Reklama

Biała Podlaska: Wieczór wspomnień o Andrzeju Jędryczkowskim (galeria)

Szkoły ZDZ im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz Grupa Medialna Forte zaprosili na koncert upamiętniający zmarłego pedagoga Andrzeja Jędryczkowskiego. Koncert, wieczór wspomnień odbył się w piątek 1 października w bialskiej placówce ZDZ. Wieczór poprowadził Bartek Sawa Sawicki. Spotkanie zgromadziło grono pedagogiczne, rodzinę, przyjaciół, uczniów i gości. - Wieczór wspomnień dedykowany jest kochanemu nauczycielowi, mentorowi, przyjacielowi Andrzeju Jędryczkowskiemu. - mówił w słowach wstępu prowadzący koncert Bartek Sawicki.

Kim był Andrzej Jędryczkowski? Po pierwsze był wspaniałym człowiekiem. Jeśli ktoś miał do niego pytanie, kierował do niego prośbę o pomoc, on nigdy nie odmówił, nigdy nie powiedział że nie da się zrobić, naprawić. Zawsze służył dobrą radą, przekazywał swoje pasje i umiejętności najlepiej jak umiał. To właśnie dzięki tym ostatnim koncert wieczoru wspomnień zaszczyciło swoją obecnością potężne grono osób. Aby zaśpiewać jego ulubione piosenki, aby podziękować mu za umiejętności i pasje które nam przekazał, aby go pożegnać tak jak potrafimy.

Podczas koncertu zaprezentowano najważniejsze urywki historii życia Andrzeja, pokazano zdjęcia, dano możliwość zabrania głosu każdemu chętnemu, pokazano kilka zdjęć i filmów związanych z uczniami i pracownikami szkoły i Andrzejem Jędryczkowskim.

Wspomnienia o zmarłym nauczycielu – przyjacielu rozpoczął dyrektor szkół Henryk Zacharuk.

Andrzeja uczczono minutą ciszy. Znając jednak żywiołowość i to co kochał najbardziej. A na pewno nie lubił ciszy, lubił działać. Kochał uczniów, muzykę i śpiew oraz fotografię i filmowanie, w związku z tym zaproszono zebranych do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez uczniów i nauczycieli szkół ZDZ. Przedstawiono historię szkolnego zespołu FORTE. Andrzej Jędryczkowski – to dzięki niemu powstała Grupa medialna Forte. – Pewnego dnia, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, przyszedł do mnie pewien pan – Bartek Sawicki, i powiedział do mnie „ Sorze Może byśmy coś zrobili, pośpiewali” i tak to się zaczęło. – słowa Andrzeja wspominał prowadzący.

Początkowo Forte miał do dyspozycji wszystkiego za mało. Mało ludzi, mało sprzętu, mało umiejętności, ale był zapał. Na początku zaczynali od kilku osób, dwóch akustyków, dwóch reporterek i kilku wokalistów. Pierwszą piosenką którą udało się zaśpiewać w co najmniej dwu głosowym wykonaniu była piosenka pasująca prawie do każdej uroczystości czy wydarzeniu. Była to „Alleluja”. „Alleluja” w wykonaniu Grupy Forte wybrzmiała też podczas wieczoru wspomnień, był to ulubiony utwór grupy i jej twórcy – Andrzeja Jędryczkowskiego.

Na samym początku istnienia Grupa Forte ćwiczyła w sali informatycznej, a występowała na starej sali gimnastycznej podczas apeli. Ile było członków Forte na początku? Dwóch. Zaczynali od skromnej dwu osobowej sekcji technicznej – Mateusza Zubkowicza i Wojtka Skroka, dzięki którym byli słyszani. Skromnej dwu osobowej sekcji foto – Małgosi i Natalii, kończac na co raz bardziej rozbudowywanej sekcji muzycznej czyli: Mileny, Izy, Patrycji, Oli, Sylwi, Julki, Łukasz i Bartka. Z czasem sekcja Foto zaczęła się rozrastać, a dlaczego? Bo Andrzej był zapalonym fotografem. Był członkiem Fotoklubu Podlaskiego.

Pod koniec roku szkolnego padł pomysł. Nagrajmy coś. Na pożyczonym mikrofonie pojemnościowym, i kilku rzeczach z prywatnych – zdobyczy Andrzeja zaczęli nagrywać piosenki. Tak w październiku wpadli na pomysł wydania płyty. Pierwsza płyta była zatytułowana od tego jak zaczynali czyli „Od Początku”. Znajdowały się tam ulubione covery, od polskich takich jak „Pięknie żyć” czy „Do kołyski”, po „Zdumienie” Piotra Rubika, „Vamos a Bailar”, czy „Woman in love”. Forte wydało w sumie 10 płyt., które co roku były rozdawane w październiku Nauczycielom, czy rodzicom w grudniu.

Część muzyczna Wieczoru Wspomnień złożona była z ulubionych piosenek „Sora”: „Wieża Babel”- Edyta Karczmarz, Bartek Sawicki, „Był taki ktoś” – Kamila Bartniczuk, Edyta Karczmarz, „Laleczka z Saskiej porcelany”- Kinga Grabiec & Grupa Forte, „Małe tęsknoty” – Edyta Karczmarz & Grupa Forte, „List” – Zuzanna Janik – ukłon w stronę członków honorowych grupy (warto wspomnień również o Małgorzacie Janik, Adamie Paluchu, Marku Maliszewskim), „Another Love”- Wiktoria Pietruczuk, „Czas nie będzie na nas czekał” – Klaudia Kudewicz & Grupa Forte, „Heniek” – Grupa Forte – jedna z ulubionych piosenek Grupy Forte i Andrzeja Jędryczkowskiego i podziękowanie w stronę dyrektora bialskiego ZDZ Henryka Zacharuka oraz piosenka „Biała kartka” – Wiktoria Grabiec.

Podczas pogrzebu Andrzeja na bialskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Janowskiej, na cmentarzu został wypowiedziany wiersz. Ponownie został odczytany przez pana Zbigniewa.
Andrzej Jędryczkowski był wspaniałym nauczycielem, każdy kto chciał go wspomnieć, pożegnać, miał szansę uczynić to podczas koncertu Wieczoru Wspomnień.

Grupa Forte zaśpiewała też utwór którego uczył Andrzej Jędryczkowski członków zespołu od samego początku istnienia grupy. A jest to utwór grupy Wycinanki „Kogutek”. Wybrzmiał „Kogutek”- Andrzej Jędryczkowski & Grupa – ulubiony utwór Andrzeja. Była to jednocześnie próba połączenia wykonania na żywo z materiałem wideo grającego i śpiewającego Andrzeja.

Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję że dzięki Wieczorowi Wspomnień udało się przywołać wszystkie piękne chwile związane z Andrzejem Jędryczkowskim. Że będzie trochę łatwiej go zapamiętać i nigdy nie zapomnieć.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki / Bartek Sawa Sawicki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama