Reklama

Jan Maraśkiewicz z Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej

Inauguracja 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego miała miejsce wczoraj, 18 września. Tego dnia, prezydent Michał Litwiniuk wręczył Bialskie Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszów Radziwiłłowej. Statuetki otrzymali: Jan Maraśkiewicz i Krzysztof Olesiejuk. Przedstawiamy laureatów. W materiale sylwetka pierwszego z nich. Niebawem film a w nim rozmowa z nagrodzonym.

Jan Maraśkiewicz ukończył Liceum Plastyczne w Nałęczowie oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od lat kierował bialską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Poza pracą zajmuje się także popularyzacją wiedzy o zabytkach regionu. Jest autorem i współautorem wielu opracowań książkowych. Jego teksty i fotografie znajdują się w wielu informatorach turystycznych z naszego regionu, na łamach Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, czy w Wiadomościach Konserwatorskich Województwa Lubelskiego.

Są to m.in. opracowania o budynkach liceum im. J. I. Kraszewskiego oraz dawnego szpitala św. Karola Boromeusza w Białej Podlaskiej, kaplicy p.w. św. Jana Kantego przy kościele parafialnym p.w. św. Anny w Białej Podlaskiej, rewaloryzacji wzgórza zamkowego w Kodniu, dworze w Romanowie oraz kościołach drewnianych w Bezwoli, Przegalinach Dużych, Choroszczynce, Krzyczenie, Żeszczynce, translokacji kościoła ze Stanina do Pratulina.

Poza publikacjami Jan Maraśkiewicz posiada niezwykłe umiejętności dzielenia się swoją ogromną wiedzą, dlatego często przekazuje bialczanom ciekawe informacje na temat zabytków Białej Podlaskiej i regionu. Szeroka działalność Maraśkiewicza często powiązana jest z bialskimi instytucjami kultury tj. Muzeum Południowego Podlasia, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, które w każdym momencie mogą liczyć na pomoc merytoryczną oraz wsparcie w wdrażaniu, monitorowaniu efektów oraz w ostatecznej realizacji prowadzonych działań konserwatorskich.
Współpraca ta służy stałemu rozwojowi Białej Podlaskiej poprzez dążenie do poprawy stanu zachowania zabytków i ich rewitalizacji, min. in. Muzeum Południowego Podlasia czy Parku Radziwiłłowskiego. Dzięki tym działaniom została podniesiona atrakcyjność miasta oraz konkurencyjność oferowanych produktów turystycznych. Ponadstandardowe zaangażowanie Jana Maraśkiewicza w proces rewitalizacji bialskich zabytków oraz stałe kształtowanie świadomości społecznej i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie przyczyniło się do szerokiego wykorzystania potencjału kulturowego Białej Podlaskiej.

Uhonorowanie Jana Maraśkiewicza Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej I stopnia to wyróżnienie za działalność na rzecz popularyzacji kultury i historii miasta Biała Podlaska. To także podziękowanie za całokształt pracy i niezwykłe zaangażowanie w sprawy ochrony bialskich dóbr kultury oraz wieloletnie starania o przywrócenie im historycznych i artystycznych walorów.

Krzysztof Olesiejuk z Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama