Reklama

Łomazy: Biesiada u sąsiada w Huszczy (film) (galeria)

Gmina Łomazy jest chyba najbardziej rozśpiewaną gminą na terenie Powiatu Bialskiego a nie boimy się napisać na terenie województwa a nawet całej Polski. Tyle zespołów - i to po sąsiedzku - spotkać można tylko tutaj. Potwierdziła to "Biesiada u Sąsiada" zorganizowana przez zespół "Raz na ludowo" z Huszczy. Wśród gości wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, przewodniczący Rady Gminy Łomazy Andrzej Wiński, radny powiatowy Paweł Stefaniuk, sekretarz Gminy Łomazy Marianna Łojewska, prezes Banku Spółdzielczego w Łomazach Krzysztof Łojewski, prezes Gminnej Spółdzielni w Łomazach Tadeusz Bańkowski, sołtys Huszczy Pierwszej Małgorzata Rudzka.

Zespół „Raz na ludowo” powstał w 2019 roku. Jest najmłodszym stażem zespołem na terenie Gminy Łomazy. Jednym z siedmiu działających czynnie na terenie samorządu. W zespole śpiewają mieszkanki Huszczy Pierwszej i Huszczy Drugiej, jednym słowem, zespół „Raz na ludowo” integruje i łączy całą miejscowość. Kapelmistrzem zespołu od grudnia 2019 roku jest Mieczysław Zieliński. Już po pierwszym miesiącu od założenia zespołu, „Raz na ludowo” zostało zaproszone na biesiadę karnawałową do Łomaz, organizowaną przez zespół „Śpiewam, bo lubię”. Dalsze występy zespołu z Huszczy przerwała pandemia. Wznowili działalność w czerwcu 2021 roku. – Zaczynamy od nowa! – mówią członkinie zespołu.

Zespół „Raz na ludowo” i trzy panie w rozmowie z Radiem Biper, Alicja Olędzka, Ewa Bujnik i Elżbieta Moszkowska.
Nazwa wydarzenia, Biesiada u sąsiada, to wspólny pomysł. Zależało nam na wspólnym śpiewaniu pieśni biesiadnych. Na rozkręceniu towarzystwa. A sąsiadem są dla nas wszyscy, każdy zespół z Gminy Łomazy to nasz sąsiad. Śpiewam, bo lubię z Łomaz, Poranna Rosa z Korczówki, Studzianczanie ze Studzianki, Luteńka z Koszoł, Pohulanka z Kopytnika, Zielona Kalina z Dubowa. To wszystko przecież zespoły z niedalekich miejscowości. Dziś poznajemy i integrujemy się z naszymi sąsiadami. – mówią poproszone do wypowiedzi mieszkanki Huszczy.

Zapis live rozmowy z przedstawicielkami zespołu Raz na Ludowo z Huszczy na profilu Radio Biper Facebook <<==>> LINK
https://www.facebook.com/watch/?v=202994885260522

Wydarzenie miało miejsce w wyremontowanej i przebudowanej już kilka lat temu świetlicy wiejskiej w Huszczy Drugiej. Samorząd Gminy Łomazy wykonał też tutaj, dwa lata temu, porządną drogę asfaltową. Świetlica ma podjazd z kostki brukowej i wysypane żużlem dojazdy. W środku odremontowana sala główna z kominkiem. Świetnie wyposażona kuchnia. Nowe sanitariaty. Znakomite miejsce nie tylko wykorzystywane przez zespół Raz na ludowo ale i przez społeczność wsi podczas zebrań sołeckich, spotkań, wydarzeń kulturalnych w miejscowości ale i wydarzeń rodzinnych jak wesela czy komunie.

Gdy tylko w zaproszeniu przeczytałem, że Huszcza organizuje „Biesiadę u sąsiada” od razy poczułem, że muszę tutaj być, że nie może mnie tutaj dziś zabraknąć. Mimo, że mieszkam w sąsiedniej gminie, Gminie Piszczac, a pochodzę z Wólki Kościeniewickiej to przecież to bardzo blisko. Jesteśmy sąsiadami. Życzę kolejnych udanych spotkań i zabaw. Aby nie zdarzało się tak jak ostatnio, przez pandemię, że zespół nie mógł wystąpić przez okres prawie dwóch lat. Wszystkim zespołom życzę, aby śpiewały wtedy kiedy tylko chcą i oby to było jak najczęściej. Trzymam kciuki za tą i każdą podobną imprezę czy to w Gminie Łomazy czy to u siebie w Gminie Piszczac. Bawmy się i integrujmy. Straciliśmy i tak wszyscy za dużo czasu. – mówił Paweł Stefaniuk, radny Rady Powiatu w Białej Podlaskiej

W imieniu samorządu Gminy Łomazy chcemy wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Wińskim podziękować, naszemu beniaminkowi za zaproszenie. Beniaminek bo tak się zawsze mówi o najmłodszym, debiutującym. Z siedmiu zespołów działających na terenie Gminy Łomazy, to właśnie „Raz na ludowo”. Widzimy na sali tablicę z dyplomami, na razie początek, skromna, nie wiele ich ale pewny jestem, że już niebawem, trzeba będzie ją powiększać aby zmieścić wszystkie nagrody i pamiątki z występów zespołu. Tego życzymy. – mówił wójt Łomaz, Jerzy Czyżewski i dodawał. – Tytuł spotkania, Biesiada u sąsiada, jest świetnie trafiony. Dziś spotykają się wszystkie, sąsiadujące bardzo często jedynie przez przysłowiową miedzę, zespoły z terenu naszej gminy. Kilkadziesiąt lat temu znały się pomiędzy sobą całe miejscowości. To były jedne wielkie rodziny. Pomagano sobie wzajemnie przy pracach polowych a wieczorami spotykano się wspólnie przy śpiewie. Całe wioski uczestniczyły w wydarzeniach rodzinnych. Integrowano się. Wkraczająca kilkadziesiąt lat temu technika też na początku pomagała w tej integracji. Rodziny spotykały się bardzo często przy jednym, pierwszym odbiorniku radiowym czy później telewizorze we wsi. Dziś znowu spotykamy się w jednym miejscu w gminie tak aby spotkały się zespoły. Ciesze się, że takie inicjatywy dochodzą do skutku.

To bardzo wspaniała inicjatywa. Integracja gminnej społeczności. Wszystkie zespoły które działają, funkcjonują, mają szansę się spotkać, porozmawiać. Gratuluję tego pomysłu. Miła zabawa, fajny pobyt i dobrze, że możemy się wszyscy spotkać. Można wspólnie pośpiewać a jeśli siły pozwolą również potańczyć. – mówił prezes Banku Spółdzielczego w Łomazach Krzysztof Łojewski. Prezes przekazał zespołowi wsparcie finansowe, jako zaczyn na przyszłe spotkania w Huszczy.

materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama