Reklama

Sławacinek Stary: Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy już oficjalnie na służbie

4 września w Sławacinku Starym odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania dla miejscowej jednostki OSP nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault D-16.

 

Spotkanie w formie uroczystego apelu poprowadził prezes OSP Sławacinek Stary Piotr Oskwarek, który przedstawił również krótki rys historyczny podległej mu jednostki.
Ochotnicza Straż Pożarna w Sławacinku Starym została założona w 1967 r. Na pierwszym zebraniu założycielskim stawiło się 25 osób chętnych do wstąpienia w strażackie szeregi. Na czele pierwszego zarządu stanął prezes Eugeniusz Miera. W 1968 r. jednostka otrzymała z Komendy Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej motopompę wraz z kompletem niezbędnego wyposażenia. W tym samym roku do użytku została oddana remizo-świetlica, do której dobudowano niezbędny garaż. Wkrótce też OSP otrzymuje swój pierwszy samochód marki Żuk. W 1997 r. podczas obchodów jubileuszowych jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo, włączono ją również do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W roku 2013 drużyna pozyskała ciężki samochód ratowniczy marki Jelcz, a pięć lat później specjalny lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy marki Nissan. W 2020 r. do jednostki trafił również nowy fabrycznie samochód Renault zakupiony z funduszy gminy (255 tys. zł), MSWiA (180 tys. zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (blisko 380 tys. zł).

To właśnie ten pojazd 4 września został oficjalnie przekazany i włączony do służby Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławacinku Starym. Przekazania dokonał z-ca lubelskiego komendanta PSP st. bryg. Szczepan Goławski, a proboszcz parafii NNMP w Białej Podlaskiej ks. kan. Marian Daniluk poświęcił pojazd, by szczęśliwie służył mieszkańcom gminy. – Ochrona przeciwpożarowa należy do zadań własnych gminy i staramy się, by środki finansowe na ten cel były coraz większe. Każdego roku próbujemy wymieniać sprzęt na coraz nowszy, począwszy od samochodów po sprzęt specjalistyczny. To dzięki współpracy z radą gminy, która rozumie i nie szczędzi środków – mówił wójt gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk podkreślając, że jednostka ze Sławacinka jest najprężniej działającą grupą w gminie. – Jednostka w Sławacinku Starym należy do najbardziej aktywnych, uczestniczą nie tylko w ochronie przeciwpożarowej, ale też we wszystkich wydarzeniach.

Gmina Biała Podlaska pozyskała w ostatnim czasie dwa nowe pojazdy strażackie, jeden z nich otrzymała jednostka ze Swór. Na terenie samorządu działa obecnie pięciuset ochotników w dwunastu formacjach OSP, cztery należą do KSRG.

Uroczysty apel połączony z przekazaniem wozu bojowego był jednym z elementów Pikniku Bezpieczeństwa w Sławacinku Starym. Wydarzenie uświetnili swoimi występami Oliwia Spychel, Bartosz Peszuk i Karolina Cegłowska, a także zespoły Zorza i Jutrzenka oraz A Jak.

Piknik bezpieczeństwa w Sławacinku Starym (film) (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama