Reklama

Integracyjne spotkanie z okazji Dnia Działkowca i Jubileuszu 40-lecia PZD w ROD „Pod Lasem” (galeria)

18 września 2021 roku Zarząd ROD „Pod Lasem” zaprosił działkowców na integracyjne spotkanie z okazji Dnia Działkowca i Jubileuszu 40-lecia PZD. W spotkaniu uczestniczyli: I wiceprezes OZ PZD w Lublinie Kazimierz Michalik, działkowcy seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie uprawiają czynnie ogródka, działkowcy ROD „Pod Lasem” dzieci i wnuki działkowców, fotoreporter Radia Biper, zespól muzyczny Andrzeja Charytoniuka.

Pogoda…..sprawiła nam niespodziankę i była! 🙂
Zebrani działkowcy wysłuchali wystąpienia I wiceprezesa OZ PZD w Lublinie Kazimierza Michalika, który w krótkich słowach przedstawił historię ogrodnictwa i ruchu związkowego w Polsce a w szczególności w Białej Podlaskiej.

Całość wystąpienia: „Szanowni działkowcy ROD „Pod Lasem”, zaproszeni goście zebrani na uroczystości Jubileuszu 40-lecia PZD!

40- lat istnienia PZD to okres który niejednokrotnie potwierdził znaczenie tej organizacji dla polskich ogrodów, pokazał jak wielkie znaczenie ma istnienie tej niezależnej i samorządnej organizacji w szczególności poprzez propagowanie idei ogrodnictwa działkowego w społeczeństwie, podejmowanie działań na rzecz rozwoju ROD zagospodarowanie terenów ogrodów i działek, umożliwienie działkowcom korzystania z działek w celach ogrodniczych czy też wypoczynkowych, współpracę z samorządami innymi instytucjami na szczeblach lokalnych oraz państwowych.

Dobra passa dla ogrodów nie trwała jednak długo. W latach 90-tych zaczęło się zmieniać nastawienie do ogrodów i PZD. Władze samorządowe i państwowe coraz częściej podejmowały działania mając na celu pozyskanie gruntów zajętych przez ROD. PZD wykazał wielką aktywność i walkę w obronie ROD a działkowcy masowo podejmowali walkę o utrzymanie Związku. Szczególnie dramatyczna sytuacja miała miejsce w dniu 11 lipca 2021 roku kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności 24 na 50 artykułów Ustawy i wyznaczył termin 18 miesięcy na uchwalenie nowej Ustawy. Niewykonanie postanowień w nakazanym terminie skutkowałoby likwidacją Związku. PZD w bardzo krótkim czasie przygotował nową Ustawę i de facto doprowadził że w dniu 13 grudnia 2013 roku została uchwalona przez sejm i obowiązuje do dzisiaj.

Koleżanki i Koledzy!
40 lat istnienia PZD to pewna dojrzałość, widoczny dorobek, ukształtowana jedność, zdobyta wiedza daje gwarancje na rozwój i stabilną przyszłość naszych ROD i PZD. Dziś PZD liczy 970 tysięcy działek, 1200tys. Członków+ członkowie rodzin t.j. około 4mln ludzi, 4500 ogrodów, 44 tys. ha. Jest największą organizacją w kraju. Najstarszym ogrodem w Polsce istniejącym 197 lat jest Ogród w . Kożminie Wielkopolskim założony w 1824 roku. Ogród „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu istnieje 124 lata założony przez lekarza w 1897 roku, jest początkiem ruchu Ogrodnictwa w Polsce Oba ogrody do dziś są czynne i służą działkowcom. Okręg lubelski w którym czynnie uczestniczymy ma także ponad 100-letnią tradycje a dziś liczy 169 ogrodów, 29 tys. działek 1500 ha. Biała Podlaska oraz miasta byłego województwa bialskopodlaskiego mają również bogatą historię ogrodów działkowych. Ich istnienie ma początek jeszcze przed drugą wojną światową. Kto dziś pamięta ogrody przy ulicach Dreszera, Sitnickiej, Kolejowej, Łąkowej, Narutowicza, Koszarowej(tam dzisiaj jest stadion). Ogrody te zostały zlikwidowane na rzecz budowy osiedli i innych inwestycji. Najstarsze Ogrody w Białej Podlaskiej to: ROD „Kraszewskiego” założony w 1952 ma 69 lat i Ogród „Kolejarz”. Najmłodszym Ogrodem to ROD „Pod Lasem” powstały w 1983roku. Nasze bialskopodlaskie ogrody zajmują 136 ha, 24 ROD 3464 działek, 3600 członków. W Białej Podlaskiej jest 14 ROD, 86 ha 1856 działek. Wszystkie działki są zagospodarowane wyposażone w energię elektryczną i wodę z abisynek.

Szanowni działkowcy!
Bycie działkowcem to nie tylko przyjemne hobby i odskocznia od codzienności, to również obowiązki wymagające pracy, wiedzy, wrażliwości na otaczającą przyrodę. Ziemia, którą uprawiamy , o którą się troszczymy jest metaforą dobrze wykonywanych obowiązków, które przynoszą oczekiwane efekty ale do tego potrzebna jest nam jedność w osiąganiu celu na rzecz ROD. Udowodniliście że te cechy posiadacie i realizujecie.

Ogród „Pod Lasem” ma utrwalone i widoczne osiągnięcia:
Wieczyste użytkowanie gruntów w 2002 roku
Elektryfikacja ogrodu 1993 r Adolf Kałun
Dom Działkowca 1999 r Lucjan Sokólski
Prowadzenie kroniki Renata Ignatowicz
Konkurs pod patronatem prezydenta Miasta „Najlepszy ROD w Białej Podlaskiej”: 2003 I miejsce, 2004 II miejsce, 2006 II miejsce, 2008 I miejsce.
I miejsce w Konkursie Krajowym „ROD Roku” w 2019.

Szanowni działkowcy ROD „Pod Lasem”!
Muszę się przyznać że pierwszy przydział działki otrzymałem w ROD Piotruś w Styrzyńcu ale po odwiedzeniu kolegi w ROD Pod Lasem natychmiast poprosiłem Zarząd Wojewódzki o zamianę, tak mnie urzekł ten teren. Od 1988 roku jestem szczęśliwym z tego wyboru działkowcem. Pozwólcie że na moment wrócę do obchodów 40 lecia PZD w Białej Podlaskiej które miały miejsce 27 sierpnia w ROD Irena. Uroczystość zaszczycił Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Prezes OZ PZD w Lublinie dr Grzegorz Kurczuk, Naczelnik Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska w Urzecie Miasta Jacek Tur, Prezesi ROD i goście z ogrodów. Wielu działkowców i gości otrzymało odznaczenia związkowe, dyplomy Prezesa PZD. Prezydent Miasta wręczył ogrodom nagrody konkursowe: narzędzia przydatne dla potrzeb ROD.

Zapraszam do środka Domu Działkowca: tam jest wiele dowodów docenienia wysiłków wielu działkowców i zarządów na rzecz rozwoju, edukacji, modernizacji, estetyki i bezpieczeństwa, współpracy z samorządem Miasta, policją, strażą miejską, szkołami, Okręgiem w Lublinie w poszukiwaniu środków na rozwój. Wysiłkiem całego aktywu działkowców przez wiele lat tych obecnych i tych których niestety z nami już niema i tych którzy z uwagi na wiek i stan zdrowia przestali być działkowcami a zapisali na kartach historii Związku i Ogrodu „Pod Lasem” zasługi w trosce o istnienie ruchu działkowego w Polsce składam w imieniu Okręgowego Zarządu w Lublinie oraz prezesa Grzegorza Kurczuka i własnym bardzo gorące i serdeczne pozdrowienia za jedność z działkowcami, za wszelką pracę, zaangażowanie. Raz jeszcze dziękuję organizatorom dzisiejszej uroczystości: Pani Prezes Marii Krzewickiej i całemu Zarządowi.

Życzę zdrowia, udanych plonów, stabilnej przyszłości i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i działkowym. Życzę dobrej zabawy.”
Dzień Działkowca był okazją do podziękowania i wyróżnienia działkowców, którzy prócz tego że prawidłowo prowadzą swoje działki pracują na rzecz ogółu, całego Ogrodu, dbając o jego wygląd, funkcjonalność, bezpieczeństwo. Srebrne odznaki „Zasłużony Działkowiec” otrzymali: Witold Jaroszewicz, Jarosław Popielewicz, Marek Sołoduszkiewicz. Brązowe odznaki „Zasłużony Działkowiec ”otrzymały: Barbara Mularczyk i Magdalena Martyniuk. Zarząd Ogrodu przekazał szczególne podziękowania Józefowi Filipowiczowi i Stanisławowi Koncewiczowi za ich ustawiczne zaangażowanie i pracę na rzecz Ogrodu. Do podziękowań dołączona została roczna prenumerata pisma „Mój ogródek”.

Wszyscy, którzy pracowali w tym roku na rzecz ogrodu otrzymali „Kalendarze biodynamiczne” ścienne. Na uwagę zasłużyły wykonane przez Renatę Ignatowicz kosze kwiatowe i przygotowana przez działkowców wystawa plonów. Wnuki naszych działkowców miały okazję do wykazania się wiedzą o warzywach, z powodzeniem potrafiły rozpoznać je po dotyku. Resztę zaplanowanych zabaw i zajęć przeniesiono na wiosnę bo pogoda miała swoje prawa i nie pozwoliła zrealizować całego scenariusza. Zespół muzyczny Andrzeja Charytoniuka umilał nam pobyt. Do wspólnego śpiewania i grania włączali się uczestnicy spotkania a pięknym zakończeniem było wykonanie przez wszystkich zebranych utworu „Tu jest nasze miejsce”

Tu jest nasze miejsce

Tu na ogrodach wśród zieleni,
spokojnym nurtem płynie sobie czas.
Inne wartości się tu ceni,
pogodę ducha tutaj masz.

Zielenią drzewa się i trawy,
słoneczny promyk kładzie się na twarz.
Tu każdy mówi nie ma sprawy,
więcej dostaniesz tu niż dasz.

Tu jest nasze miejsce,
kawałek ziemi która niesie plon.
Tu jest nasze miejsce,
tu jest nasz dom.
Tu jest takie miejsce,
rodzinę tworzy tutaj każdy z nas.
Tu jest nasze miejsce,
miejsce i czas.

Na tym maleńkim skrawku ziemi,
granice tworzy życzliwości krąg.
I tego nikt nam już nie zmieni,
to owoc naszych serc i rąk.

Radośnie tu śpiewają ptaki,
na liściach melodyjkę gra nam wiatr.
Niepowtarzalny klimat taki,
niech tutaj trwa przez wiele lat.

Tu jest nasze miejsce,
kawałek ziemi która niesie plon.
Tu jest nasze miejsce,
tu jest nasz dom.
Tu jest takie miejsce
rodzinę tworzy tutaj każdy z nas.
Tu jest nasze miejsce
miejsce i czas.

 

materiał: ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej
tekst: prezes Maria Krzewicka ROD „Pod Lasem”
Źródło: Internet (tekst piosenki)
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama