Reklama

Piknik bezpieczeństwa w Sławacinku Starym (film) (galeria)

Już po raz drugi Ochotnicza Straż Pożarna w Sławacinku Starym zaprosiła gminną społeczność na piknik, którego ideą jest doskonalenie umiejętności ratowniczych.

 

Piknik bezpieczeństwa odbył się 4 września na placu szkolnym i w jego ramach przeprowadzono szereg istotnych działań mających wspomóc umiejętność niesienia pomocy. – Głównym aspektem było pokazanie pierwszej pomocy i elementów związanych z medycyną. Mamy tu punkt szczepień, krwiodawstwo i pogotowie ratunkowe – wyjaśnia dh Ada Sałamacha. Dodatkowo odbył się pokaz służb mundurowych, w którym swoje wyposażenie prezentowały jednostki OSP i PSP, Zakład Karny, Służba Celno-Skarbowa i Wojsko obrony terytorialnej, do dyspozycji uczestników pikniku podstawiono również symulator dachowania z WORD.

Swoje umiejętności i dokonania przedstawiła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Sławacinek Stary, do której może wstąpić każdy chętny mający powyżej 10 lat. Pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu poprowadził ratownik medyczny Paweł Różański.Przy zasłabnięciu ważne jest wsparcie psychologiczne, uspokojenie osoby i zapewnienie, że jesteśmy w stanie szybko pomóc. Szukamy powodu zasłabnięcia i udzielamy wsparcia., jeśli potrzebne są leki, to je podajemy. Utrata przytomności i brak krążenia jest podstawą do rozpoczęcia szybkiej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ponieważ mamy tzw. platynowe 5 minut. W krótkim czasie musimy zabezpieczyć mózg przed niedotlenieniem prowadząc pośredni masaż serca – instruuje ratownik Paweł Różański przypominając jednocześnie, że w dobie pandemii bezpośredni kontakt usta-usta co do zasady należy ograniczyć do samego masażu serca. – Przy braku oddechu należy wykonać 30 uciśnięć, skontrolować i ponownie do 100 uciśnięć na minutę w przypadku osoby dorosłej – dodaje ratownik.

Jednym z elementów strażackiego pikniku było oficjalne przekazanie do służby i poświęcenie samochodu bojowego marki Renault. – Jego wartością jest przede wszystkim wnętrze. Niejednokrotnie ten sprzęt przewyższa wartość samochodu – zauważa prezes OSP Sławacinek Stary Piotr Oskwarek.

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia:  Iwona Szczygieł
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama