Reklama

Reklama

Przegląd Teatrów Obrzędowych w Drelowie (film) (galeria)

5 września w Drelowie odbył się organizowany we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie Przegląd Teatrów Obrzędowych.

Posłuchaj ważnego spotu:

 

Gminne Centrum Kultury w Drelowie po raz kolejny gościło w swoich progach aktorów teatrów wiejskich biorących udział w rywalizacji o miejsce na scenie podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. – Jest to druga odsłona tej imprezy w tym roku i cieszę się, że spotkała się z tak dużym zainteresowaniem – mówiła witając przybyłych Angelika Magier, instruktor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. W przeglądzie wystąpiło siedem zespołów prezentujących sześć spektakli, ponieważ dwie grupy teatralne połączyły siły w jednym przedsięwzięciu. – Przez tego typu imprezę możemy podtrzymywać lokalną tradycję i prezentować ją młodszym pokoleniom ocalając od zapomnienia – zauważa Magier.

Wśród występujących tego dnia na drelowskiej scenie znaleźli się aktorzy Zespołów „Lewkowianie” z Dokudowa i „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dobrynianki” z Dobrynia Dużego, Zespół Obrzędowy „Zawsze Razem” z Woli Gułowskiej, Zespół „Gokter” z Milanowa i Zespół „Po noszomu” z Podedwórza. Każdy z nich otrzymał nominację do kolejnego etapu. W przeglądzie po raz pierwszy próbował swoich sił również Klub Seniora z Rzeczycy prezentujący przekrój przez obrzędy letnie Międzyrzecczyzny, któremu tym razem nie udało się zakwalifikować do dalszych zmagań. Tematykę spektakli oparto w tym roku m.in. o sianokosy, swaty, wiejskie wieczorki z darciem pierza w tle i zwyczaje związane ze świętami kościelnymi. – Jesteśmy jednym z nielicznych województw w Polsce, które rozpoczęły w tym roku działalność teatrów wiejskich. Dziękuję, że podjęliście ten trud, bo dzięki wam możemy się tutaj spotkać – dziękowała przewodnicząca jury Iwona Niewczas, przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, który jest organizatorem trzech ogólnopolskich sejmików teatralnych.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama