Reklama

Leśna Podlaska: Przed listopadem już będzie dostępny. Trwa budowa parkingu przy cmentarzu (galeria)

Firma Drogi Mosty Bogdana Szewczaka z Białej Podlaskiej wygrała przetarg na budowę parkingu przy ulicy Bialskiej, przy cmentarzu w Leśnej Podlaskiej. Zadanie polega na budowie parkingu dla samochodów osobowych wraz ze zjazdami z ulicy i oświetleniem terenu. Koszt realizacji prac przekroczył wstępnie zapisaną w budżecie Gminy Leśna Podlaska kwotę ćwierć miliona złotych i ostatecznie zamknie się kwotą najniższą z przetargu - 319 tysięcy 511 zł. To i tak niewiele więcej od tej planowanej, bowiem najwyższa oferta budowy opiewała na kwotę prawie pół miliona złotych.

Teren przeznaczony pod miejsca postojowe – parking, zlokalizowany jest na działce naprzeciw cmentarza. Przed rozpoczęciem prac, znajdowała się tu łąka na której kierowcy i tak parkowali swoje samochody osobowe przyjeżdżających na cmentarz. Ulica Bialska przy której realizowana jest inwestycja jest jednocześnie drogą powiatową nr 1022L, przebiega wzdłuż działki na której zaprojektowano miejsca postojowe. Ulica w tym miejscu posiada jezdnie szerokości 7,6m, wyposażona jest też w ścieżkę pieszo-rowerową po stronie cmentarza. Naprzeciw bramy wjazdowej znajduje się oznakowane przejście dla pieszych.

W ramach projektu przewidziano budowę parkingu na 47 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, wraz z oświetleniem oraz zjazdami z dwoma zjazdami z ulicy Bialskiej. Zakres wykonywanych prac obejmuje roboty drogowe i elektryczne.

W ramach inwestycji zaprojektowano wykonanie parkingu na 47 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z dwoma zjazdami z ulicy Bialskiej o szerokości 7,0m. Miejsca postojowe zaprojektowano pod kątem 90 stopni względem drogi manewrowej miedzy stanowiskami o szerokości 5,5m. Wymiary miejsc postojowych 2,5×5,0m. Zaprojektowano również dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych o szerokości 3,75m.
Wzdłuż parkingu od strony drogi powiatowej zaprojektowano 3 słupy oświetleniowe. Dodatkowo przy istniejącym przejściu dla pieszych zaprojektowano dwa dodatkowe słupy doświetlające przejście, a tym samym poprawiające bezpieczeństwo. Instalowane lampy to lamy ledowe.

Od parkingu do istniejącego przejścia dla pieszych zaprojektowano chodnik z kostki betonowej o szerokości 2,0m z miejscem pod cztery stojaki rowerowe.

Ciekawostką dla czytelnika ale i utrudnieniem dla wykonawcy jest to, że roboty budowlane prowadzone są na terenie, w którym występuje stanowisko archeologiczne, w związku z tym w czasie prowadzenia robót przeprowadzane są badania archeologiczne w formie nadzoru nad pracami ziemnymi.

materiał: Radio Biper Leśna Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
mapa: Geokart Jan Borysewicz
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Geokart Jan Borysewicz / Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama