Reklama

Piszczac: Jubileusz 5-lecia zespołu harmonijkowego Echo Południowego Podlasia (film)

Początkowo mający się odbyć w Terespolu jubileusz ze względu na stan wyjątkowy został przeniesiony do Wólki Kościeniewickiej. Tam zespół „Echo Południowego Podlasia” zaprosił swoich gości na wyjątkowy koncert, warsztaty gry na harmonijce oraz wspólne muzykowanie.

 

Spotkanie, jak określił je organizator i prowadzący jubileusz 5-lecia zespołu Stefan Molenda, było szóstym z kolei festiwalem harmonijek ustnych na ścianie wschodniej, ale wyjątkowym, bo pierwszym w miejscowości Wólka Kościeniewicka.– Zgromadzili się tu pasjonaci muzyki harmonijek ustnych i sprzętów towarzyszących. Harmonijka jest tak prostym instrumentem, że w dzieciństwie prawdopodobnie wszyscy w nią dmuchali. Ale tylko wytrwali, mistrzowie, mają taki talent i pasję, dzięki którym wykonują na tym instrumencie rzeczy przecudne – podkreśla Stefan Molenda. Muzycy przybyli do nowo wyremontowanej świetlicy, w której miejsca użyczyli im sołtys wsi i wójt gminy Piszczac. – Po cichu marzymy, że mogłaby to być siedziba naszego zespołu – dodaje nieśmiało harmonijkarz.

Podczas uroczystości jubileuszowych w dniu 5 września członkowie zespołu zaprosili przybyłych gości do udziału w warsztacie gry na harmonijce, który poprowadził Bartosz Łęczycki. Instrumentalista, uznawany za jednego z najlepszych bluesowych harmonijkarzy w Europie, zaprezentował również swoje umiejętności w specjalnym koncercie uświetniającym niedzielne wydarzenie. Muzycy „Echa Południowego Podlasia” wystąpili w solowych wykonaniach, a spotkanie zakończyło wspólne muzykowanie lokalnych artystów podczas Jam Session. Jednym z ciekawszych instrumentów towarzyszących królującej tego dnia harmonijce były diabelskie skrzypce, niebanalnie wyglądający, prosty instrument dęty dający rytmiczny efekt. – Muzyka porywa nas wszystkich, ale dźwięki harmonijki, czyli docelowo muzyka ludowa, porywa nas jeszcze bardziej – podsumowuje Molenda.

materiał: Radio Biper Gmina Piszczac
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama