Reklama

Dożynki 2021 w Gminie Piszczac (film) (galeria)

Po dwóch latach przerwy społeczność gminy Piszczac ponownie obchodziła rolnicze święto plonów w tradycyjnej, bardzo uroczystej oprawie. W dożynkach uczestniczyły całe rodziny, a każdy znalazł tam coś dla siebie. Nie zabrakło konkursu wieńcowego, w którym na podium stanęły wszystkie przybyłe sołectwa.

 

Dożynki gminy Piszczac odbyły się w ciepłą i słoneczną niedzielę 12 września. Tradycyjnie rozpoczęte mszą świętą miały swoją kontynuację na boisku Lutni Piszczac. Tam przybyłych na uroczystość powitał włodarz gminy. – Dzisiejsze święto jest okazją, aby się spotkać, podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony. Dziś w wolnej Polsce wszyscy chodzimy do sklepów, oglądamy półki pełne żywności, ale nie zastanawiamy się, skąd ona pochodzi. Życie rolnika nie jest usłane różami i nie jest łatwe, a zmienność pogody wymaga szczególnego pielęgnowania – zauważył wójt gminy Piszczac Kamil Kożuchowski kierując swoje słowa do zebranych tego dnia rolników. Na jego ręce starostowie Mariusz i Alicja Woromiej z Kościeniewicz złożyli chleb, który został podzielony pomiędzy wszystkich uczestników dożynek. Przed publicznością wystąpiły miejscowe i zaproszone zespoły „Porozumienie”, „Macierz”, „Pohulanka”, „Na swojską nutę” i „Dworzanki”, zagrała również skrzypaczka Oliwia Spychel.

Jak każdego roku podczas święta plonów przybyłe delegacje sołeckie zaprezentowały wieńce uwite z tegorocznych zbóż. – Te wieńce świadczą o tym, że plony były obfite, a trud wasz został zwieńczony. Jako rolnicy nie tylko opiekujecie się tymi darami bożymi, ale przede wszystkim troszczycie się o kulturę i tradycję. To dzięki wam młode pokolenia wiedzą co słuszne i dobre – podkreślił wicestarosta powiatu bialskiego Janusz Skólimowski.

Ocena wieńców zgłoszonych do konkursu na ten najpiękniejszy stała się nie lada wyzwaniem dla komisji, która zauroczona niezwykłą precyzją splotów i pomysłowymi aranżacjami postanowiła uhonorować wszystkie tym samym pierwszym miejscem. Dużo emocji wzbudził też Turniej Sołectw, w którym mieszkańcy wiosek zmagali się w różnorodnych konkurencjach, jak choćby dojenie krowy czy przetaczanie ogromnych opon. Puchar wójta gminy zdobyła najlepsza drużyna, którą okazał się Piszczac III.

W trakcie uroczystości nie zabrakło również wzruszających podziękowań i gratulacji, nie tylko zwycięzcom konkursów i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dożynek. Wójt Kamil Kożuchowski wraz z posłem Dariuszem Stefaniukiem złożyli szczególne życzenia pierwszemu wójtowi gminy Piszczac Janowi Kurowskiemu, który we wrześniu tego roku obchodził 70-te urodziny.

Uczestnicy zabawy tłumnie odwiedzali przygotowane tego dnia stoiska, degustowali oferowane przysmaki i korzystali z punktów doradztwa, a dzieci oblegały pokaźny park dmuchawców. Imprezę uwieńczył koncert gwiazdy wieczoru Top One i taneczna zabawa pod chmurką przy muzyce dj-a.

materiał: Radio Biper Gmina Piszczac
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Galeria:

Autor zdjęć:
Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama