioteki” – mówiła Małgorzata Gutowska – Adamczyk.Czasy są niesprzyjające. Musimy przytrzymać czytelnika i cieszę się, że ta biblioteka jest tak blisko ludzi. Niestety, już zapominają czytania, zaczyna się wtórny analfabetyzm i tu jest duża rola biblioteki, która zachęci do czytania.

Autorka podpisała egzemplarze własnych książek i pozowała do wspólnych zdjęć. Na koniec uczestnicy spotkania spróbowali urodzinowego tortu w kształcie książki, który wykonała bibliotekarka z Halas Anna Kalinowska.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki / Anna Ostapiuk
live: radiobiper/facebook
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama