Reklama

Konstantynów: Harcerze na manewrach sportowo – obronnych (galeria)

18 września 2021 r. odbyły się w Komarnie-Kolonii II Manewry Sportowo – Obronne dla zuchów i harcerzy naszego Hufca ZHP Biała Podlaska. Organizatorami były drużyny z Konstantynowa: 34.Gromada Zuchowa „Strażnicy Tajemnic” z drużynową pwd. Iloną Niewęgłowską i 21.Grunwaldzka Drużyna Harcerska z drużynową pwd. Magdaleną Łyczewską oraz phm. Agnieszką Żuk i dh. Janem Hołubem.

Na dziesięciu punktach trasy usytuowanych wokół Szkoły Podstawowej w Komarnie Kolonii, swoje umiejętności udowadniało 35 zuchów i harcerzy z 6 patroli z: Próbnej Drużyny Wędrowniczej z Białej Podlaskiej, 3. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej z Janowa Podlaskiego, 35. Bialska Wodna Drużyna Harcerska „Nautis”, 34. Gromady Zuchowej „Strażnicy Tajemnic” z Konstantynowa. Łącznie w tym przedsięwzięciu udział wzięło ponad 50 osób.

Podczas jednego z zadań zuchy i harcerze na wyznaczonej trasie natrafili na wyznaczanie azymutu, a jest to kąt między kierunkiem północnym, a kierunkiem prowadzącym do Twojego miejsca. Azymut liczony jest w stopniach, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Innymi zadaniami podczas manewrów był m.in:
– rzut granatem – zadanie to uczestnicy wykonywali za pomocą granatu ćwiczebnego,
– strzelanie z pistoletu do trzech wyznaczonych punktów – punkt prowadził instruktor ZHP hm. Zdzisław Kozłowski,
– jazda slalomem na rowerze po wyznaczonym torze,
– przejście od drzewa do drzewa po linie, przy tym punkcie liczyła się współpraca,
– przedostanie się przez pajęczynę od punktu A do punktu B bez dotknięcia pajęczyny,
– niewidomy slalom- podczas tego zadania należało wyznaczyć dwie osoby, jedna miała zawiązane oczy, a druga musiała słownie pokierować tą pierwszą za pomocą słów przez tor,
– kino – zadanie polegało na obejrzeniu filmu o Szarych Szeregach i odpowiedzeniu na kilka pytań, przy organizacji punktów trasy zostały wykorzystane także nowe technologie. Jedno z zadań zostało zaszyfrowane kodem QR, po odczytaniu jego należało wykonać skoki na skakance i przydzielić sobie punkty zgodnie z zakodowaną skalą.

Przedsięwzięcie to nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego Wójta Gminy Konstantynów Romualda Murawskiego, który przyznał nam dofinansowanie na realizację zadania publicznego w ramach zadania na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej – popularyzacja rekreacji ruchowej. Ogromne podziękowania kierujemy także dla Pani Katarzyny Nowik Dyrektora Szkoły Podstawowej im. K. Sawczuka w Komarnie-Kolonii za udostępnienie pomieszczeń i terenu wokół szkoły.

 

materiał: Hufca ZHP Biała Podlaska
tekst: Ilona Niewęgłowska
zdjęcia: Agnieszka Żuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Hufca ZHP Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama