Reklama

Reklama

Jubileuszowy koncert z okazji 45-lecia Zespołu Tańca Ludowego „Biawena” (film) (galeria)

Podczas obchodzonego w dniu 12 września bialskiego Jarmarku Michałowego swój jubileusz 45-lecia obchodził Zespół Tańca Ludowego „Biawena”. Tancerze zaprezentowali swój dorobek artystyczny, a spotkanie było okazją do przypomnienia długoletniej historii i dokonań zespołu.

Posłuchaj ważnego spotu:

Zespół Tańca Ludowego „Biawena” powstał z inicjatywy Marii i Janusza Izbickich, byłych członków zespołu ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w lutym 1974 r. przy Zakładzie Przetwórstwa Wełnianego „Biawena”. W kwietniu tego samego roku tancerze dali swój pierwszy koncert. W trakcie 49 wojaży zagranicznych zwiedził 24 kraje na czterech kontynentach i dał ponad 330 koncertów, a łącznie z polskimi występami ich liczba sięga 900. Laureat wielu konkursów i festiwali, w 2009 r. zdobył Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Przez zespół przewinęło się ponad 700 osób. Od 45 lat zespół uczy kolejne pokolenia miłości do pięknej kultury ludowej i uwrażliwia na piękno muzyki, ruchu, gestu i słowa.

W dniu uroczyście obchodzonego jubileuszu 45-lecia, który odkładany był dwukrotnie ze względu na obostrzenia epidemiczne, uczczono z honorami wieloletnią działalność artystów. – „Biawena” to historia, to dziedzictwo naszego regionu i nasza bialska duma. To mistrz sztafetowy, ponieważ przez niemal pół wieku działalności przetacza się w jego ramach kolejne pokolenie. Dyrektor Rafał Izbicki również przejął sztafetową, pokoleniową pałeczkę po swoim nieodżałowanym tacie Januszu Izbickim, który dbał również o bialską kulturę jako wieloletni dyrektor miejskiego domu kultury – przypomniał prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.Dla nas najważniejsza jest kultura i jej promowanie, nauka i przekazywanie jej młodszym pokoleniom – mówił dyrektor ZTL „Biawena” Rafał Izbicki.
W koncercie wystąpili reprezentanci wielopokoleniowej formacji, zarówno aktywni jak i ci, którzy na co dzień nie uczestniczą już w życiu zespołowym.

Biała Podlaska: Jarmark Michałowy 2021 (film) (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama